Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Au furnizorii de internet drept legal de executare silită dacă nu plătesc abonamentul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ioanioan1989

ioanioan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2018
Le-am explicat dar pe ei ii intereseaza doar de bani. Oricum ar fi sa inteleg ca trebuie sa achit ca sa nu mai am probleme.

#20
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015

View PostSTARTREK1, on 26 martie 2018 - 09:59, said:

ba da Posted Image
daca firma (UPC) la cati abonati are sa zicem ca sunt 100 rai platnici cu 250 lei (un nr. fictiv) asta inseamna 25.000..
isi permit sa te dea in judecata - au departament special - si platesti si datoria + cheltuielile de judecata (care s-ar putea sa fie mai mari ca datoria insasi)
Cunosc caz concret si suma este mai mare. Dosarul pe care trebuie sa-l intenteze i-ar costa mai mult onorariul avocatului decat suma in sine. Iti pot spune ca orice suma sub 1000 lei nu renteaza recuperarea.
Exemplu concret de la Buhnici: http://buhnici.ro/nu-platesc-doamna/

Edited by ryan87bc, 26 March 2018 - 10:39.


#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

View Postryan87bc, on 26 martie 2018 - 10:38, said:

Cunosc caz concret si suma este mai mare. Dosarul pe care trebuie sa-l intenteze i-ar costa mai mult onorariul avocatului decat suma in sine. Iti pot spune ca orice suma sub 1000 lei nu renteaza recuperarea.
care onorariu? firma are propiu departament juridic special pt. asa ceva :)

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postioanioan1989, on 26 martie 2018 - 10:25, said:

Le-am explicat dar pe ei ii intereseaza doar de bani. Oricum ar fi sa inteleg ca trebuie sa achit ca sa nu mai am probleme.
Exact !!!

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postioanioan1989, on 26 martie 2018 - 09:45, said:

Pt ca m-am gandit ca au nevoie actualii chiriasi de el. Dar se pare ca m-am inselat cand am crezut ca sunt oameni cu bun simt, am vrut sa ii ajut sa nu astepte doua saptamani pana venea o echipa sa le instaleze serviciile si ca le fac un bine. Puteau sa zica ca nu mai vor abonamentul si il inchideam. De acum faptul e consumat: ma intereseaza cum sa procedez cu ei. Sunt nevoit sa le platesc sau pot scapa fara. Oricum nu mai vreau servicii de la ei pt ca sunt foarte slabe ca si calitate. Iar rezilierea dupa 3 luni era aceeasi suma cat am de platit si acum.

Orice fapta buna trebuie pedepsita... Daca ai contract cu chiriasii in care sunt prevazute obligatiile, poti sa le ceri banii (executi garantia).

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSTARTREK1, on 26 martie 2018 - 10:49, said:

care onorariu? firma are propiu departament juridic special pt. asa ceva Posted Image


View Postioanioan1989, on 26 martie 2018 - 09:16, said:

Acum am de platit 250 lei si ma ameninta credit express.


#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postryan87bc, on 26 martie 2018 - 10:38, said:

Exemplu concret de la Buhnici: http://buhnici.ro/nu-platesc-doamna/
Ai citit articolul? Acolo e vorba de o datorie veche de 7 ani, pentru care oricum nu mai avea ce sa pateasca persoana respectiva, fiindca nu l-au actionat in judecata in termenul legal.
Dar in cazul de fata datoria e proaspata, asa ca nu scapa.

Edited by Hider141, 26 March 2018 - 11:05.


#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Trebuia sa mergi cu ei sa treci contractul pe numele lor !!!
Asta am facut cand m-am mutat, tot cu contract facut cu cateva luni in urma... nu costa nimic.

Cu contract pe numele tau tu raspunzi si ei au net gratis Posted Image

Edited by sirgoofy, 26 March 2018 - 11:19.


#27
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Eu sunt curios cum face UPC (sau altii)  contract cu un chiriaș,  daca nu există contract de închiriere.... Stiu caz.... Si acuma mai vin la adresa respectivă plicuri de la recuperatori pe numele foștilor chiriasi....... Chiar si de la IFN-uri....

#28
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

View PostSpeedDemon, on 26 martie 2018 - 09:09, said:

Cand se emite a 3-a factura si alea doua inainte nu is platite se taie netul. Deci as ajunge la prejudiciu maxim de 210 de lei.

Eu nu inteleg de ce ei continua sa emita facturi chiar daca abonamentul a fost suspendat pentru neplata. Adica, tu nu te poti folosi de serviciul lor dar ei au pretentia ca tu sa platesti in continuare. In cazul asta ce faci?

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Pai e simplu: exista un contract pe o perioada determinata. Sunt doua variante platesti factura in fiecare luna sau taxa reziliere anticipata.


View PostPololica, on 26 martie 2018 - 09:41, said:

LE: nu aveau abonamente fara perioada minima contractuala? Se achita 50 de lei deschiderea si puteai inchide si peste 3 luni.

N-am auzit de asa ceva la UPC. Daca stii sigur pune un link.

#30
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

View PostFreeThinker, on 26 martie 2018 - 13:37, said:

Pai e simplu: exista un contract pe o perioada determinata. Sunt doua variante platesti factura in fiecare luna sau taxa reziliere anticipata.

Taxa aia de reziliere e abuziva mai ales ca e egala cu lunile ramase de abonament. Tocmai despre aia ziceam si eu mai sus. Semnezi un contract pentru un serviciu, daca ei iti anuleaza acel serviciu, de ce ai mai plati?

#31
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Din cauza ca ai semnat un contract. Abuziva sau nu, nu te obliga nimeni sa semnezi.

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpepsi80, on 26 martie 2018 - 13:41, said:


Taxa aia de reziliere e abuziva mai ales ca e egala cu lunile ramase de abonament. Tocmai despre aia ziceam si eu mai sus. Semnezi un contract pentru un serviciu, daca ei iti anuleaza acel serviciu, de ce ai mai plati?
...pentru ca ai fost de acord cu chestia asta atunci cand ai semnat contractul? :)

da, stiu, romanii nu citesc ce semneaza.

#33
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Era vorba ca din a doua/a treia luna de neplata a abonamentul cel mai probabil ti-l suspenda, nu mai poti folosi serviciile. Mi s-ar parea normal sa ai de plata lunile alea in care abonamentul a fost activ + penalitatile care se pot strange mult si bine pana cand te gandesti sa platesti, dar nu si abonamentul intreg in fiecare luna pentru ceva ce tu nu mai poti folosi.

N-am fost niciodata in situatii de genul dar am auzit cazuri si totusi nu mi se pare ok. Repet, faci contract pentru un serviciu, nu doar asa sa te legi la cap cu ei pentru nimic.

#34
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFreeThinker, on 26 martie 2018 - 13:37, said:

Pai e simplu: exista un contract pe o perioada determinata. Sunt doua variante platesti factura in fiecare luna sau taxa reziliere anticipata.




N-am auzit de asa ceva la UPC. Daca stii sigur pune un link.


Link E oferta actuala. N-am stat sa ma uit de-a fir a par.

LE: pana anul trecut (aproape de iarna) aveau taxa de activare 50 lei (40+TVA)/serviciu. Acum am vazut (fugitv) ca nu o mai au.

Edited by Pololica, 26 March 2018 - 18:14.


#35
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Nu mai e 50 lei taxa. S-a facut 120 (am intrebat la relatii clienti). N-am mai intrebat daca e cu TVA sau fara.

#36
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
plateste-le si gata. Nu e vina lor ca tu te-ai mutat la 3 luni dupa ce ai inceput contractul. Mai bine acum decat mai incolo...

Edited by bluesnake, 26 March 2018 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate