Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere imbracaminte de iarna (schi, snowboard)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.powder.c...ts-of-the-year/
auzisem ca la moda sunt cele cu emitator in caz de avalansa...
personal, din ce am vazut pe partiile din Austria, cele mai frumoase(/bine lucrate/material bun) mi s-au parut Colmar...

Edited by d-ardeleanu, 26 March 2018 - 13:31.


#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAdm, on 26 martie 2018 - 09:20, said:

Entry level:

Wed'ze

Middle level:
Salomon
Strindberd (ca au sponsorizat instructorii de schi)
Head
Scott
Columbia
Roxy
Fundango

High level $
Colmar
Spyder
Vuarnet
Rossignol
Burton
Napapijri

Low Air $$$

Bogner

Caman, ce cauta Napapijri acolo, basca si la top?
Alea-s haine fashion, le gasesti la mall, nu tehnice. Mai bine inlocuiesti cu The North Face, din acelasi grup. Si mai este si Atomic.

Edited by don_dannielo, 26 March 2018 - 13:46.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Napapijri face haine peste medie, adesea groase si de materiale bune.

Si la echipament de iarna face chestii de calitate + un pic de stil, dar pret piperat.

Ex
http://m.asos.com/na...ack/prd/8694023

Daca te uiți cu atenție, cam toate echipamentele accesibile ca pret sunt gen “sac”

Cand treci spre High level, o sa vezi ca pantalonii vin mai bine, mai mulați sus si evazați jos, la clapari.
Gecile sunt cambrate si vin mai frumos.

Desigur, depinde si de cel care poarta costumul. Daca esti “batoza” sau cu “burta potenta”, echipamentele tip sac ajuta.

The North Face nu e popular in România. Nu prea vezi; nici nu stiu sa aducă cineva oficial.
Eu am listat cam ce vase ochiul meu pe pârtie.

#22
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostAdm, on 26 martie 2018 - 14:03, said:

Napapijri face haine peste medie, adesea groase si de materiale bune.

Si la echipament de iarna face chestii de calitate + un pic de stil, dar pret piperat.

Daca te uiți cu atenție, cam toate echipamentele accesibile ca pret sunt gen “sac”!

Cand treci spre High level, o sa vezi ca pantalonii vin mai bine, mai mulați sus si evazați jos, la clapari.
Gecile sunt cambrate si vin mai frumos.

Desigur, depinde si de cel care poarta costumul. Daca esti “batoza” sau cu “burta potenta”, echipamentele tip sac ajuta.

The North Face nu e popular in România. Nu prea vezi; nici nu stiu sa aducă cineva oficial.
Eu am listat cam ce vase ochiul meu pe pârtie.
Mai exista: Killtec, Fischer, Jack Wolfskin, Arc'teryx...

Edited by d-ardeleanu, 26 March 2018 - 14:08.


#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Exista la toate literele alfabetului o lista extrem de lunga. Este bine sa-ti adaptezi solutia la necesitatile personale. Esti un tip mai friguros, transpiri mult, putin, faci miscare mai multa...sau cazi mai des, caz in care ai nevoie de materiale mai dure samd

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt foarte multe!
Problema e ce găsești si cat iti permiți.
Totul este sa te uiti ce calitate are materialul.

Din ce vad, se pare ca intra tare si chinezii, dar mai trebuie sa muncească pana vor fi credibili, pt ca prețurile si la ei sunt mari si greu cu mărimile.

#25
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
www.allmountain.ro sunt importatori oficiali de the north face.


eu ptr ski am pantaloni the north face. super elastici si calitativi si o geaca Volkl.


nu port la ski gecile de puf sau thermoball-ul. alea le tin ptr strada, deoarece sunt subtirele, usurele si calduroase :)

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 26 martie 2018 - 14:11, said:

Problema e ce găsești
Din cate inteleg, in Ro sunt inca greu de gasit multe din brandurile consacrate. Cred ca o alternativa ar fi blue-tomato, eu am luat de acolo multe diverse chestii la preturi excelente.

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un site cu flash sales din uk (reduceri gen 50%), haine outdoor: https://www.sportpursuit.com

Trei sferturi dintre marci sunt cvasinecunoscute (pentru mine), dar au si Marmot, Arc’™teryx, Spyder, Columbia etc.

Edited by don_dannielo, 26 March 2018 - 18:19.


#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postniggaru, on 26 martie 2018 - 15:15, said:

.
nu port la ski gecile de puf sau thermoball-ul. alea le tin ptr strada, deoarece sunt subtirele, usurele si calduroase Posted Image

eu va recomand sa cautati amestecuri de puf cu pene.  de regula, unde se foloseste doar puf, se vinde imaginea de echipament premium. e drept, sunt mai usoare, mai calduroase. dar daca va indreptati atentie catre membrana exterioara, poate va trebui sa va uitati si la interior. chiar marci de renume au probleme la asta, pt ca acolo se mai taie la cost.
si alea cu puf sufera de "leakage". pierd puful la interior. nu e problema ca ramnaneti fara el, da ma enerveaza la culme sa tot vad puncte albe pe imbracaminte inchisa la culoare.
daca exista o combinatie cu pene, se mai reduce din efect.
ma gandesc ca la ski te doar undeva de acest aspect, important e sa fie practic. dar pe strada... tocmai ca te mai dezbraci pe undeva. prin urmare, cand mergeti la astfel de cumparaturi, imbracati'va pe dedesubt in ceva inchis la culoare. sa poti vedea la proba imediat de ai o astfel de situatie sau nu. chiar am renuntat la o geaca pe acest motiv. ma rog, uniul din motive, celalt era gluga lipsa

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Alea din puf/pene sunt inutile la schi.
In primul rand exteriorul nu este suficient de solid, te-ai agatat de ceva sar toti fulgii din tine.
In al doilea rand transpiri facand miscare, si puful isi pierde toate proprietatile izolatoare cand este ud. Nu se poarta nici pe ploaie. Doar cand e frig dar uscat, mentine caldura ca nimic altceva.

Edited by don_dannielo, 26 March 2018 - 18:09.


#30
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Puful nu e bun ca transpiri.
Se trateaza mai nou hidrofobic si puful. Nu se uda,iar stratul exterior poate fi impermeabil in joaca asa 2000mm cat sa poti zice ca e waterproof.
Dar transpiri de mori si nici nu au aerisiri la subrat sau alte caracteristici utile

Inca o chestie referitor la respirabilitate.
Uneori cred ca e chiar mai importanta decat impeemeabilitatea, si stratul de baza la fel. Am patit anul trecut cu o geaca sa scot telefonul ud de la piept. Si ud bine ,ca si scapat intr-o balta.
Curios ca hainele erau uscate pe mine sub geaca .
Daca vremea e buna merge cu orice ... distractie sa fie

Edited by botelucian, 26 March 2018 - 18:25.


#31
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
d-asta nu le port la ski Posted Image ptr oras sunt perfecte, da! e naspa treaba cu puful, dar mai am si un thermoball. ptr ski prefer ceva mai tehnic, gen Volkl pe care o am Posted Image Rosie si pantaloni negri north face Posted Image

Edited by niggaru, 27 March 2018 - 08:06.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-nTR8v21dNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Din propria mea experienta, membranele care chipurile nu lasa sa treaca umezeala din exterior, dar o lasa sa treaca pe aia din interior, sint povesti. Chestia asta trebuie sa fie foarte bine stiuta, din moment ce mai toate gecile de marca dotate cu goretex mai au si fermoare laterale pe antebrate, care deschid interiorul complet pe portiunile alea. Dupa o coborire in tromba pe multi km mi se-ntimpla sa fiu fleasca. Mai nimic altceva nu ajuta, decit desfacut si aerisit geaca vreo citeva minute, iar plasticul se usuca intr-adevar rapid, daca umezeala are pe unde sa iasa. De fapt pentru asta este bun plasticul, anume uscare rapida.
Pentru strada nu prea folosesc plasticul deloc. Pur si simplu nu-mi place, inclusiv mirosul tipic de plastic. Echipamentul este pentru sport si cam atit. Pe strada folosesc materiale naturale. Bumbac, lina, piele. Nu ma intereseaza, cit de functionale sint aceste materiale pe strada, cit feelingul a ceea ce pun pe corp.

#34
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
gecile de piele, iarna sunt un big like, sau pe ploaie Posted Image, sau pe vant :)

Edited by niggaru, 27 March 2018 - 11:39.


#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postniggaru, on 27 martie 2018 - 11:39, said:

gecile de piele, iarna sunt un big like, sau pe ploaie Posted Image, sau pe vant Posted Image

Poate daca as fi zis explicit geaca de piele. Nu ca n-ar fi si alea implicate, doar ca nu pe ploaie si nu in toamna tirzie. Pentru vint si plaoie apelez la Belstaff sau Barbour, spre exemplu. Mai exista si umbrela in afara de asta si oricum ma trezesc pe jos si pe ploaie la o plimbare prin padure, doar daca vreau, altminteri pentru tot felul de deplasari ma sui in...ghici ce. Pentru frig extrem si doar daca am drum pe-afara fortat de cine stie ce imprejurari apelez la un Canada Goose. O fac, insa, destul de rar. Prefer oricind un palton de lina

LE: in general ma refeream la pantofi de piele. Nu port tenisi pe strada deloc Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 27 March 2018 - 13:24.


#36
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Si eu sunt interesat de o geaca pentru iarna pentru sotie, nu pentru ski sau sporturi de iarna, ii trebuie ceva pentru gerul din bucuresti  de mers la munca dimineata si venit seara , si pentru eventualele plimbari prin parc sau la munte , drumetii iarna, fara sporturi,  doar plimbari.

O intereseaza o geaca care sa fie calduroasa si usoara, ma tot uit la cele din puf  dar stiu ca nu sunt de ploaie/ninsoare.  Nu stiu cum sa o ajut.

Eu am ceva ce arata asa  , din pacate e cam grea , mai am un trimm. SI eu trebuei sa-mi caut la fel ceva usor . Am fost la Himalaya de BF acum , sa ma uit la spyder pentru ca am vazut ca au inceput si ei  sa faca  haine  ceva mai usoare dar preturile erau ...wow, 6.000  bucata ,

Caut ceva  pe la 500-1200ron

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate