Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Recomandare multifunctionala A4 laser color

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Caut o multifunctionala laser color A4 noua. Bugetul aproximativ ar fi de 2000 lei.

Am cam pus ochii pe urmatorul Brother MFC-9340CDW care are scanare duplex automata.

Cartusele compatibile costa: 40 lei negru (2500 pg) si 55 lei fiecare culoare (2200 pg).

Multifunctionala va fi folosita intr-un mic birou de proiectare si va tipari preponderent monocrom dar voi avea de scanat mult si as vrea sa o fac automat (sa nu mai intorc fiecare pagina).

As putea gasi o alternativa mai ieftina ca pret de achizitie si consumabile? Obligatoriu laser color, scanare duplex automat si wireless?

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
HP M476 am de cand a iesit si a functionat ireprosabil.
Am schimbat multe pana sa ajung la asta.

#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc pentru recomandare. Nu am gasit-o nicaieri noua la vanzare. Daca ai un link as vrea sa mi-l trimiti.

Nu as vrea una sh deoarece o sa se strice la mine. :)

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai ia modelul nou ca si eu o am de ceva anisori.
Uite gama noua. http://www8.hp.com/r...s/laserjet.html

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Pt un birou de proiectare iti recomand un echipament A3 color profesional la mana a 2-a,jucariile pe care vei arunca 2000 de lei iti vor produce peri albi ...Pm daca doresti mai multe detalii..

#6
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Am analizat si aceasta varianta si nu este ok pentru mine deoarece:
- am deja plotter si pot tipari A3 color (este drept ceva mai lent si mai scump);
- nu am foarte mult spatiu pentru un echipament profesional;
- acestea sunt greu de manevrat datorita dimensiunii si greutatii;
- avand cativa zeci de metri cubi de hartie tiparita este foarte probabil sa intampin probleme cu ele;
- necesita service profesional;

Cred ca pentru stilul meu, cel mai potrivit ar fi o multifunctionala A4 cat mai compacta si usoara.

Am vazut cu cele de la HP au consumabile mai scumpe decat Brother.

#7
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu am un Hp Color Laserjet CM3530 luat SH cu 1000 lei acum 6 luni si printez de ii sar capacele. Calitatea este MULT peste ce se gaseste acum in comert, am vazut un model mai nou si scartaie din toate incheieturile ...

Edited by CoBr4, 25 March 2018 - 13:46.


#8
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
O alta varianta ar fi HP MFP M477fdn.
Cele mai ieftine cartuse compatibile sunt la ~ 150 lei avand capacitatea de 5000 pg.

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Dupa foarte multe batai de cap m-am oprit aasupra acestor doua echipamente:

Brother MFC-9340CDW - 2.000 lei
https://www.brother....ser/mfc-9340cdw

cartuse compatibile ~ 50 lei / buc / 2200 pg
unitate curea transfer ~ 450 lei / 50.000 pg
unitate toner rezidual ~ 90 lei / 50.000 pg
unitate cilindru compatibila ~ 150 lei / 15.000 pg

HP MFP M477fdw - 2.000 lei
https://support.hp.c...7326586/drivers
cartuse compatibile ~ 150 lei / buc / 5000 pg

Nu am gasit pe net si alte consumabile. La acest HP ii schimb doar cartusele? Nu are nevoie si de altele precum drum unit? La prima vedere ar fi mai ieftin HP-ul. Tipareste ceva mai rapid dar este putin mai zgomotos decat Brother-ul!

Ma intereseaza si nivelul de zgomot deoarece am prostul obicei sa tiparesc noaptea. :)

#10
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
La hp cilindru e pe cartus, deci cand schimbi cartusul schimbi si drum unit-ul. Mai trebuie sa te interesezi cat costa fuser unit-ul.

Zgomot o sa faca toate, ca asa-s imprimantele.

#11
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
360 $ ~ 1400 lei
nu l-am gasit in tara si nici cate pagini duce.

Daca are 100.000 pg capacitatea, nu-i problema pentru ca oricum nu voi tipari atat niciodata cu ea. Daca aer 25.000 pg capacitate atunci cred ca inclin spre Brother.


La Brother, fuser unit-ul este cam 100 $ si are o capacitate de 50.000 pg.

#12
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Revin cu noutati, poate mai sunt si alte persoane interesate.

In final am cumparat HP 477fdw. Cartusele au unitatea de cilindru in ele. Din prisma tonerului, acest HP este cu circa 10% mai ieftin decat Brother 9340.

Abia am primit imprimanta si am tiparit doar cateva pagini de test. Sunt foarte multumit:
- este silentioasa;
- viteza de tiparire / scanare este perfecta pentru necesitatile mele;
- are un aspect modern, este compacta si usoara;
- scanarea / tiparirea direct pe stick fara utilizarea pc-ului este wow! Posted Image
Saptamana urmatoare imi comand si cartuse combatibile ~ 650 lei setul.

De ce HP477 si nu Brother 9340?
- ambele necesita costuri semnificative la 50.000 pg. pentru consumabile originale (toner rezidual, fuser unit, belt unit,). Brother - 1.500 lei (75 % din pretul de achizitie) iar HP > 2.000 lei (> 100 % din pretul de achizitie).
Cu alte cuvinte, la 50.000 pg. este rational sa schimb imprimanta cu totul. Pentru volumul meu de pagini / an, asta inseamna undeva la peste 5 ani de functionare.
- un amic care lucreaza in domeniul service imprimante / incarcari cartuse mi-a recomandat HP datorita faptul ca se pot gasi foarte usor piesele de schimb (pana si suruburi Posted Image ) iar cartusele compatibile sunt cele mai ieftine raportate la nr. de pagini.
- tot el mi-a recomandat nici sa nu imi bat capul cu reincarcarea cartuselor deoarece este mult mai convenabil sa cumpar cartuse compatibile.
- HP-urile pot fi reparate cu usurinta.

#13
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012

 buha, on 06 aprilie 2018 - 13:32, said:

Revin cu noutati, poate mai sunt si alte persoane interesate.

In final am cumparat HP 477fdw. Cartusele au unitatea de cilindru in ele. Din prisma tonerului, acest HP este cu circa 10% mai ieftin decat Brother 9340.

Abia am primit imprimanta si am tiparit doar cateva pagini de test. Sunt foarte multumit:
- este silentioasa;
- viteza de tiparire / scanare este perfecta pentru necesitatile mele;
- are un aspect modern, este compacta si usoara;
- scanarea / tiparirea direct pe stick fara utilizarea pc-ului este wow! Posted Image
Saptamana urmatoare imi comand si cartuse combatibile ~ 650 lei setul.

De ce HP477 si nu Brother 9340?
- ambele necesita costuri semnificative la 50.000 pg. pentru consumabile originale (toner rezidual, fuser unit, belt unit,). Brother - 1.500 lei (75 % din pretul de achizitie) iar HP > 2.000 lei (> 100 % din pretul de achizitie).
Cu alte cuvinte, la 50.000 pg. este rational sa schimb imprimanta cu totul. Pentru volumul meu de pagini / an, asta inseamna undeva la peste 5 ani de functionare.
- un amic care lucreaza in domeniul service imprimante / incarcari cartuse mi-a recomandat HP datorita faptul ca se pot gasi foarte usor piesele de schimb (pana si suruburi Posted Image ) iar cartusele compatibile sunt cele mai ieftine raportate la nr. de pagini.
- tot el mi-a recomandat nici sa nu imi bat capul cu reincarcarea cartuselor deoarece este mult mai convenabil sa cumpar cartuse compatibile.
- HP-urile pot fi reparate cu usurinta.
Nici una dintre cele doua aparate nu necesita costuri semnificative la 50.000 pg. Nici HP si nici BROTHER nu au recipient rezidual.
Brother aduna tonerul rezidual in cartus iar HP aduna sub lamela de stergere.
Fuser unit la ambele aparate se poate repara, reparatie care costa maxim 200 ron.
Belt unit nu se inlocuieste cu una cu doua, eventual se curata rolele de la belt si asta e toata povestea. Maxim 150 ron toata afacerea.
La partea cu cartuse compatibile tin sa te anunt ca cele de la Brother sunt cu mult mai ieftine de cat cele de HP.
Cartus compatibil HP-156 ron si 222 ron/buc. pe cand la Brother gasesti cartuse compatibile la 100 ron .

Nu este mai convenabil sa cumperi cartuse compatibile de cat sa ti le incarci. Un reincarcat de cartuse color pentru HP te costa 400 ron daca il faci la un service , sau 200 ron daca il faci acasa(aici se includ si chipurile), doar ca la Hp o sa-ti ia ceva timp pana  inveti cum sa le reincarci.

Cele de brother poti sa le reincarci acasa  pentru ca are dop.Scoti dopul, pui praf, si cam asta e povestea.Toata povestea asta este 170 ron (brother are cheita de  reset, nu foloseste chip).

Sper sa nu ai probleme cu aparatul si sa il folosesti mult si bine

#14
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Tare bun era comentariul tau cu vreo 2 saptamani inainte.

Deja mi-am luat HP-ul + un set de cartuse compatibile.
Acestea sunt ~ 150 lei pentru 5.000 pg conform specificatiilor producatorului. Cred ca este mai ieftin si comod sa imi cumpar combatilite decat sa le reincarc.

Nu stiam ca la Brother torn praful direct in cartus. Banuiesc ca si acestea trebuie inlocuite 2-3 incarcari, nu pot tipari la nesfarsit cu ele.

Pretul la consumabile, la 50.000 pg, l-am luat pentru piesele noi originale. Daca se pot reconditiona cele existente este perfect! :)

#15
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Ca posesor de HP laser color iti zic ca merge ok cu cartuse compatibile, dar calitatea print-ului e cu mult sub cele originale (Colorsphere technology).

Una peste alta, eu zic ca sunt imprimante bune, am una identica la birou ca cea de acasa si aceea a ajuns la 88k pagini printate si se tine bine.

#16
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
In viitorul apropiat (cam 1 luna) sunt nevoit sa mai achizitionez inca o imprimanta cu aceleasi caracteristici, pentru alt punct de lucru. Ma gandeam tot la HP 477dwf.

Daca mai aveti observatii, as aprecia sa le faceti inainte sa o cumpar! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate