Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Unic moștenitor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Buna seara!
Eu sunt unic mostenitor (singurul copil) al parintilor mei, decedati (tata in 2005, mama in 2016). Dupa decesul tatalui meu nu s-a facut niciun act de succesiune (in discutie este apartamentul la care parintii sunt coproprietari).
Eu pana acum nu am initiat nicio actiune (exceptand plata impozitelor, taxelor si intretinerii la acest apartament nelocuit).
Ce ar trebui sa fac acum, pentru a trece apartamentul pe numele meu?

Multumesc.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Succesiune, dupa ambii parinti.
Nu a avut nici unul din parinti frati/surori ?
Mergi la notar, te lamureste imediat.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să te duci la notar. Uite aici lista actelor și ce mai trebuie să ai:
https://notariat-tin...sare-succesiune

 trollerul_de_serviciu, on 26 martie 2018 - 19:38, said:

Nu a avut nici unul din parinti frati/surori ?
Nu scrie dacă nu te pricepi, te rog, și citește măcar titlul bine.

#4
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Multumesc pentru info, chestia e ca, pana acum, nu am facut niciun act de acceptare a succesiunii (sau cum se cheama) - si a trecut 1 an si 3 luni de la decesul mamei. Pot avea probleme?

#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu ai probleme.
Ai facut deja un act de acceptare a succesiunii platind impozitul.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, niciuna.

#7
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 trollerul_de_serviciu, on 26 martie 2018 - 19:38, said:

Nu a avut nici unul din parinti frati/surori ?
Nu are absolut nici o relevanta, cat timp este el copilul lor, in viata.

 EugenCernat, on 26 martie 2018 - 19:44, said:

Multumesc pentru info, chestia e ca, pana acum, nu am facut niciun act de acceptare a succesiunii (sau cum se cheama) - si a trecut 1 an si 3 luni de la decesul mamei. Pot avea probleme?
Daca situatia juridica a aparamentului este clara, nu. Numai de platit la notar Posted Image

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sa ii dau o veste buna  ESTI MOSTENITOR!

Adica dqca ai platit impzitul te bucuri de <i>sezina </i> ...

Ieie actele indoicate de linkul Alteheii si te duci ;linistit la notar.

Nu iti bate capul cu "colateralii" chiar daca exista. Au ERRO drepturi imotriva unui descendent (asta in cazul in care untestmaent nu zuce "las fratelui meu ... )

#9
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Nu dezinformați. În mod normal trebuia dezbătută succesiunea dupa tatal tău (împreună cu mama ta), iar după decesul mamei tale deveneai unic moștenitor și se reîntregirea moștenirea. Acum, pt ca statul tb sa își ia taxele de șmecher vei plăti o amenda (nu stiu cuantumul) pt ca nu ai dezbătut moștenirea după tata. Sunt pățit, noi suntem 2 frați + mama moștenitori după tata, dar nu am dezbătut integral moștenirea (ramase niște terenuri pe la tara din partea bunicilor paterni). Și ne a rupt în dos cu costurile.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Of...
Nu se plătește nicio amendă, se plătește impozit la stat 1% din valoarea moștenirii. În rest tot plătit tot atât va plăti cât ar fi plătit dacă făceau prima succesiune la vremea ei.

#11
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Daca stiu bine, de impozitul asta esti scutit daca succesiunea se face in primii doi ani dupa deces. Deci initiatorul va plati impozitul asta numai pe succesiunea dupa tata.
Plus taxele notariale pentru doua succesiuni.

Edited by katti, 26 March 2018 - 21:02.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Inainte de deschiderea succesiunii la notar,intereseaza-te (pentru ca am auzit/citit),daca se mai plateste acel impozit la stat,ramanad doar notarul.Chiar si dupa cei doi ani.
Daca exista asa ceva si inca n-a intrat in vigoare,poate ar fi bine sa mai astepti,Mai castigi niste banuti.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adisz, on 27 martie 2018 - 11:27, said:

Inainte de deschiderea succesiunii la notar,intereseaza-te (pentru ca am auzit/citit),daca se mai plateste acel impozit la stat,ramanad doar notarul.Chiar si dupa cei doi ani.
Eu nu am auzit. Nu zic că nu se poate să fie vreo propunere,  dar deocamdată prevederea asta e în Codul fiscal

Art. 111
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
(4) Impozitul prevăzut la alin. (1) şi (3) se calculează la valoarea declarată de părţi în actul prin care se transferă dreptul de proprietate sau dezmembrămintele sale. În cazul în care valoarea declarată este inferioară valorii minime stabilite prin studiul de piaţă realizat de către camerele notarilor publici, notarul public notifică organelor fiscale respectiva tranzacţie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate