Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Idee anti poluare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-am facut calculul (caci ar putea fi si niste probleme la metoda asta). insa cred ca e o metoda absolut simpla pentru a scapa de poluare. Ai in fiecare masina/autobuz etc etc un container cu marime diferita pentru fiecare masina, care e legat direct la teava de esapament si in care se depoziteaza toate gazele de esapament produse pe parcursul unui traseu. Astfel ar exista poluare 0 si in cativa ani numai am putea reduce enorm amprenta de carbon.
Numai ca asa cum ziceam ar putea fi niste probleme. In primul rand containerul ala are o capacitate , iar daca s-ar depasi capacitatea s-ar ajunge la explozia lui, deci se pune problema de autonomie a masinii pana la urmatoarea oprire (continutul containerului ar fi depozitat la niste statii gen statiile de benzina , de acolo vandut cui are nevoie de asfel de gaze :laboratoare , alte uzine si etc ce au nevoie de asa ceva, ba poate s-ar putea recupera ceva combustibil din el , nu stiu daca e posibil) pentru ca nimeni n-ar accepta sa opreasca din 10 in 10 km spre exemplu.
Alta problema ar fi de costuri desi practic tu ai vinde produsul unei reactii si ti-ai scoate banii partial pe benzina/motorina.
Deci ce parere aveti? Ce spun calculele? E rentabil/viabil?

Edited by karax, 25 March 2018 - 11:35.


#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Cred ca trebuie mutat la SF

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Tu vrei sa ti se opreasca motorul...nu? E chestie de presiune la evacuare. Daca presiunea din containerul ala e mai mare, ce te faci?

Ai dormit bine?

#4
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
de unde tot iesiti toti mah???

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postarab, on 25 martie 2018 - 11:38, said:

Tu vrei sa ti se opreasca motorul...nu? E chestie de presiune la evacuare. Daca presiunea din containerul ala e mai mare, ce te faci?

Ai dormit bine?
Plecam de la premisa ca acel container e gol sau chiar vidat ...nu merge asa?

#6
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
tu nu ți-ai luat tratamentul astăzi

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da' de ce sa nu punem un cocean de porumb in teava de esapament si astfel sa nu mai lasam noxele poluatoare sa iasa in afara ?
Sau un furtun , care sa faca legatura intre teava de esapament si curul soferului ...si in functie de cat de tare o calca nesimtitul ala poluator ...sa-i intre gazele-n ....kur ( de exemplu ) .

Edited by JurasikMan, 25 March 2018 - 11:45.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJurasikMan, on 25 martie 2018 - 11:43, said:

Da' de ce sa nu punem un cocean de porumb in teava de esapament si astfel sa nu mai lasam noxele poluatoare sa iasa in afara ?
Ai citit ce am scris eu mai sus?

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce sa citesc...schimba cu ceva ideea mea ?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 11:34, said:

...
Te vei trezi cu o planeta fara aer, dar cu multe cutii pline cu aer poluat.

Cotzofanule, idee atat de tampita n-am mai auzit de mult.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Yep schimba, ca sa ai o presiune inversa trebuie logic sa ai ceva ce preseaza. Ori din moment ce containerul este vidat de ce s-ar mai pune problema asta?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Se rasuceste stephen hawking in mormant....

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai ce fel de container mai e si ala in care bagi gazele, si sub ce forma, daca le comprimi consumi energie si nu mai sunt eficiente masinile, iar apoi ce faci cu gazele alea, ca tot trebuie sa le eliberezi pana la urma.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 11:34, said:

N-am facut calculul (caci ar putea fi si niste probleme la metoda asta). insa cred ca e o metoda absolut simpla pentru a scapa de poluare. Ai in fiecare masina/autobuz etc etc un container cu marime diferita pentru fiecare masina, care e legat direct la teava de esapament si in care se depoziteaza toate gazele de esapament produse pe parcursul unui traseu. Astfel ar exista poluare 0 si in cativa ani numai am putea reduce enorm amprenta de carbon.
Numai ca asa cum ziceam ar putea fi niste probleme. In primul rand containerul ala are o capacitate , iar daca s-ar depasi capacitatea s-ar ajunge la explozia lui, deci se pune problema de autonomie a masinii pana la urmatoarea oprire (continutul containerului ar fi depozitat la niste statii gen statiile de benzina , de acolo vandut cui are nevoie de asfel de gaze :laboratoare , alte uzine si etc ce au nevoie de asa ceva, ba poate s-ar putea recupera ceva combustibil din el , nu stiu daca e posibil) pentru ca nimeni n-ar accepta sa opreasca din 10 in 10 km spre exemplu.
Alta problema ar fi de costuri desi practic tu ai vinde produsul unei reactii si ti-ai scoate banii partial pe benzina/motorina.
Deci ce parere aveti? Ce spun calculele? E rentabil/viabil?
Si uite asa a aparut filtru de particule.
Daca mai rumegai nitel ideea ajungeai exact la filtru de particule.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAldulescu, on 25 martie 2018 - 11:53, said:

Pai ce fel de container mai e si ala in care bagi gazele, si sub ce forma, daca le comprimi consumi energie si nu mai sunt eficiente masinile, iar apoi ce faci cu gazele alea, ca tot trebuie sa le eliberezi pana la urma.
Pai pana la urma atunci cand o masina evacueaza gazele alea in aer liber nu tot o presiune exterioara trebuie sa fie depasita? Nu te folosesti de aceeasi energie? Basca ca spre exemplu ai putea pune un limitator electronic care sa iti spuna cand presiunea in container a devenit prea mare pentru motor si asa ai rezolvat.

#16
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Lume invidioasă bre :P !!!

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postkarax, on 25 martie 2018 - 12:11, said:

Pai pana la urma atunci cand o masina evacueaza gazele alea in aer liber nu tot o presiune exterioara trebuie sa fie depasita? Nu te folosesti de aceeasi energie?
Nu!

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Depinde asa cum ziceam de marimea containerului. Spre exemplu daca il pui in podea, pe toata suprafata , ai un container destul de maricel pe o masina. Ti-ar ajunge destui kilometrii. Anyway este o masura destul de buna decat sa te mai chinui cu masini electrice si in plus iti permiti in continuare sa folosesti benzina/motorina ruseasca pe masini. Chiar, ar fi solutie daca nu pentru europa care nu vrea asa ceva , pentru china sau rusia care au poluare dar vor sa vanda prin intermediul gazprom in continuare. Asa scapa si chinezii de poluare si in continuare folosesc resursele prietenilor rusi. Masinile lor daca nu cele europene si americane, ar putea fi practic cele mai ecologice , si s-ar vinde ca painea calda printre fanii protectiei mediului din europa/america. Basca ca si indienii s-ar baga la asa ceva vrand sa pastreze relatiile cu rusia dar avand probleme de poluare. Deci are cine sa puna in practica.
Sa spunem ca am putea folosi niste saci in loc de container ca sa nu fie probleme cu presiunea.

View PostAldulescu, on 25 martie 2018 - 12:24, said:

Nu!
Da de care? Sa nu imi spui ca presiunea exterioara ar fi mai mica decat presiunea unui container vidat....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate