Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Se spune că se întâmplă în Japonia…

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Orice comparatie intre noi si ei este pe cat de idioata pe-atat de nepotrivita, e ca si cum ai compara mere cu ceapa....Japonezii au IN PRIMUL RAND cultul muncii, invata de MICI ce inseamna respectul, etc. In primul rand tara lor este enorm de mica la populatia imensa pe care o au, nu au resurse de nicio culoare plus vitregiile naturii, cutremure, tsunammi si alte minuni. Daca nu ar avea cultul muncii si ar fi pusi pe furate si smenuri cred ca ar fi fost la un nivel de Haiti cel mult....E adevarat ca nici nu au o clasa politica de nemernici ca la noi...
Nu ne putem compara cu ei suntem popoare diferite, rase diferite, etc.

#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postloock, on 25 martie 2018 - 18:32, said:

Iar apropo de restaurante, se poate remarca ca au dat recent o lege prin care se permite consumul de carne de om si deja se practica acest lucru...
Nu-i adevarat. De fapt carne umana (in speta ficat de bebelus) se poate consuma la unele restaurante ilegale din Asia de Sud-Est.
Cine doreste amanunte poate cauta pe dark web, eu ma opresc aici, si va sfatuiesc si pe voi sa va opriti, chestia tinand de crima organizata si fiind ilegala peste tot in lume.

#75
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Asa cu carnea de om nu am auzito insa au alte comportamente absolut bestiale (in sensul cel mai rau al cuvantului). Spre exemplu vanarea de balene sau de delfini.

Ii gonesc spre tarm, facand zgomot in apa , apoi ii macelaresc cu miile. Nu arata nici un fel de empatie fata de aceste animale nevinovate. Totul se petrece in Golful Taiji.  Nu intru in detalii pentru ca ma indispun foarte mult.....

Attached Files



#76
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBogotta, on 26 martie 2018 - 12:53, said:

Ii gonesc spre tarm, facand zgomot in apa , apoi ii macelaresc cu miile. Nu arata nici un fel de empatie fata de aceste animale nevinovate.  
Cam cum fac ai noștri cu porcii de Crăciun: îi gonesc, îi pun jos, îi leagă, apoi îi măcelăresc cu miile. Tot fără niciun fel de empatie față de aceste animale nevinovate, dar gustoase.

#77
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu conteaza cate animale ucidem pt.hrana, CONTEAZA doar sa le lasam sa se inmulteasca suficient incat sa nu le punem existenta in pericol...

#78
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Exact. Nu e corect să categorisim o populație în funcție de ce mănâncă, sau s-o facem în comparație cu obiceiurile noastre.

#79
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nu am locuit în Japonia, deci nu mă pot pronunța despreu modul lor de viață.

Pot doar să spun că japonezii pe care i-am văzut/intâlnit sunt cei mai civilizați oameni din toate națiile cu care am avut contact până acum.
Poate doar austriecii sunt la același nivel. Evident, este o generalizare și nu iau în considerare eventuale cazuri particulare.

Unii zic că-s spălați pe creier. Prefer un "spălat pe creier" lângă mine în autobuz decât unul independent care înjură la telefon tot drumul.

Edited by pexCom, 26 March 2018 - 13:48.


#80
captain2552

captain2552

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.03.2018
Am vazut ca a scris cineva "popor spalat de creier"...intrebarea mea este "Noi sau ei?". Japonezii ne dau clasa si la munca, cunostinte si ceea ce tine de civilizatie atat acasa cat si in public. Nu zic ca ei sunt cheie de biserica, si la ei se intampla multe insa tara noastra ce educatie le da copiilor ? Ne invata mecanic tot, absolut tot doar pentru note. La stiri nu vedem nimic altceva decat violuri, crime, mite, batai, pedofilie si multe altele. Educatie ah ? Sunt mai multe de zis, mai avem de mancat sa ajungem ca ei sau aproximativ ca ei. Noi ne chinuim cu o autostrada de pe vremea lui Iisus. Ma opresc aici.

#81
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010
Intrebarea ta nu este ...tocmai originala. Eu am pus-o ieri. Daca citeai...

#82
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalthea, on 26 martie 2018 - 12:59, said:

Cam cum fac ai noștri cu porcii de Crăciun: îi gonesc, îi pun jos, îi leagă, apoi îi măcelăresc cu miile. Tot fără niciun fel de empatie față de aceste animale nevinovate, dar gustoase.

Aia era inainte. Acum animalele trebuiesc sacrificate cu demnitate.

#83
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Desigur, le facem cate-o impartasanie si spunem si o rugaciune Posted Image

#84
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Ok, asta cu omoratul delfinilor nu va place.  Desi fie vorba intre noi, carnea de delfin nu este mancare traditionala la ei (deci comparatia cu sacrificatul porcilor in Romania este cel putin deplasata). Trecem peste asta.

Hai sa avansam la nivelul in care discutam despre atrocitatile facute de ei in cel de-al doilea razboi mondial, cand au omorat un numar de  chinezi, comparabil cu cel al evreilor ucisi de Hitler. Ce natie plina de atata demnitate si stima de sine ar face asa ceva ? Si mai ales de ce ?  Ati auzit cumva ca romanii in vechime au facut asa ceva ? Ca s-au dus peste bugari sau peste polonezi si i-au omorat cu milioanele ?

#85
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Pai ... hai sa vedem ce a facut Stefan cel Mare si Sfant la Braila ...

#86
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Baieti, ridic si eu ceva in legatura cu batraneii care "fura" sa ajunga la inchisoare. Voi ganditi-va la ceva: Japonia este o tara in care media de varsta, pe toata populatia, este peste 50 de ani. Voi realizati asta? Adica sunt mult mai multi seniori si batrani decat tineri, copii, adolescenti. Pai daca pe batranul acela nu il ingrijeste nimeni, nu ii pasa nimanui de el, mai bine sa se duca intr-un mediu in care cineva, chiar si un gardian, il supravegheaza, ii da de mancare, ii ofera putina atentie. Ceva ce nu are cum sa aiba parte in "libertate", unde daca moare in casa nu intereseaza pe nimeni, nu plange nimeni dupa el. Ma adresez strict la cei trecuti de o varsta, care au mame si tati deja bunici, lor li se face ziua senina cand va aud vocea, chiar si la telefon. Sa stie ca cineva inca are grija de ei. Sa stie ca nu au ramas singuri pe lume.

Sorry for long text, must read.

#87
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAl3xandru35, on 26 martie 2018 - 22:41, said:

Baieti...

althea e fata.

#88
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Cititnd ciudateniile din posturile de mai sus, ma intreb daca nu cumva si pe alte topicuri n-o fi la fel, dar nu observ eu...de la carne de om, braconaj de delfini, spalati pe creier, batrani care se baga la inchisoare singuri, zau asa...dupa 2 saptamani in Hokkaido, v-ati cruci singuri de ce-ati scris aici!
Un japonez daca ar citi aici, ar rade cu lacrimi de aiurelile astea...Posted Image
E ca si cum niste japonezi ar discuta despre Romania ceva gen: "toate fetitele romance sunt chinuite de parintii lor sa devina gimnaste de performanta, ca Nadia Comaneci..." "romanii locuiesc prin canalizari in jurul garilor, si inhaleaza vapori de aurolac, 90% din populatia Romaniei traieste din cersit si se drogheaza", "presedintii Romaniei la sfarsitul mandatului sunt impuscati impreuna cu sotiile lor", etc, etc.

#89
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Assur ,insasi primul post este ciudat. Este facuta apologia acestei societati de parca noi ne putem compara cu ea. Nu aveam aceeasi istorie, obiceiuri, mostenire genetica. Nimic. Aia sunt insulari si au trait izolati mii de ani. Noi nu. Exemple sunt cu sutele.  Si da, probabil multe comparatii nu isi au oricum rostul in zilele noastre. Deci mai bine lasam lucrurile asa cum sunt.

#90
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In general se pot compara greu europenii cu asiaticii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate