Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Au furnizorii de internet drept legal de executare silită dacă nu plătesc abonamentul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ioanioan1989

ioanioan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2018
Buna ziua.
Sper ca am nimerit bine locul topicului. Am o intrebare: daca nu pot plati un abonament de internet pe persoana fizica ce drept legal au cei de la firma care furnizeaza (sau recuperatoare) sa ma execute silit sa platesc? Ce se poate intampla in cazul in care nu pot plati?

Edited by ioanioan1989, 26 March 2018 - 08:44.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu au nici un drept să te execute silit. Cum adică să aibă pretenția să încaseze contravaloarea unui serviciu pe care l-au prestat când ei trebuie să aibă prevăzut, în buget, și un procent de pierderi asumate? Tu ești fix ăla ce au preconizat ei că nu o să-și plătească facturile.

#3
ioanioan1989

ioanioan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2018

 MembruAnonim, on 26 martie 2018 - 09:01, said:

Nu au nici un drept să te execute silit. Cum adică să aibă pretenția să încaseze contravaloarea unui serviciu pe care l-au prestat când ei trebuie să aibă prevăzut, în buget, și un procent de pierderi asumate? Tu ești fix ăla ce au preconizat ei că nu o să-și plătească facturile.

Pai eu am semnat un contract cu ei. Nu pot sa ma dea in judecata pe baza acelui contract in vederea recuperarii sumei neplatite? Daca da, au sanse destul de mari pentru ca am semnat acel contract? Daca nu ma executa silit ce alta modalitate au ca sa isi recupereze banii neplatiti?

Edited by ioanioan1989, 26 March 2018 - 09:10.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Paaaai, eu stand in varful muntelui cu un abonament de 100 mbps dau 70 de lei. Asta e cam cel mai scump abonament posibil din Romania pe persoana fizica cred.
Cand se emite a 3-a factura si alea doua inainte nu is platite se taie netul. Deci as ajunge la prejudiciu maxim de 210 de lei.
Pe bune, chiar in halul asta s-a ajuns sa nu plateasca lumea asemenea suma?
Tu probabil ai sa zicem rds cu 100 mbps, 15 lei... 15 lei x 3 = 45 de lei...e de groaza treaba.

In final o sa te alegi cu proprire pe ceva venit sau o sa iti vanda din lucrurile pe numele tau, casa, masina, terenuri, etc.
De asemenea nici o banca sanatoasa la minte nu o sa iti mai acorde credite.

Edited by SpeedDemon, 26 March 2018 - 09:12.


#5
ioanioan1989

ioanioan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2018

 SpeedDemon, on 26 martie 2018 - 09:09, said:

Paaaai, eu stand in varful muntelui cu un abonament de 100 mbps dau 70 de lei. Asta e cam cel mai scump abonament posibil din Romania pe persoana fizica cred.
Cand se emite a 3-a factura si alea doua inainte nu is platite se taie netul. Deci as ajunge la prejudiciu maxim de 210 de lei.
Pe bune, chiar in halul asta s-a ajuns sa nu plateasca lumea asemenea suma?
Tu probabil ai sa zicem rds cu 100 mbps, 15 lei... 15 lei x 3 = 45 de lei...e de groaza treaba.

In final o sa te alegi cu proprire pe ceva venit sau o sa iti vanda din lucrurile pe numele tau, casa, masina, terenuri, etc.
De asemenea nici o banca sanatoasa la minte nu o sa iti mai acorde credite.

La mine a fost mai complicata treaba. Am stat in chirie pentru 3 luni si am facut un contract cu upc de un an pe o suma de 40 lei pe luna . Fiind nevoit sa ma mut am discutat cu noii chiriasi sa preia ei abonamentul si sa il plateasca dar ei nu au mai vrut sa il plateasca si am ramas eu, cel care a facut contractul, cu suma restanta. Acum am de platit 250 lei si ma ameninta credit express. De aceea vroiam sa stiu ce sanse am daca nu platesc

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ioanioan1989, on 26 martie 2018 - 09:16, said:

Acum am de platit 250 lei si ma ameninta credit express. De aceea vroiam sa stiu ce sanse am daca nu platesc
Nu scapi de firma de recuperare dacă au cumpărat creanța -> te dau în judecată -> obțin titlu executoriu, iar tu ai venituri.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
Gabi_B_HD facea misto de tine. sarcasmul e o chestie prea elevata pentru unii :)

evident ca au dreptul sa ceara executarea ta silita in instanta. Credit Express sunt recuperatori de creante, din asta traiesc, deci as zice ca sansele tale sa scapi fara sa platesti sunt foarte mici.
ia in calcul ca la un moment dat vei plati atat creanta (cei 250 lei) cat si penalizari de intarziere si costuri cu executarea silita. daca o sa scapi sub 1.000 lei, atunci o sa te poti considera norocos.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Contacteaza-i pe cei de la credit express si expune-le problema. Chiar daca nu vei scapa de plata, daca vor vedea ca esti un om cinstit ai sanse mari sa-ti scada suma datorata sau macar sa-ti permita plata in rate.

#9
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Nu te da nimeni in judecata pentru 250 lei, stai linistit. Iar neplata facturilor nu are nicio treaba cu acordarea creditelor de catre banci. Doar institutiile financiare au acces la Biroul de Credite.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intrebare: de ce nu ai inchis abonamentul cand ai plecat? In cel mai rau caz achitai o taxa te de reziliere anticitapta si gata. Acum o sa figurezi la UPC ca rau platnic si nu stiu daca o sa-ti mai ofere (cel putin nu curand) un contract decent.

LE: nu aveau abonamente fara perioada minima contractuala? Se achita 50 de lei deschiderea si puteai inchide si peste 3 luni.

Edited by Pololica, 26 March 2018 - 09:42.


#11
ioanioan1989

ioanioan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2018

 Pololica, on 26 martie 2018 - 09:41, said:

Intrebare: de ce nu ai inchis abonamentul cand ai plecat? In cel mai rau caz achitai o taxa te de reziliere anticitapta si gata. Acum o sa figurezi la UPC ca rau platnic si nu stiu daca o sa-ti mai ofere (cel putin nu curand) un contract decent.

Pt ca m-am gandit ca au nevoie actualii chiriasi de el. Dar se pare ca m-am inselat cand am crezut ca sunt oameni cu bun simt, am vrut sa ii ajut sa nu astepte doua saptamani pana venea o echipa sa le instaleze serviciile si ca le fac un bine. Puteau sa zica ca nu mai vor abonamentul si il inchideam. De acum faptul e consumat: ma intereseaza cum sa procedez cu ei. Sunt nevoit sa le platesc sau pot scapa fara. Oricum nu mai vreau servicii de la ei pt ca sunt foarte slabe ca si calitate. Iar rezilierea dupa 3 luni era aceeasi suma cat am de platit si acum.

Edited by ioanioan1989, 26 March 2018 - 09:46.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Grăbește-te, că au dobânzi amețitoare.
În situații de-astea e bine să le ceri banii înainte și să plătești tu.

Edited by althea, 26 March 2018 - 09:56.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 ryan87bc, on 26 martie 2018 - 09:34, said:

Nu te da nimeni in judecata pentru 250 lei, stai linistit.

nici atunci cand e vorba de 250 lei + penalizari + cheltuieli de judecata + cheltuieli cu executarea silita?
sunt destui care traiesc din ultimele 2 componente (cheltuieli de judecata si cheltuieli cu executarea silita), si pentru ei e irelevanta suma propriu-zisa.

#14
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
E bine sa nu te joci cu asa ceva si sa platesti. Suma aia poate creste de 10-100 de ori in timp. Peste cativa ani te trezesti ca iti pune poprire pe contul din banca.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

 ryan87bc, on 26 martie 2018 - 09:34, said:

Nu te da nimeni in judecata pentru 250 lei, stai linistit.
ba da Posted Image
daca firma (UPC) la cati abonati are sa zicem ca sunt 100 rai platnici cu 250 lei (un nr. fictiv) asta inseamna 25.000..
isi permit sa te dea in judecata - au departament special - si platesti si datoria + cheltuielile de judecata (care s-ar putea sa fie mai mari ca datoria insasi)

Edited by STARTREK1, 26 March 2018 - 09:59.


#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Fa cumva si plateste, ca pentru un rahat de suma din asta ramai pe veci insemnat. Intr-un fel sau altul tot o sa-ti ia banii.
Invatatura de minte pentru viitor, nu lasa nimic in urma pe numele tau. Fiecare cu aia a ma-sii.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 STARTREK1, on 26 martie 2018 - 09:59, said:

ba da Posted Image
daca firma (UPC) la cati abonati are sa zicem ca sunt 100 rai platnici cu 250 lei (un nr. fictiv) asta inseamna 25.000..
isi permit sa te dea in judecata - au departament special - si platesti si datoria + cheltuielile de judecata (care s-ar putea sa fie mai mari ca datoria insasi)
Si nici nu mai e deja vorba de UPC, ca au vandut datoria la recuperatori de creante. Iar astia se ocupa toata ziua numai cu recuperatul datoriilor, asa ca pentru ei e floare la ureche.

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Dar la UPC le-ai explicat situatia si i-ai intrebat cum poti sa reziliezi contractul ?!
Oricum, de plata nu prea ai cum sa scapi.
Pe de alta parte, tu aveai contract de inchiriere pe adresa respectiva ?
Noii chiriasi au contract de inchiriere?
Poate reusesti sa "pasezi" problema in curtea noilor chiriasi sau a proprietarului.
Presupun ca daca tu nu apari, oficial, cu adresa/inchiriere pe adresa respectiva.... e valabil contractul UPC? (acolo presupun ca apare adresa apartamentului inchiriat, nu adresa ta di buletin) ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate