Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este bine sa faci update la software? (LG WebOS)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alynxs

alynxs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.03.2018
Salut,

De curand am achizitionat un LG 24MT49S cu WebOS 3.5.
TV-ul merge ok atat ca imagine cat si ca sunet. La partea de smart, pe browser, era loc de mai bine, iar Youtube-ul merge fluent. Totusi daca conectezi un mouse merge si pe browser, se cunoaste un pic de fluenta in plus, merge sa intri pe emag sa vezi produse fara sa te enervezi. Dar pe OLX de exemplu ii ia cam mult sa gandeasca, sa setezi filtre de cautare etc.
Dupa ce am butonat prin setari ceva timp, mi-a aparut un mesaj ca ar fi o versiune noua de soft pentru acest TV. Eu aveam versiunea 03.60 si am facut update la 04.70. A durat aprox. 10-15 minute update-ul sa se descarce si sa se instaleze.
Este bine ca am facut update la soft, desi TV-ul vine cu 3.5 din fabrica? Mie nu mi se pare nici o diferenta dupa update, ba parca e un pic mai lent, dar totusi cred ca e doar o senzatie. Intreb ca sa fiu sigur, daca se pricepe cineva mai bine pe domeniul asta.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Am facut si eu update la LG. Nu am vazut niciodata nimic. Ba chiar, de cateva luni, nu mai merge Youtube pe TV. Am dat pe el 3600 Lei si eu au renuntat la Youtube.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La sony orice update spune exact pentru ce e.
De ex ultimul a fost pentru îmbunãtãțirea funcției REC...și de atunci nu mai înregistreazã!
Suuuper!
În schimb are mai multe codecuri audio.... Oricum, ca soft e de toatã jena...imaginea în schimb e bestialã.

Edited by sarac.lipit, 26 March 2018 - 21:10.


#4
alynxs

alynxs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.03.2018
Eu acum la TV am 04.70.35 ca versiune de soft. Bine ca mi-ati zis, pe viitor nu o sa mai fac update la ce apare.

Incearca sa dai un mail ceva la LG, poate rezolva. Pana la urma, pentru mine smart in mare parte inseamna Youtube, si un pic de browsing, sa te uiti pe ceva rapid pe Google, pe un produs etc.

Daca nu merge Youtube, atunci de ce mai e smart?

Edited by alynxs, 26 March 2018 - 21:09.


#5
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Smartul pe Tv inca nu e smart. Am si eu un Philips. I-am legat un Android Tv Box ordinar si acum pot sa spun ca e smart.

#6
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Singura problema cu un update pe care am avut-o la un Samsung cu Tizen din 2015 a fost cand au blocat posibilitatea de a instala aplicatii de pe USB. Vreo 2 zile tv-ul s-a miscat ca naiba, dar au bagat repede alt update si au rezolvat problema.

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 YOUR_GOD, on 26 martie 2018 - 20:57, said:

Am facut si eu update la LG. Nu am vazut niciodata nimic. Ba chiar, de cateva luni, nu mai merge Youtube pe TV. Am dat pe el 3600 Lei si eu au renuntat la Youtube.
Ce LG?
Sigur nu YT a scos aplicatia?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca Youtube, dar este irelevant. Nu ei au creat softul TV-ului, ci LG. Ei puteau interveni si adapta aplicatia. Probabil se asteptau sa dau iar 3600 si sa iau altul. AM luat un player Xiaomi de 100E, care sterge pe jos cu cel mai tare telefon destept.

#9
alynxs

alynxs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.03.2018
As lua si eu un Android Box X96 cu 1 GB RAM de pe Emag, la 270 RON, pt. un Samsung non smart M4002. Ce parere aveti de X96 cu 1GB?

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pentru 2018 1gb ram e insuficient

Edited by gumball3000, 26 March 2018 - 23:18.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
https://www.pcgarage...i-control-voce/


Recomand Mi Box, e peste orice alt "smart tv"
Poti instala ce aplicatii vrei, inclusiv jocui. Popcorntime, Kodi, Netflix, spotify, etc.

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Doar ca cel putin unele Mi Box-uri au probleme cu DHCP-ul si ca urmare Netflix-ul nu functioneaza si tocmai accesul la Netflix 4K ar trebui sa fie unu din atuu-urile Mi Box-ului. Posibil ca un update va rezolva problema cu DHCP-ul. La  CES 2018 a fost parca prezentat un Mi Box cu Android TV 8.0 (chiar daca nici 7.0 inca nu a depasit stadiu beta, dar poate cine stie sar peste 7 direct la 8 chinezii).
@alynxs vezi ca are PCG un Mi Box resigilat la 305 lei.

Pe de alta parte ca sa-i raspund si initiatorului acestui thread, pentru cine nu a avut buget decat pt. un tv de 24" nu cred ca mai are rost discutia despre un mediaplayer pt. el. I-ai facut update asta este, downgrade nu-i mai poti face, trebuia sa intrebi inainte de ai face update daca aveai indoieli privind utilitatea update-ului.

Edited by MD, 27 March 2018 - 09:36.


#13
alynxs

alynxs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.03.2018
Eu ca smart folosesc Youtube si browsing. Atat. Nu netflix, nu 4K, nu jocuri care mai de care.
Deci ce recomandati? Adica nu vreau sa dau nici 100 de lei pe ultima tacanitura, dar nici 500 de lei pe un 4K pe care sa mearga nu stiu ce jocuri pt. ca nu voi folosi.
Iar eu stau la tara si am analogic, deci nu sunt pe DIGI sau alta retea, nu folosesc CI, HBO GO etc.

#14
pcosminp

pcosminp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2008
Deja este disponibil un nou update, la v. 05...something. eu am updatat cu stickul  nu l-a gasit prin verificare automata.

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Sistemul tv box android e diferit de telefon,sistemul nu consuma mai mult de 300MB ram,deci cu 50% mai putin fata de cat papa pe telefon

#16
luludis

luludis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2007
Dupa un update de soft trebuie cautate/memorate/aranjate din nou canalele tv ( respectiv refacute toate setarile personale) sau este vorba doar de un update pentru internet?

#17
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
N-are nicio legatura. E softul TV-ului si nu afectează partea de live TV.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate