Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Imagine ciudata pe RDS.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cateodata cand ma mai uit la un film pe televizor la unul din canalele TV, mi se pare ca ceva nu este in regula cu imaginea - miscarea mi se pare prea rapida, prea nenaturala, mi se pare ca are aplicata un efect din acela de "motion smoothing" cand se converteste un video la un numar mai mare de cadre.
Am butonat ieri seara pe cateva canale cu filme si desi am dat peste niste filme pe care le-am vazut anterior(The Transporter, Mission: Impossible – Ghost Protocol, etc.), aproape ca nu le-am recunoscut, imi dadeau senzatia ca ma uit la o telenovela ieftina si ma intrebam ce cauta in ele niste actori foarte cunoscuti...
Face cumva RDS ceva cu imaginea transmisa, converteste fluxul video de la televiziuni la un numar mai mare de cadre, sau doar mi se pare mie, a mai experimentat cineva senzatia asta uitandu-se la filmele transmise prin cablu de la RDS?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
vezi pe aici

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSTARTREK1, on 25 martie 2018 - 10:08, said:

vezi pe aici
Pai nu e de la TV, am un televizor mai vechi din 2009, nici nu are Smooth Motion, TruMotion sau alte tehnologii din astea care interpoleaza imaginile. Pe DVD, stick, etc. imaginile se vad bine, dar pe posturile TV cateodata arata ciudat filmele.

#4
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
SUBLIMINAL   va spune ceva?Posted Image

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@riley, vrei sa spui ca daca la un TV de 55-70 inch cu tub vezi imaginile ca arata ciudat, inseamna ca se transmit mesaje subliminale ?
Hai ca m-ati facut curios ! am sa ma duc la TV sa ma holbez  Posted Image

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAldulescu, on 25 martie 2018 - 10:17, said:

Pe DVD, stick, etc. imaginile se vad bine, dar pe posturile TV cateodata arata ciudat filmele.

Sunt setari diferite pe fiecare intrare in parte, nu au treaba stick-urile cu TV-ul sau cu DVD-ul.
Un Samsung pe vremea aia putea avea tehnologii din alea - au inceput prin 2008 sa le introduca - cel putin la modelele de varf de gama.

Dat fiind ca ai postat pe digital HD banuiesc ca te uiti la canalele HD si nu al analogice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate