Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Blocare geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Buna seara,

imi puteti spune va rog daca exista vreun tip de maner pentru geam termopan cu cheie care sa permita doar deschiderea batanta.
Adica vreau sa nu-l pot deschide normal (complet), dar sa-l pot deschide batant.

Multumesc

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Nu manerul face ca geamul sa fie batant sau oscilant ci mecanismul ce se ataseaza.
In materie de termopan gasesti tot ce-ti doreste sufletul, efectiv mergi la o firma si spui ce vrei , dimensiuni aproximative( cele finale ei le executa) si afli si pretul si deschiderea , cu cheie/fara cheie.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Omul zice că vrea mâner blocabil pe poziția de deschidere batanta.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Omul vrea un geam care sa nu se deschida si normal.  Chestia se rezolva tot din blocarea mecanismului doar pe deschidere batanta.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate muta un blocator(plăcuță de închidere de pe toc), să nu permită deschidere normală.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postiovanelm, on 26 martie 2018 - 21:38, said:

Buna seara,

imi puteti spune va rog daca exista vreun tip de maner pentru geam termopan cu cheie care sa permita doar deschiderea batanta.
Adica vreau sa nu-l pot deschide normal (complet), dar sa-l pot deschide batant.

Multumesc
Colegul @Digix te poate ajuta.....Posted Image

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
batezi fereastra apoi scoti cele doua suruburi care tin manerul. iei manerul si il ascunzi/il incui in alta parte. cand ai nevoie sa inchizi sau sa deschizi fereastra larg doar bagi manerul fara suruburi in fereastra si o actionezi. ascunzi/incui manerul in alta parte

#8
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Stie cineva sa-mi explice cum se muta blocatorul?
Am cautat pe net dar nu am gasit nimic concludent.

Multumesc.

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca stie digix o data ce ti a spus ce sa faci. da I un pm

#10
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
I-am dat deja. Acum astept sa vad daca poate raspunde.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Văzusem mai demult un fel de blocatori care se montau pe toc in partea de jos și care permiteau numai deschiderea pe batant. Blocatorii erau și versiune cu cheie.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Am fost plecat azi. E mai greu de explicat decât de făcut, deși treaba mai nasoală e că e cea mai greu de rezolvat situație, se poate bloca una din poziții, dar tu trebuie să o blochezi pe cea de mijloc a mânerului, adică geamul tău trebuie să lucreze jos și sus, nu și la mijloc.

#13
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Am nevoie sa pot bloca uneori deschiderea normala a geamurilor si sa fie activa doar cea batanta.
Ca solutii am gasit:
-un sistem cu cheie care se monteaza in partea de jos a geamului si care inchis permite doar deschiderea batanta
http://www.osiris-sh...eastra-BSL-maro
-maner cu cheie. Asta este functional cu sistemul actual/clasic de deschidere sau pe langa maner este necesara schimbarea sistemului de deschidere a geamului?
http://www.osiris-sh...ra-cu-cheie-alb
Cunoasteti alte variante care sa permita oprirea deschiderii normale a geamului si care doar la nevoie sa poate fi activata?
Multumesc.

Edited by the_same, 30 December 2018 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate