Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Memorie ECC pe sistem normal.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Intr-un final am reusit sa gasesc o placa de baza 1151 care "cica" suporta memorie ECC.
Am cumparat Asrock h110m-dvs/d3 si am incercat memoria Samsung de 16Gb ECC.
Nu a mers de nici un fel, nici in primul nici in al doilea slot, nici singura, nici pereche cu o memorie normala.
Pana la urma am pus memorie normala si asta este, e bine si asa.

Edited by Kroghy, 11 April 2018 - 17:36.


#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cum draqu sa fie compatibila Asrock h110m-dvs/d3 cu memoria Samsung M393B2G70DB0-YK0 cand acest brand nu se gaseste in lista de compatiblitate a placii de baza ?!
https://www.asrock.c...ndex.asp#Memory

Plus de asta ti s-a spus ca Gigabyte GA-H110M-S2H DDR3 este compatibila cu RAM ECC Registered.
Iar modelul Samsung M393B2G70DB0-YK0 se regaseste pe *lista de compatibiliati, deci e 100% compatibila...
*http://download.giga...0m-s2h-ddr3.pdf

...doar ca nu va functiona functia ECC !

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postsuper8, on 11 aprilie 2018 - 19:30, said:

...cand acest brand nu se gaseste in lista de compatiblitate a placii de baza ?!
La orice placa de baza sunt sute de marci si modele de memorii compatibile care nu sunt in lista de memorii testate si care merg perfect.
Eu in zeci de ani (doar asa ca idee, primul overclock l-am facut in 1996) de cand ma "joc" cu zeci (poate chiar sute) de sisteme nu cred ca am avut vreodata memorie din lista oficiala a placii respective.
Asrock spune ca h110m-dvs/d3 e compatibila cu memorii ECC (fara functia ecc) dar cu ce am eu nu merge.

View Postsuper8, on 11 aprilie 2018 - 19:30, said:

Plus de asta ti s-a spus ca Gigabyte GA-H110M-S2H DDR3 este compatibila cu RAM ECC Registered.
Iar modelul Samsung M393B2G70DB0-YK0 se regaseste pe *lista de compatibiliati, deci e 100% compatibila...
*http://download.giga...0m-s2h-ddr3.pdf ...doar ca nu va functiona functia ECC !
1. Gigabyte GA-H110M-S2H DDR3 nu-l mai gasesc, a fost la emag dar a venit cu ddr4 si l-am returnat.
2. M393... cum am eu nu este in lista de compatibilitati, exista M379... in lista de compatibilitati dar e alt model.

Cel mai probabil M393 nu merge nici pe Gigabyte, ori din cauza ca e memorie registered ori pt. ca e prea mult 16Gb pe un singur modul.

Edited by Kroghy, 11 April 2018 - 19:55.


#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View PostKroghy, on 24 martie 2018 - 14:32, said:

Salutare.
Am un set de memorii de server, Samsung Memory M393B2G70DB0-YK0 16GB DDR3 1600 ECC Registered 1.35V. Vreau sa le pun pe o placa de baza Asus Z87-K cu procesor i5 4670k.
Cu ECC-ul o mai dai la intors (sunt unele placi de baza care le accepta) dar modulele tale fiind registered nu merg decat pe placi de baza ce suporta asa ceva (server sau workstation).

Edited by Alice, 11 April 2018 - 20:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate