Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Alegere imbracaminte de iarna (schi, snowboard)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Nu toate hainele intitulate generica "Costum de schi" sunt la fel!

Pana sa apara Decathlon in Romania, partiile erau pline de "schiori in blugi", dar de 2-3 ani cam toata lumea este imbracata in echipament Wed'ze; e un pas in directia cea buna.

Totusi, Wed'ze (marca Decathlon) este entry level, bun ca pret si pentru 2 ore pe partie, cand nu ploua/ninge.

Diferenta e in mare data de membrana si umplutura.
Daca la umplutura sunt OK, pentru ca noi nu schiem pe gretar, la membrana e jale.

Membrana (materialul exterior) are doua caracteristici: Impermeabilitate si Respirabilitate

Attached File  Screen Shot 2018-03-26 at 10.33.19.jpg   117.44K   36 downloads Attached File  Screen Shot 2018-03-26 at 10.33.33.jpg   177.72K   28 downloads

Impermeabilitatea face ca materialul sa nu se ude; la asta ajuta si stradul higrofob de la suprafata (care trebuie reimprospatat).
Ea se masoara in mm coloana de apa.

Membranele ieftine (adesea nu se mentioneaza), au de obicei 5000mm, adica un fel de traditional "fash", care daca stai 5 minute in zapada se uda.
Asta e critic mai ales la copii si snowboard, unde adesea ne tavalim in zapada.

Membranele bune sunt 10.000mm+, de dorit 20000mm.
Exista si mai sus, dar deja costurile sar mult din bugetul obisnuit.

Respirabiliatea ne ajuta sa nu transpiram, lasa ca vaporii de apa (transpiratia sa iasa).
In general, daca membrana are o Impermeabilitate ridicata, are si o respirabilitate ridicata (valabil in cazul membranelor noi, nu a foilor de cort cauciucate).

Un mic video (vechi, dar concludent) mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oFiaHhzGFkA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Pe sub geaca, in functie de optiuni si temperaturile exterioare, e recomandat sa folositi un fleece (polar).

3. Direct pe piele e important sa aveti (first layer) un material ce permite respiratia!
Bluze de piele si "izmene"din material textil fin, plastic, ce permite tranferul vaporilor, ca sa nu te uzi si sa racesti.
NU folositi bumbac.

Cele mai bune echipamente pe piele sunt cele care contin lana!

4. Echipamentele trebuie spalate anual si refacut stratul higrofob -  Durable Water Repellency (DWR).
Pentru asta folositi substante dedicate (detergent) si substanta higrofoba.
La noi se gasesc produsele Nikwax.

Attached File  812MjHJJcpL._SL1500_.jpg   265.21K   23 downloads

Am la masina de spalat program pt echipament outdoor.
Le spal cu Nikwax (wash tech), le usuc la uscator.
Odata la 2 ani pe refact stratul higrofob (dupa spalarea de mai sus, le las la urcat, apoi le mai spal odata cu TX.Direct)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FuI7emD16Xg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. la membrane e jale. Cunosc produsele Decathlon - s-a facut rabat la calitate cu trecerea timpului. Daca acu 5 ani mai gaseai o geaca de iarna cu membrana ok, acu numai mizerii.
Se practica calitatea redusa pentru a se vinde mult la adaosuri mari. Din pacate si cei care mai aduceau haine de iarna profi sau semi-profi prin mall-uri au inchis de mult pravalia.

O haina bine construita se mai gaseste numai la magazinele de nisa si la preturi care bat orice buzunar, putand ajunge si la 3000 lei sau chiar spre 1000 de euro.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. La Decathlon au si de 10000, dar deja vezi ca sara pretul.
Cand mergi pe raion scanezi pretul cu ochiul pretul si te opresti la cea mai scumpa. Aia are de obicei 10 000mm.

2. Salomon produc in Romania multe echipamente, iar la sfarsit de sezon au avut preturi foarte decente la produse bune.

3. Strindberg este tot producator roman si au preturi excelente; de multe ori reduceri foarte bune, daca urmaresti.

4. Si pe Fashiondays mai au chestii interesante.

La echipamente prefer cularile pestrite, sa fiu vizibila de la mare departare.

Nu le inteleg pe unele/unii, care isi iau echipament alb! WTF, alb pe alb? Esti lunetist?

P.S. Foarte frumoase hainele din colectia Rossignol, dar... $
Attached File  Screen Shot 2018-03-26 at 10.09.39.jpg   137.45K   72 downloads

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Bun topicul! Posted Image

Pe aici nu am vazut imbracaminte Wed'ze, cele mai raspandite sunt Salomon, Helly Hansen, 2117, Columbia, The North Face, Fjallraven, O2, Billabong, Oakley, Everest, Icepeak etc etc plus localele Rukka si Halti.

Noi (5 persoane) avem o gramada, cred ca vreo 10 seturi. Eu folosesc o geaca Scott pt snowmobil, si pantaloni Halti. Nevasta-mea si fiica-mea au echipamente complete Salomon, baietii au The North Face. Cum ziceam, mai avem si piese din echipamentele mai vechi (eu o geaca Rukka, de exemplu) ceilalti au mai multe.
Plus echipamentele pt cross country schi.
Plus schiuri, clapari, casti, ochelari, manusi etc
O nebunie....si o caruta de bani.
Cand plecam in concediul de schi umplem holul cu mormane de haine si saci/ cutii cu echipamente Posted Image

Edited by Karhu, 26 March 2018 - 13:39.


#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007

 Adm, on 26 martie 2018 - 09:00, said:


Nu le inteleg pe unele/unii, care isi iau echipament alb! WTF, alb pe alb? Esti lunetist?
Alb niciodata ! Nu in Romania cel putin si nu fara ceva colorat pe tine .

@Courage - deobicei cat dai atat face , mai putin cand sunt promotii adevarate , lichidari de stoc la produse premium din anii precedenti.
au fost anii trecuti de la Head niste geci pe emag/altii (si la noi...) cu membrana sympatex 45000 - initial au fost +500 euro , anul urmator s-au dat si cu 1000 lei sau mai putin

Pe langa impermeabilitate / respirabiltate conteaza foarte mult cusaturile sa fie vulcanizate , sa aiba banda aceea termosudata pe interior

Un alt aspect  pentru folosire indelungata este cum ai zis spalatul cu foarte mare grija si uscatul la fel.
NU SE USCA LA USCATOR - exista posibilitatea sa se deterioreze elementele termosudate : buzunare , eleente grafice , izolatia la cusuturi etc

Din pacate multa lume vrea mai intai si intai sa arate " cool " apoi sa "se dea" .

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Da... schiul e un sport scump.
Pe langa costurile echipamentului, mai adaugi cazare, transportul si costul skipass-ului!

Am calculat cat m-a costat o zi de schi la Sinaia si m-a luat cu lesin. Nu mai calculez, gata!

In Romania pe partie vezi in special:

Entry level:

Wed'ze

Middle level:
Salomon
Strindberd (ca au sponsorizat instructorii de schi)
Head
Scott
Columbia
Roxy
Fundango

High level $
Colmar
Spyder
Vuarnet
Rossignol
Burton
Napapijri

Low Air $$$

Bogner


Quote

NU SE USCA LA USCATOR - exista posibilitatea sa se deterioreze elementele termosudate : buzunare , eleente grafice , izolatia la cusuturi etc

Eu am masina si uscator cu program outdoor, special pentru astea. Low heat!
E nevoie de uscator cu pompa de caldura.

Cand ma fac mare, vreau de la Mosh pantaloni ca astia!
Attached File  94911-10-1506677645.jpg   54.39K   73 downloads Attached File  Screen Shot 2018-03-26 at 10.27.34.jpg   54.83K   68 downloads

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
eu din ala vechi am  ... e crima curata :(

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Gecile Decathon Romania, marketizate ca fiind pentru schi, au in mare majoritate membrana exterioara oribila. N-o sa inteleg niciodata de ce s-ar imbraca cineva la schi intr-o geaca matlasata cu membrana esterioara din fash moale...  Fasul ala moale la atingere cred ca e cel mai oribil material din care poti sa faci o geaca... chiar si de oras.

De ce ar da cineva aproape 800 lei pe o astfel de mizerie?  Pe langa faptul ca e urata cu spume, fasul ala moale e de 3 lei.. egal cu zero, ca si musamaua chinezeasca pentru posetele femeilor.

https://www.sportgur...able-downjacket


[ https://www.sportguru.ro/media/catalog/product/p/a/packable.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 26 March 2018 - 09:46.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt chipurile de incepatori! Problema este ca se uda. Prea putini stiu ce scrie in topicul asta!
Sa fie ieftin!

Totusi, e clar ca e mai bine, macar au costum de schi!
Mai trebuie sa ii invatam pe toti sa poarte casca.

Cele de copii sunt de 3000 sau 5000mm, mai ales alea combinezon.
Ii storci pe copii dupa cateva ore pe partie.

Eu stiam asta, in prima tabara de schi i-am echipat pe ai mei cu produse Lego Tec (10000) - se gasesc la SportGuru (au acum reduceri) - si au fost ok.
Ceilalti erau bocna dupa 6 ore pe partie, mai mult in fund.

@rosix - merge si ala, e strat de caldura - puf.
Peste el pui softshell pt intemperii si vant.

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Geaca aia din postarea nr 8 nu pare sa fie pentru ski. Lipseste buzunarul de pe mineca pentru skipass.
Apropo de informatii, Mammut produce si in Romania, cred ca asta e saitul:
http://www.magazinulmammut.ro/
Personal folosesc Mammut si Schöffel, in timp ce nevasta-mea se jura pe Spyder

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Mammut si-au trait gloria cand se produceau la Bacau (se fura de zor).
Intre timp parca nu se mai fac la Bacau, dar inca se vand pe OLX Posted Image

Luate de la magazin sunt destul de scumpe pentru ce ofera; mai precis, nu prea atrag atentia.

Spyder si Colmar erau marcile scumpe comercializate de magazinul Himalaya.
Astia inca au un site inutilizabil... https://www.himalaya...duse.php?id=120

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ma rog, nu achizitionez material din Romania. Stiam a un moment dat ca se fabrica, dar habar nu am daca este vorba despre aceeasi calitate

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vata_pa_batz, on 26 martie 2018 - 09:58, said:

Geaca aia din postarea nr 8 nu pare sa fie pentru ski. Lipseste buzunarul de pe mineca pentru skipass.

Ei da.. Toate sunt marketizate ca fiind pentru schii..vezi de treaba.  Fraierii tre doar sa puna botul.. Astfel de carpe se gasesc de abundenta si prin mall-uri.  Urate rau !

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cand te duci la schi in vacanta sau in Weekend, folosesti costumul de schi.

Cand muncesti/traiesti pe acolo, necesitatea caldurii si a spalarii/uscarii dese a exchipamentelor e mult mai mare, de aceea se folosesc geci cu puf, foarte calduroase (precum cea de mai sus).

In fct de grosimea stratutul de puf si amestecul puf/pene (grame) sunt mai mult sau mai putin calduroase (si explodeaza pretul).
Ele nu sunt impermeabile

Peste ele se pune un softshell impermeabil, care poate fi usor scos/pus, spalat/uscat.

Exista si pantaloni de puf, peste care se pune softshell!

E foarte modular, iar softshell-ul poate fi folosit si in afara iernii.
Eu tin o geaca softshell vara in rucsasc, daca vine ploaia.

Atasat geaca softshell.

Attached Files



#15
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
aia e 3 in 1 , gandita de la mama ei !
big like :)

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si skipass-ul unde-l tii? De asta este facut buzunarul ala pe mineca intre cot si incheietura

#17
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Astea 3 in 1 nu-s dedicate ski .
Mai sunt si geci de ski cu buzunar sus pe mana sau altele il au chiar la interior in geaca , in partea de jos ...
Unele gandite prost au buzunarul exact pe incheietura si nu poti indoi mana de ski pass ... de aia e greu sa cumperi fara proba

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 vata_pa_batz, on 26 martie 2018 - 13:01, said:

Si skipass-ul unde-l tii?
Ai mosor cu arc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate