Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Idee anti poluare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
După ce a terminat cu indesatul apei ca să vadă câti litriiiiiii dă gheaţă să obţine la topire, şi după niscaiva scotoceli pe la fuziunea nucleară aucm avem o altă trăznaie.
Eu cred că ar fi bine şi ăsta si dorelu ăla acdc să se facă politicieni

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Si uite asa ai vedea ca rusia poate sa rezolve problemele!!!! Vorba americanilor , prin vocea lui obama, "noi am creat problema , noi o vom rezolva!!!"

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uite aici idei de reducere ale poluarii !

http://www.gandul.in...olanda-16181773

#22
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Cum să pui băi rezervor de gaze de esapament eşti nebun?
Crezi că nu s-or fi gândit şi la asta cei care au făcut motoarele?

tu ştii câţi litros dă gaze face un kg dă motorină prin ardere?
Si ce-ai face apoi cu toate rezervoarele ălea? cheltui să le transporti si deschizi apoi? ce faci cu gazele din ele? le separi?

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce tot ai cu rusia, numai tu sti!

#24
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi e capitala angliei, nu?

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbabarzotea, on 25 martie 2018 - 12:35, said:

Cum să pui băi rezervor de gaze de esapament eşti nebun?
Crezi că nu s-or fi gândit şi la asta cei care au făcut motoarele?

tu ştii câţi litros dă gaze face un kg dă motorină prin ardere?
Si ce-ai face apoi cu toate rezervoarele ălea? cheltui să le transporti si deschizi apoi? ce faci cu gazele din ele? le separi?
Ia sa vedem. Baga niste calcule intai si dupa aia discutam. In rest ce dracu sa cheltui sa transporti? E un gaz.  Le vinzi dupa cum ziceam. Industriei chimice.

View Postericmario, on 25 martie 2018 - 12:35, said:

Ce tot ai cu rusia, numai tu sti!
N-am nimic cu ei, dimpotriva, imi plac enorm. Sunt albi, fac parte din continentul european si cred ca ar fi mai bine daca europa/america ar avea o alianta cu ei si nu cu nu stiu ce muslimi. Poate asa impreuna s-ar termina si cu progresismu' asta nenorocit care a distrus europa.

Edited by karax, 25 March 2018 - 12:39.


#26
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
N-ai ce transporta n-ai nici ce vinde industriei chimice.
tu crezi că e rentabil să cumperi orice.

karaxule, nu-i fă de râs pe ruşi.
Toţi ruşii s-ar simţi jigniţi de topicele tale.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai? Niste argumente ceva? Da exemple macar la ce e necesar gazul ala in laborator ca sa vedem daca e rentabil sau nu. Ca asa pe vorbe....

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 12:39, said:



N-am nimic cu ei, dimpotriva, imi plac enorm. Sunt albi, fac parte din continentul european si cred ca ar fi mai bine daca europa/america ar avea o alianta cu ei si nu cu nu stiu ce muslimi. Poate asa impreuna s-ar termina si cu progresismu' asta nenorocit care a distrus europa.
Esti si un pic rasist din cate vad eu!

#29
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
care gaz?
e CO2 destul in atmosferă, deci nu-ti cumpără nimeni ăla de la maşini

hai să vând şi eu CO2 iul meu pe care-l produc.
Bună afacere, mi-ai dat o idee.

deci anunţ

Vând CO2 produs de mine, calitate bună, impurităţi reduse. 2 euro per litru. Productie maximă 100 litriiiiiii in repaus si 350 litriiiiiii in full load.

Mai demult aveam un ceas care megea cu transpiratie.

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Cumpar CO2. Schimb cu iPhone.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postericmario, on 25 martie 2018 - 12:42, said:

Esti si un pic rasist din cate vad eu!
Absolut deloc!!! Eu doar exprimam vointa politicului european/american de ceva timp incoace. Asta se vrea, asta place, asta trebuie facut pai pe asta mergem...

View Postbabarzotea, on 25 martie 2018 - 12:48, said:

care gaz?
e CO2 destul in atmosferă, deci nu-ti cumpără nimeni ăla de la maşini

hai să vând şi eu CO2 iul meu pe care-l produc.
Bună afacere, mi-ai dat o idee.

deci anunţ

Vând CO2 produs de mine, calitate bună, impurităţi reduse. 2 euro per litru. Productie maximă 100 litriiiiiii in repaus si 350 litriiiiiii in full load.

Mai demult aveam un ceas care megea cu transpiratie.
Yea cu exceptia ca acest CO2 se duce tocmai in straturile superioare ale atmosferei unde produce efectul de sera. Si nu cred ca te costa asa putin avionul sa il culegi de acolo. Plus ca sunt si alte gaze in compusul ala eliminat de masina. Necesare si alea.
Si chiar si asa, metoda e in primul rand anti poluare. Pai nu e preferabil metoda asta chiar daca te costa umpic in plus decat sa platesti nenorocita aia de taxa verde pentru masina?

#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 12:25, said:

Da de care? Sa nu imi spui ca presiunea exterioara ar fi mai mica decat presiunea unui container vidat....
Ai spus, citez - "cand o masina evacueaza gazele alea in aer liber nu tot o presiune exterioara trebuie sa fie depasita". Presiunea in motor e mai mare decat cea externa, atmosferica.
Chiar si daca folosesti un container vidat, o sa trebuiasca sa consumi energie sa il videzi, iar apoi o sa ti se umple cu gaze intr-un minut sau chiar mai rapid, iar apoi motorul o sa lucreze din greu la umplut containerul la o presiune mai mare si o sa pierzi din puterea motorului...
Pe urma o buna parte din gazele evacuate o sa fie azot din aer si vapori de apa - astea nu sunt toxice, e total inutil sa le stochezi. CO2-ul eliminat iarasi nu e toxic la nivele normale, si e fixat de plante prin fotosinteza. O cantitate mica de produsi din gazele de esapament care chiar sunt toxici pot fi usor eliminati prin filtre si catalizatori.

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Observ, cu amaraciune, ca pe masura ce creste numarul de forumisti, pe masura ce scade media de varsta a acestora, creste proportional nivelul de imbecilitate al subiectelor. Culmea este ca segmentul celor care "debordeaza" pe forum este destul de mic, raportat la numarul de useri activi, dar reusesc sa ingretoseze profund pe cei care formaeza totusi, o majoritate constanta.
Cat despre subiect in sine, sunt curios cate din "genialele idei" lansate aici si-au gasit si o aplicabilitate practica. Pentru ca cea enuntata aici, e de o ineptie crasa. Si dovada unor minime cunostiinte dobandite prin scoli.
Si ca sa-mi merit punctele: pe masura ce dispar batranii de tip mengele, galeo,fifi, apar tot mai multi din generatiile tinere, chiar si in conditiile in care natalitatea in Romania a scazut drastic.Iar nivelul de prostie, se mentine constant.
Rectific: galeo nu dispare, galeo se transforma....

Edited by myshyk, 25 March 2018 - 13:41.


#34
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
cu siguranţă porcăriile ălea de compusi ai arderii incomplete sunt teribil de scumpi si necesari si toată industria chimico farmaceutică îi caută. plus că trebuie să umblii cu racheta pe sus să culegi CO2-ul.


Deci unde suntem aicişa??

unde-i topicul ăla cu postări imbecile de colecţie??

Băi, deci karaxu si dorelu acdc nu mă puteti intrece uite aici, bijuterii, deci lucruri reale existente in natură, nu rahate cu bidoane la esapament indesat apa in litrii dă gheaţă şi fuziune de idei nuclearistice


https://forum.softpe...ci-i-concluzii/

https://forum.softpe...-calculatorlui/



https://forum.softpe...btituit-cu-gpu/

Edited by babarzotea, 25 March 2018 - 13:35.


#35
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Nu intelegeti , CO2 se aduna si se foloseste presiunea acumulata pentru a genera energie pana dispare CO2 . Nu conteaza ca CO2 este porcarie poate sa fie orice acolo .

#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 12:39, said:

Ia sa vedem. Baga niste calcule intai si dupa aia discutam. In rest ce dracu sa cheltui sa transporti? E un gaz.  Le vinzi dupa cum ziceam. Industriei chimice.

Hai sa facem un experiment...
Ia un butoias din ala de 10kg sau 20 kg, una bucata furtun, baga-l in teava de esapament de la masina (MASINA TA) si accelereaza masina un minut.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate