Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Puncte albe sub ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Buna seara!

De vreo cativa ani mi-au aparut niste puncte albe pe pleoapa inferioara, sunt mici si putin mai reliefate decat restul pielii din zona.

In urma cu 3-4 ani am lucrat noaptea, multe ore, zi de zi ( nu in schimburi, doar noaptea ). In perioada de iarna nu vedeam soarele perioade de o saptamana, doua, dar totusi consider ca ma odihneam bine, minim 8 ore pe zi, uneori mai mult.

Sa fie din cauza asta sau doar sa fie o coincidenta intre perioada in care au aparut si perioada in care lucram noaptea? Cum le pot face sa dispara?

Va rog nu dati copy paste la diverse site-uri. Nu caut sa mai citesc inca o data ca aceste puncte apar datorita lipsei de igiena si a prafului, ca ma spal de 4-5 ori pe zi pe fata, plus 1-2 dusuri. Si nu imi recomandati masca cu miere si aspirina, ca nu o sa apropii aspirina de ochi.

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Du-te la medic! Nu-i de glumit cu vedea! Mai bine mort decat orb...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum stai cu colesterolul ?
Mananci grasimi "nasoale" si nu faci miscare in aer liber ?

#4
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@YourFan: nu e problema cu vederea. Doar ca acele puncte au aparut aproape de ochi.

@pasilla: in Decembrie am facut niste analize, nu mai stiu care colesterol era mare, dar asa e de multi ani, sunt multe mari: globulele rosii, nivelul de calciu. Nu mananc carne cu grasime, dar mananc cam multe branzeturi uneori. Miscare fac in aer liber o data sau de 2 ori pe saptamana, alerg intre 5 si 12 km, in rest miscare in spatiu inchis, la sala de 3 ori pe saptamana.

Pielea de pe toata fata devine cam uleioasa repede, de asta ma spal des.

Edited by Alex90USA, 24 March 2018 - 23:25.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt puncte de grasime. Cauta sa mananci de asa maniera incat sa-ti scada colesterolul

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut, si eu am „boala” asta,e data de raspunsul organismului la testosteron.Mi-am facut si eu analize,toate ies ok (si cele hormonale).Mai exact glandele seboreice sunt puternic influentate de nivelul de testosteron din sange, nu ai si pori dilatati pe unele zone ale corpului? (eu am pe partile laterale ale nasului si pe umeri).

#7
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Ba da, am pe nas si pe obraji.

Exista ceva crema care da rezultate in combaterea punctelor albe, chiar daca la interiorul corpului nu se schimba nivelul de colesterol si testosteron?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Până acum eu n-am găsit.

#9
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 Alex90USA, on 25 martie 2018 - 11:42, said:

Ba da, am pe nas si pe obraji.

Exista ceva crema care da rezultate in combaterea punctelor albe, chiar daca la interiorul corpului nu se schimba nivelul de colesterol si testosteron?
Nu este crema dar te scapa de ele un dermatolog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate