Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Refuz mostenire

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Se da urmtorul caz.

- X a murit de curand, nefiind niciodata casatorita, si avand un singur copil Y
- X a acumulat in decursul vietii diferite datorii atat oficiale (imprumuturi cu acte la notar) cat si neoficiale (imprumuturi de la rude).
- ca si posibila mostenire, ar fi o casa batraneasca mica intr-un sat uitat de lume la peste 300 km distanta de unde Y locuieste in prezent.

Y are o idee aproximativa a ce datorii are X, si ar depasi valoarea cu care s-ar putea vinde acea proprietate. Y vrea sa renunte la mostenire nefiind interesat de proprietate si considera ca nu merita drumurile si efortul.
Y a fost contactat de rude care cer de la el plata diverselor datorii acesta fiind unic mostenitor. In caz contrar este amenintat "cu judecata". Stiu ca se poate face la notar o declaratie de renuntare la mostenire, dar aceste rude nu inteleg conceptul de renuntare la mostenire. Probabil nimeni nu si-a pus problema vreodata de renuntat la mostenire in acea familie.

Din ce stiu, daca nu se accepta mostenirea dupa un an de la deces (si nici nu se folosesc bunurile rezultate din mostenire), se considera din oficiu respinsa.

Daca face declaratie notariala de refuz a mostenirii, rudele vor putea totusi sa il dea pe Y in judecata? Intr-un astfel de caz, acea declaratie notariala e deajuns pentru a scapa repede de un astfel de proces?
Aceeasi intrebare si pentru cazul in care Y nu are chef sa dea bani la notar pentru acea declaratie.

#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Aveti in vedere si acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai bine este ca y sa aibe chef ca sa dea bani la notar, altfel nu merge. Costa sub 100 de lei autentificarea si scapi de orice durere de cap.
Orice mic gest ( plata unui impozit, sau saparea gradinii) ar putea fi interpretat ca si acceptare a mostenirii

Edited by pasilla, 26 March 2018 - 17:31.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Rudele alea ma fac sa rad, ca de altfel si pe toti cei care vor ciit acest topic.
Ce treaba are y cu ce datorii a acumulat x (si aici ma refer la datoriile acumulate la rude care sunt persoane fizice).

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 17:28.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Neexprimarea opţiunii succesorale, în sensul acceptării sau renunţării la moştenirea lui de cuius (a defunctului), în termenul de un an stabilit de lege, este considerată renunţare la moştenire.
https://legestart.ro...a-la-mostenire/

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 Soulstream, on 26 martie 2018 - 17:14, said:

Din ce stiu, daca nu se accepta mostenirea dupa un an de la deces (si nici nu se folosesc bunurile rezultate din mostenire), se considera din oficiu respinsa.
Nu e asa. Sunt o gramada de persoane in tara care nu au dezbatut mostenirea nici dupa ce a murit prima generatie complet si chiar si din a doua generatie.
A dat tepe misto X... iar mostenitorul Y presupun ca a beneficiat din plin de pe urma tepelor lui X si acum vrea sa nu plateasca nici notarul :D

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 ionut27, on 26 martie 2018 - 17:26, said:

Aveti in vedere si acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar.

Problemele sunt de timp si stres. Si daca o ia cu titlu de inventar, Y nu are chef ca apoi sa mai mearga inca o data pt vanzarea bunurilor si tot deranjul


 pasilla, on 26 martie 2018 - 17:26, said:

Cel mai bine este ca y sa aibe chef ca sa dea bani la notar.
Orice mic gest ( plata unui impozit, sau saparea gradinii) ar putea fi interpretat ca si acceptare a mostenirii

Y nu a mai fost la acea casa de peste 10 ani. X era cea care venea in vizita la Y.

 MembruAnonim, on 26 martie 2018 - 17:26, said:

Rudele alea ma fac sa rad, ca de altfel si pe toti cei care vor ciit acest topic.
Ce treaba are y cu ce datorii a acumulat x (si aici ma refer la datoriile acumulate la rude care sunt persoane fizice).

Unele imprumuturi si la rude sunt facute la notar cu mentiuni de dat banii inapoi in timp. Y nu stie decat din ceea ce a povestit X de ce sume e vorba si de la cine sunt imprumutate acele sume.


Y deja s-a decis ca nu vrea mostenirea si ca nu are ce face cu o casa la mama naibii. Intrebarea importanta era daca acel act la notar e deajuns pentru a oprii cei de la care X a imprumutat bani sa nu il mai streseze pe Y.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
logic si normal ar fi sa nu fii obigat sa platesti datorii facute de o alta pers. sa vanda ei casa.

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
De stresat nu ii vor opri, e legal sa te strezese, inclusiv in instanta.
Ca nu vor castiga nimic e alta treaba.
Cam ca la recuperatori, in instanta nu mai pot castiga executare daca a trecut timpul, dar de stresat te pot stresa cat vor ei :D

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 romangx, on 26 martie 2018 - 17:31, said:

Nu e asa. Sunt o gramada de persoane in tara care nu au dezbatut mostenirea nici dupa ce a murit prima generatie complet si chiar si din a doua generatie.
A dat tepe misto X... iar mostenitorul Y presupun ca a beneficiat din plin de pe urma tepelor lui X si acum vrea sa nu plateasca nici notarul Posted Image

Da, dar din ce am citit pe internet, daca folosesti obiecte din mostenire (de exemplu folosesti casa dupa ce a murit prima generatie) se considera acceptare tacita a mostenirii. Dar nici eu, nici Y nu suntem experti legali. Cum Y nu a mai fost de 10 ani acolo, nu cred ca se aplica acel caz.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic că poți să primești și moștenirea și să nu plătești nimic. Nu sunt datoriile tale.
Dar e 100 de lei o consultanță la notar sau avocat și de acolo afli sigur.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Folosesti X si Y ca Sheldon aici. Probabil Y esti tu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nyruTPqBCOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 26 March 2018 - 17:52.


#13
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 romangx, on 26 martie 2018 - 17:31, said:

Nu e asa. Sunt o gramada de persoane in tara care nu au dezbatut mostenirea nici dupa ce a murit prima generatie complet si chiar si din a doua generatie.
A dat tepe misto X... iar mostenitorul Y presupun ca a beneficiat din plin de pe urma tepelor lui X si acum vrea sa nu plateasca nici notarul Posted Image

Nu ai de unde stii daca mostenitorul Y a beneficiat de pe urma imprumuturilor lui X sau nu.
Chiar daca a beneficiat tot nu ar trebui sa fie pasibil de plata pentru ca imprumuturile au fost efectuate catre X si nu catre X si Y.

Exemplu : am fost acasa acum cateva luni si m-a acostat cucoana de la barul din sat ca parintii mei sunt datori x suma de bani si ca sa le platesc datoria. Pai ce treaba am eu cu datoria lor? Pai nu esti fata lor ? Cam asa a decurs discutia. Nu a priceput cand i-am spus ca a dat pe datorie altor persoane si nu mie asa ca eu una nu am nici o datorie la ea.
Cam asa e si cu Y din poveste. Cu ce e Y de vina ca X a facut datorii ?

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 Soulstream, on 26 martie 2018 - 17:14, said:

Aceeasi intrebare si pentru cazul in care Y nu are chef sa dea bani la notar pentru acea declaratie.
N-ai nici o treaba cu dat de declaratii la notar. Iti vezi in continuare de treaba ca si cum nu s-a intamplat nimic, de vreme ce nu intentionezi sa accepti acea mostenire. Lasa-i pe creditori sa-si bata capul cu valorificarea bunurilor defunctului.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 Noua_pe_site, on 26 martie 2018 - 17:55, said:

Exemplu : am fost acasa acum cateva luni si m-a acostat cucoana de la barul din sat ca parintii mei sunt datori x suma de bani si ca sa le platesc datoria. Pai ce treaba am eu cu datoria lor? Pai nu esti fata lor ?
Pai esti, sau nu esti?
......
Oricum, datoria morala ar fi sa platesti imprumuturile facute de parinti, care intre timp nu mai pot achita din diferite motive, fie deces, fie probleme cu banii, poate reusesti sa duci de nas pe cucoanele de la bar, sau alte rude care au dat bani, dar ce te faci cu camatarii, credeti ca ei or sa fie la fel de intelegatori?

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mostenesti ce ti se cuvine si nu ai nici o treaba cu datoriile acumulate de X. Eventual daca a girat casa.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 Soulstream, on 26 martie 2018 - 17:14, said:

Daca face declaratie notariala de refuz a mostenirii, rudele vor putea totusi sa il dea pe Y in judecata? Intr-un astfel de caz, acea declaratie notariala e deajuns pentru a scapa repede de un astfel de proces?
Declarația de renunțare la succesiune se dă în maxim an de la deces. După un an se dă declarație de neacceptare, are același efect.
Oricare din declarațiile astea îl scapă de proces, în caz că rudele ar avea în baza a ce să-l dea pe Y în judecată.

 Soulstream, on 26 martie 2018 - 17:14, said:

Aceeasi intrebare si pentru cazul in care Y nu are chef sa dea bani la notar pentru acea declaratie.
E cam 70 de lei o astfel de declarație, nu-i o sumă de care să se împiedice cineva.

Edited by althea, 26 March 2018 - 18:23.


#18
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 TruculMagic, on 26 martie 2018 - 18:16, said:

Mostenesti ce ti se cuvine si nu ai nici o treaba cu datoriile acumulate de X. Eventual daca a girat casa.
Sa ne punem batranii X sa dea tepe, ca dupa ce mor ne raman doar proprietatile lui X, nu si datoriile lui X, nu?

Esti cetatean din ala suveran, ca numai aia spun ca ei au doar drepturi, nu si obligatii... alea sunt pentru persoana nascuta moarta cu CNP, n-are ei treaba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate