Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum vi se pare oferta asta de pret?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 kondas, on 05 aprilie 2018 - 16:33, said:

Nu stiu sa fie Coilprofil cu acoperire roca (daca iti doresti acoperirea cu roca).

Nu, nu cu roca. Ziceam ca alternativa la tabla scumpa cu roca, poate tabla asta simpla.
Oricum, pica Gerard-ul dupa ultimele calcule, ca nu-mi permit. Cel mult Lindab roca daca e mai ieftin, sau eventual o tabla simpla, dar groasa/mult zinc.

Intre timp am mai primit asa ca oferte:
1. manopera 65 de euro la rosu, se ocupa el si de materiale - sper c-am inteles bine - dar nu mi-a facut un calcul la materiale, deci risc sa pierd costurile de sub control si eventual sa-mi tot ceara materiale pe parcurs daca nu o lamurim din start.
2. 68,000 de euro la rosu, regie proprie - mi se pare mult
3. manopera 45 de euro la rosu (omul pare f serios si de incredere, mi-a placut de el, doar ca se elibereaza prin vara undeva), ma ocup eu de materiale, adica iau un prieten care face case, ii platesc cateva mii de euro si se ocupa el. Doar ca omul face si el case si e posibil sa se calce pe bataturi cu mesterul :)

Revin cu rugamintea daca-mi poate valida cineva calcul asta

Deci, 336mpc:
- fier fasonat 16210kg x 2,8 = 45388 lei
- zidarie 115mc x 215 = 24725 lei
- beton 210mc x 220 un pret mediu cu pompa inclusa = 46200
- astereala 310mp x 23 = 7130
- lemn sarpanta 18mc x800 = 14400
Total in euro = 30,000 aproximativ
Manopera 16,000 euro (45 euro / mp aproximativ, cam asta e pretul decent al pietei)
Total material + manopera = 46k euro, fara cofraje ca aici n-am idee, fara sapaturi, balast, polistiren, folie, mortar, popi....
Deci minim minimorum, 46,000 euro + TVA + 10,000 restul (cofraje, sapaturi, etc), corect?
Deci un 66k euro cu tot cu TVA e un cost onest, la care se adauga profitul constructorului.

#56
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Vezi ca preturile la materiale nu cred ca mai sunt de actualitate. Fierul fasonat este spre 3,5 , caramida= 350 , betonul B250 =235 fara pompa.

#57
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Imi dai palpitatii; stiu ca toti ameninta constant cu scumpiri. Am pus preturile fara TVA, cu TVA da, bat spre ce ai dat tu. Oferta la beton la fel, e fara TVA si am primit-o pe 13 aprilie.
De caramida nu sunt sigur, vad o diferenta foarte mare intre ce spui tu si ce stiu eu, mult peste o diferenta din TVA; inainte de Paste am intrebat la depozitele din zona era pretul era pe la 250 de lei cu tot cu TVA, deci pe la 200-205 fara TVA (Porotherm robust).

Pe site-uri - Arabesque si http://www.axelconst...l/caramida-axel - vad cam aceleasi preturi pe care le stiu.
La Baduc vad ca fierul nefasonat e chiar 3,09 cu tot cu TVA, deci fasonat ar ajunge la 3,2 sa zic si cica e romanesc.
Mie constructorul mi l-a ofertat la 3,4 (2,86 fara TVA).

Edited by Tuliman, 16 April 2018 - 21:49.


#58
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ce magarie, astia de la Baduc zic pe site ca fier romanesc bla bla bla, cand ii intrebi, zic ca de fapt nu-ti garanteaza nimic si ca au foarte putin fier romanesc. Da, mersi. Oricum, pretul e bun.

#59
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Fierul beton romanesc este o poveste .
De cand Targoviste a tras obloanele .

#60
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am auzit tot felul de povesti zilele astea, ba cu fier adus direct de la Targoviste, ba fier cumparat de la Faur din Bucuresti (????!! ce treaba are Faur cu fierul, nu stiu, o fi pe-acolo in vreo hala inchiriata vreo firma, ca Faur in sine ma indoiesc ca produce sau macar fasoneaza fier).

Si lumea ce foloseste atunci? In conditiile in care toata lumea imi spune sa fug de fierul bulgaresc/grecesc/ucrainian?

Edited by Tuliman, 17 April 2018 - 11:45.


#61
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Foloseste BST 500 C. Este cel mai utilizat si este recomandat prin SREN (normele de standard europene). Fier romanesc se gaseste f.greu, eu am convenut cu proiectantul sa-mi dea dispozitie de santier prin care sa schimbe fierul din PC 52 in BST 500.

#62
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Tuliman, on 17 aprilie 2018 - 11:44, said:

1.Am auzit tot felul de povesti zilele astea, ba cu fier adus direct de la Targoviste, ba fier cumparat de la Faur din Bucuresti (????!! ce treaba are Faur cu fierul, nu stiu, o fi pe-acolo in vreo hala inchiriata vreo firma, ca Faur in sine ma indoiesc ca produce sau macar fasoneaza fier).

2.Si lumea ce foloseste atunci? In conditiile in care toata lumea imi spune sa fug de fierul bulgaresc/grecesc/ucrainian?
1.In Faur este o firma care fasoneaza , Dadi 93 sau 95 , nu mai tin minte exact .
2.Foloseste fier frantuzesc sau englezesc .Posted Image Glumesc , bineinteles .
Nu are nici o importanta la o casuta provenienta fierului , cere doar buletinul de incercari pentru fiecare sarja si arata-il dirigintelui inainte de a-l cumpara .
Si trasabilitatea .

#63
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Doar mie mi se pare exagerat 32,000 euro manopera la rosu? Si asta nu prea oficial asa, cu firma, acte cat de cat in regula, etc. Pana si inginerul de RTE cu care lucreaza constructorul asta, am inteles c-o sa ne dea semnatura ca primaru'.
Daca fac un calcul grosolan, sa zicem c-o face la rosu in 4 luni, adica 8000 euro / luna, deci daca are 8 Gigei, fiecare ia 1000 in mana. Si e mult si 8 Gigei si 1000 / luna de caciula. Un fierar/dulgher bun, ok, inteleg, dar chiar toti sunt meseriasi de 1000 de euro si peste?

#64
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Este mult. Rezulta 95 euro/mpc. Luand si pe cantitati de lucrari, tot este mult. Un 50-60 euro +tva este ok. Mai ales ca spui ca nu totul este oficial, prin firma.

#65
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai asta e, ca-mi calculeaza si placa de peste etaj, deci nu-mi ia doar pt 336mpc, adica parterul si etajul. El zice ca pretul lui e de 65 euro/mp * 168mp pe nivel * 3 placi.
Proiectul nu-i tocmai usor ce-i drept. Are cofrajele si popii lui cica si sunt incluse in pretul asta.

Oricum, ceva e suspect aici, daca initial imi zicea ca lucreaza doar cu fier romanesc pe care-l ia de la Faur, acum imi zice ca de fapt e grecesc si ca e foarte bun, ca ala romanesc nu-si merita pretul, etc - o cita pe doamna de la care cumpara fierul si aparent doamna a fost f convingatoare. E ceva dubios cu omul asta, pe de-o parte mi-a inspirat incredere si pare ca se pricepe, ca-si stie valoarea si ca e foarte deschis, pe de alta parte nu stie sa citeasca un extras de armaturi.

M-a sunat sa-mi zica ca e gresit un extras, ca n-au cum sa fie doar 2 tone, ca numai primele 3-4 repere din peste 20 au 488kg fiecare si aia 488 erau de fapt metri. Daca pana si eu m-am prins in 30 de secunde ca-i vb de metri care la final sunt insumati si convertiti in kg, e problematic.

La betoane lucreaza cica cu Corsarul rosu - destul de ieftin betonul, dar nu stiu nimic de ei.

Intre timp m-am mai vazut o data cu primul constructor, cel cu oferta atasata in primul post, sa-i arat lista mea de preturi la materiale, a fost deschis sa lucram cu ce materiale vreau si de unde vreau, i-am zis cam la cat vrem sa scoatem casa la rosu, a ramas ca azi revine cu un raspuns.

M-a speriat putin cu trasatul, pe care el l-a cotat la 1450 de lei, cand toata lumea imi zice maxim 600 de lei - inclusiv cadastristul de la primarie. Ca cica daca nu e bun topograful si are erori, cum trasezi casa, asa o construiesti pana sus.

M-ar ajuta f mult o sursa de lemn bun/cat de cat uscat si ieftin Posted Image eventual si o alternativa la Holcim/Carpat.

Edited by Tuliman, 19 April 2018 - 10:18.


#66
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

 motanul13, on 26 martie 2018 - 10:52, said:


LE Vezi ca polistirenul ala pus sub placa ti-a marit cantitatea de beton cu 0,2-0,3 mc/mp si nu proiectantul " cel prost " .
Polistirenul se lasa sub greutatea betonului .
Valoarea asta e absurda. Nu am citit restul topicului sa vad daca a mentionat-o cineva. Cei care dati sfaturi ar trebui sa fiti mai atenti la calcule si afirmatii. Sunt oameni care nu stiu absolut nimic legat de constructii si pot lua aceste valori ca fiind bune.

#67
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 florin1008, on 19 aprilie 2018 - 10:51, said:

Valoarea asta e absurda. Nu am citit restul topicului sa vad daca a mentionat-o cineva. Cei care dati sfaturi ar trebui sa fiti mai atenti la calcule si afirmatii. Sunt oameni care nu stiu absolut nimic legat de constructii si pot lua aceste valori ca fiind bune.
Am fost neatent la inmultire , era vorba de 0,02-0,03 mc/mp , mea culpa .
Mai scriu si eu printre picaturi si nu pot sa fiu atent 100% tot timpul .

Edited by motanul13, 19 April 2018 - 13:36.


#68
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
M-am lamurit si cu betonul de la Straco, cica ai sanse sa te tina si 2 saptamani pana sa ti-l aduca.

#69
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cosaru Roșu din câte știu eu nu mai are stație proprie, face doar transport cu beton de la terți. Asa ca... atenție.

#70
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 gabian22, on 20 aprilie 2018 - 22:28, said:

Cosaru Roșu din câte știu eu nu mai are stație proprie, face doar transport cu beton de la terți. Asa ca... atenție.
Are statie pe DN1 , intre Ciolpani si Potigrafu .
Dar , daca e vorba de livrare in Bucuresti , distanta face transportul nerentabil .

#71
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 gabian22, on 20 aprilie 2018 - 22:28, said:

Cosaru Roșu din câte știu eu nu mai are stație proprie, face doar transport cu beton de la terți. Asa ca... atenție.
Avea statia in Bolintin, nu stiu daca o mai are dar pompe si cife de la ei am vazut.

#72
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
66,000 euro TVA inclus e un pret fair? Pret cu factura/firma. Raportat la cei 336mpc (parter si etaj, fara sa iau in calcul placa aia controversata de peste etaj) ar veni 197 euro/mp, sau 165 fara TVA.
Fier romanesc, beton de la Wopfinger si caramida portanta de 30.
Eu asigur apa si curent si discutam separat de gard. Constructorul asigura paza si toata logistica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate