Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Neacordare de prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
IonutG7

IonutG7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2018
Salutare, am nevoie de opinia voastra intr-o speta..
Povestea incepe asa: astazi am avut proba practica a examenului pentru permis auto categoria B. Decorul  se petrece in Iasi in aceasta intersectie :
https://www.instants...41.04h,0.28p,1z


Eu eram oprit la semaforul de pe str, Stramosilor. Se face culoarea verde, ma pun in miscare..Intru pe banda de la axul drumului, ma intersectez cu o trecere de pietoni. Tocmai a traversat o doamna, merg mai departe.. Cand sa trec prin dreptul intersectiei Bulevardului Dacia cu str.Amurgului, apare un nene claxonand nitel. Iar domnul Examinator, "Poftim, neacordare de prioritate".
Initial am tins spre a ii da dreptate, dar acum parca am ceva indoieli. De asta cer parerea voastra, cum judecati voi aceasta situatie?
Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

Edited by IonutG7, 26 March 2018 - 13:48.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Acolo, din dreapta, e semafor si stop. Tu avea-i prioritate. Circulai inainte pe Dacia?

Semafoarele inteleg ca mergeau, deci?

Edited by arab, 26 March 2018 - 13:55.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
despre cine a zis?

#4
IonutG7

IonutG7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2018
Semafoarele functionau, eu aveam Cedeaza.. Individul probabil vroia sa faca stanga, daca avea semnal pus ori ba. De aici si "conflictul": eu eram incadrat la axul Bulevardului  si vroiam sa ma deplasez spre inainte

@xcit:despre mine a zis ca nu am acordat prioritate

Edited by IonutG7, 26 March 2018 - 13:59.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Ce dracu inseamna sa fii incadrat la axul bulevardului? Posted Image

Ai iesit de pe Stramosilor, si ai facut stanga?

Edited by Ann0nyym0us, 26 March 2018 - 13:59.


#6
IonutG7

IonutG7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2018
@Ann0nyym0us: Da, am facut stanga de pe Stramosilor pe Dacia

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Bun, si te-ai incadrat pe banda 2 a bulevardului, (se numara de la acostament spre centru), cu intentia de a merge inainte. Apoi a iesit un nene de pe Amurgului si te-a claxonat?

Edited by Ann0nyym0us, 26 March 2018 - 14:02.


#8
IonutG7

IonutG7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2018
@Ann0nyym0us: Fix asa cum spui

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ce dracu intersectie e aia, tu nu ai semafor dar ala are....ce esti ghicitor? sau tu trebuie sa opresti chiar daca ala are rosu?

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aha...pai zi asa, acum pricep, inseamna ca tu facand stanga si el venind din fata, trebuia sa ii dai proritate. Ambii aveati verde...nu? In ce directie a mers ala, inainte sau a virat?

#11
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
aveai prioritate, fiind deja pe drumul prioritar.
daca era o intersectie 'normala' si el mergea inainte, atunci trebuia sa-i acorzi prioritate.

#12
IonutG7

IonutG7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2018

View Postarab, on 26 martie 2018 - 13:52, said:

Acolo, din dreapta, e semafor si stop. Tu avea-i prioritate. Circulai inainte pe Dacia?

Semafoarele inteleg ca mergeau, deci?


Vroiam sa merg inainte pe Dacia

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarab, on 26 martie 2018 - 14:09, said:

Aha...pai zi asa, acum pricep, inseamna ca tu facand stanga si el venind din fata,

Respectivul a venit de pe strada secundara, anume Amurgului, nu din fata. Daca venea din fata, ar fi avut rosu la semaforul care se afla la vreo 20m de intersectie.

Daca initiatorul era deja pe Bulevard, avea si prioritate. Nu prea are sens sa fi avut amandoi verde simultan.

Edited by Ann0nyym0us, 26 March 2018 - 14:11.


#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Intersectia este atipica, nu este intersesctie in forma de T

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Semaforul lui e inainte cu vreo 50m. A intrat in intersectie cu scoala de soferi, pe verde. In momentul in care a traversat femeia la pietoni, inseamna ca deja era rosu la semaforul la care el deja l-a parcurs.

Astea fiind zise, a intrat in intersectie pe verde, dar s-a facut verde intre timp si pt cei de pe strada din dreapta. Cine avea prioritate? tu aveai rosu deja, ala putea sa te loveasca si sa zica ca ai trecut pe rosu. E interpretabil.

Aici este semaforul celui cu scoala de soferi:

https://www.instants...47h,6.46p,0.01z

Intra pe verde, intre timp se face rosu, trece cascata aia pe trecere, si din dreapta de pe straduta aia primesc verde la semafor si aia de acolo.  Cine are prioritate?

Ai gresit, in momentul in care vezi ca pietonii au verde, nu te-ai gandit ca deja se intampla ceva anormal?

Edited by Deenman, 26 March 2018 - 14:13.


#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
Puțină atenție, dacă se poate. Niciunul din cei 2 nu a venit de pe bulevardul principal, amândoi au ieșit de pe străduțe secundare, amândoi pe verde în același timp. Problema intersecției e că cele 2 străduțe sunt decalate în spațiu, însă ambele au verde în același timp. Practic semaforizarea intersecției e făcută ca și cum străduțele sunt ”cap în cap”.

O să fiu sincer și-o să zic că mereu am avut o dilemă cu intersecțiile de genul ăsta. Însă fix în intersecția aia m-a frecat instructorul de multe ori în școală, să-mi intre bine în cap că trebuie să cedez trecerea atunci când ies de pe străduță, și mai iese cineva de pe cealaltă străduță.

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai daca ai intrat pe verde, de ce ai acordat prioritate la pietoni? Daca ai acordat prioritate inseamna ca aia aveau verde si pe tine te-a prins rosu in intersectie ca te-ai miscat in reluare

#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
... dar cei prinsi in intersectie la schimbarea semaforului nu au prioritate sa poata parasi intersectia?

View PostDeenman, on 26 martie 2018 - 14:11, said:

Semaforul lui e inainte cu vreo 50m. A intrat in intersectie cu scoala de soferi, pe verde. In momentul in care a traversat femeia la pietoni, inseamna ca deja era rosu la semaforul la care el deja l-a parcurs.

Astea fiind zise, a intrat in intersectie pe verde, dar s-a facut verde intre timp si pt cei de pe strada din dreapta. Cine avea prioritate? tu aveai rosu deja, ala putea sa te loveasca si sa zica ca ai trecut pe rosu. E interpretabil.

Aici este semaforul celui cu scoala de soferi:

https://www.instants...47h,6.46p,0.01z

Intra pe verde, intre timp se face rosu, trece cascata aia pe trecere, si din dreapta de pe straduta aia primesc verde la semafor si aia de acolo.  Cine are prioritate?

Ai gresit, in momentul in care vezi ca pietonii au verde, nu te-ai gandit ca deja se intampla ceva anormal?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate