Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Refuz mostenire

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Am avut experienta cu o mostenire mai complicata, daca nu prea ai ce castiga recomand sa nici nu te apuci.

Edited by sirgoofy, 26 March 2018 - 18:39.


#20
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
In cunostinta de cauza, la un credit de nevoie personale, mostenitorii platesc creditul daca preiau mostenirea. Nu stiu daca e valabil si la cele la notar, zic doar pentru cei care cred ca daca parintii lor fac un imprumut, un credit, ei nu vor fi pasibili de plata in caz de deces.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 lula_canci, on 26 martie 2018 - 18:41, said:

In cunostinta de cauza, la un credit de nevoie personale, mostenitorii platesc creditul daca preiau mostenirea.  
Doar dacă e mai mic sau nu depășește valoarea moștenirii.

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si daca refuzi moștenirea?

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă refuzi, nu primești și nu plătești nimic.

#24
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
De obicei e mai mic pentru ca sunt credite de consum.
Rare sunt cazurile in care se incadreaza la credite de consum cu sume mai mari decat averea personala. Si daca o fac, o fac premeditat Posted Image

 althea, on 26 martie 2018 - 18:45, said:

Doar dacă e mai mic sau nu depășește valoarea moștenirii.


#25
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 Aldulescu, on 26 martie 2018 - 18:13, said:

Pai esti, sau nu esti?
......
Oricum, datoria morala ar fi sa platesti imprumuturile facute de parinti, care intre timp nu mai pot achita din diferite motive, fie deces, fie probleme cu banii, poate reusesti sa duci de nas pe cucoanele de la bar, sau alte rude care au dat bani, dar ce te faci cu camatarii, credeti ca ei or sa fie la fel de intelegatori?

Sunt fata lor dar asta nu inseamna ca tre sa stau sa le platesc toate dandanelele ca sunt fata lor. Ca o fac deja e alta treaba dar nu are treaba cu topicul asa ca trecem peste.

Nu am eu treaba cu camatarii si nici cu cucoanele de la bar. Le-am platit si le platesc toate datoriile pe care le fac cu acordul meu. Daca eu vin la tine si iti spun da-le alor mei ca platesc eu atunci da , mi se pare normal sa iti platesc.
Daca le dai pe datorie ca ai tu impresia ca o sa-ti platesca fii-sa atunci bafta ta , nu ar trebui sa-ti platesc nimic pentru ca nu te-am pus sa le dai nimic pe datorie.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 romangx, on 26 martie 2018 - 18:48, said:

Rare sunt cazurile in care se incadreaza la credite de consum cu sume mai mari decat averea personala. Si daca o fac, o fac premeditat Posted Image
Mai sunt și credite ipotecare, astea nu-s mici.
Despre premeditare nu zic nimic că o dăm în filme :)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si ce se intampla daca nici un membru al familiei nu si-a exprimat optiunea succesorala? Adica au renuntat toti la mostenire? Si cine ia mostenirea aia? Intamplator ma aflu in situatie si m-ati pus pe ganduri.

Quote

Neexprimarea opţiunii succesorale, în sensul acceptării sau renunţării la moştenirea lui de cuius (a defunctului), în termenul de un an stabilit de lege, este considerată renunţare la moştenire cu toate consecinţele juridice decurgând din aceasta.

Am doar un certificat de mostenitor dar nu am fost niciunul sa dezbatem mostenirea, casa aia nu mai este a noastra? Posted Image Pai si a cui e, ca ai mei stau in ea.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 18:56.


#28
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
1. sunt uimit ca un lucru atat de banal inca atrage sfaturi gresite

2. dar mi-au pucnit 2 intrebari:
- daca din lipsa de mostenitori statul preia mostenirea - plateste statul datoriile ?
- ajutorul de inmormantare ridicat si cheltuit pentru inmormantare este acceptarea mostenirii ? daca este al decedatului ar putea fi confiscat de creditori ?

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

 MembruAnonim, on 26 martie 2018 - 18:54, said:

Pai si ce se intampla daca nici un membru al familiei nu si-a exprimat optiunea succesorala? Adica au renuntat toti la mostenire? Si cine ia mostenirea aia? Intamplator ma aflu in situatie si m-ati pus pe ganduri.


Am doar un certificat de mostenitor dar nu am fost niciunul sa dezbatem mostenirea, casa aia nu mai este a noastra? Posted Image Pai si a cui e, ca ai mei stau in ea.

Dreptul la proprietate nu se prescrie. E a voastra.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 FreeThinker, on 26 martie 2018 - 18:57, said:


Dreptul la proprietate nu se prescrie. E a voastra.
oh, multumesc...m-ai linistit . Pfuu. Posted Image

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 TruculMagic, on 26 martie 2018 - 18:16, said:

Mostenesti ce ti se cuvine si nu ai nici o treaba cu datoriile acumulate de X. Eventual daca a girat casa.
Mostenesti cu de toate, nu ce vrei! Insa poti refuza mostenirea.

Cat timp nu faci acte de mostenire (partiala sau totala) fii linistit, e ca si cum n-ar exista pentru tine. Aia de latra, se afla in treaba.

Edited by neagu_laurentiu, 26 March 2018 - 19:04.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu preia statul nici o mostenire ! ( cu conditia ca cineva sa plateasca impozitul anual pentru proprietate )
Succesiunea poate s-o faca si dupa 30 de ani daca are chef sau poate sa nu o faca niciodata .
Daca as fi in locul lui Y asa as proceda .
Imprumuturile catre X de la rude, la notar , valoreaza exact cat o hartie igienica folosita , dupa moartea debitorului , atata timp cat mostenitorul nu dezbate succesiunea !

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 26 martie 2018 - 18:54, said:

Pai si ce se intampla daca nici un membru al familiei nu si-a exprimat optiunea succesorala?  

Am doar un certificat de mostenitor dar nu am fost niciunul sa dezbatem mostenirea, casa aia nu mai este a noastra? Posted Image Pai si a cui e, ca ai mei stau in ea.
Dacă ai certificat de moștenitor înseamnă că ați acceptat succesiunea, dar n-ați dezbătut-o. Nu ați pierdut-o, o puteți dezbate și după 20 de ani, dar veți plăti ceva mai mulți bani (impozit 1% la stat).

 anicoara, on 26 martie 2018 - 18:54, said:

2. dar mi-au pucnit 2 intrebari:
- daca din lipsa de mostenitori statul preia mostenirea - plateste statul datoriile ?
- ajutorul de inmormantare ridicat si cheltuit pentru inmormantare este acceptarea mostenirii ? daca este al decedatului ar putea fi confiscat de creditori ?
Dacă o preia repede, teoretic da, poate fi executat de creditori, dar asta n-am auzit să se întâmple. De obicei trec ani mulți până o preia și se prescriu.
Ajutorul de înmormântare nu e pentru decedat, e pentru cine îl îngoapă, nu poate fi executat, iar dacă asta e singura acțiune a celui care l-a ridicat nu poate fi considerat acceptare.

#34
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 althea, on 26 martie 2018 - 19:04, said:

Ajutorul de înmormântare nu e pentru decedat, e pentru cine îl îngoapă, nu poate fi executat, iar dacă asta e singura acțiune a celui care l-a ridicat nu poate fi considerat acceptare.
Uite asta ar putea fi o metoda prin care s-ar putea impune plata datoriilor - inmormantarea sa nu fie aprobata decat in momentul in care s-a platit tot.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Aldulescu, on 26 martie 2018 - 19:17, said:

Uite asta ar putea fi o metoda prin care s-ar putea impune plata datoriilor - inmormantarea sa nu fie aprobata decat in momentul in care s-a platit tot.
Du-te de-aici :D

#36
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 Aldulescu, on 26 martie 2018 - 19:17, said:

Uite asta ar putea fi o metoda prin care s-ar putea impune plata datoriilor - inmormantarea sa nu fie aprobata decat in momentul in care s-a platit tot.
Pai si ce faci ? Tii mortul in casa 6 luni de zile pana se hotaraste lumea sa plateasca datoriile ? Daca nu isi permit sa plateasca ce fac ? :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate