Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Disprețul unor români din țară față de cei plecați în străinătate

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Imposibil sa nu fi observat si voi. Toti se plang ca Romania e de rahat, ca emigreaza, dar cand vine un roman plecat in strainatate care spune acelasi lucru ,imediat este pus la respect.
Cum se explica aceasta atitudine? De ce exista aceasta inversunare?

Edited by Dormi_Hete, 23 March 2018 - 21:41.


#2
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu, nu se plang toti ca Romania e...daca tu o faci, e treaba ta.
Nu, nu exista dispret din oficiu pentru cei plecati din tara ci doar pentru cei ce sufera de Sindromul Raducioiu.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poate-n sat la voi, asa-s localnicii mai carcotasi.... Pe langa Vaslui cumva?

Edited by myshyk, 23 March 2018 - 21:46.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
N-am observat
În fond, cred cã extrem de puțini nu au o rudã plecatã....probabil nimeni....

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Probabil sunt exasperati de dilemele existentiale ale romanilor plecati / intorsi.
Ale unora, cel putin, da' aia "semnalizeaza".   :death:

#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Propun scoaterea "loaded question" si schimbarea titlului in "Exista dispret...?

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
"Ba! Ce naspa-i in Romania asta a voastra! De ce mai stati, frate, aici? De ce nu plecati asa ca mine, sa va faceti  un rost. Vezi ce bine o duc eu? Tu unde lucrezi? Atat de putin castigi? Pai io fac banii astia in 2 zile de munca. Nu m-am mai intoarce niciodata in Romania, e nasol, e jeg. Pai afara nu e asa."

Simti flegma?

#8
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ptr că vreo jumate din cei plecati se dedau la furturi infractiuni jafuri proxnetism inşelătorii dincolo.

marea britanie franta germania italia spania statele unite mocnesc de infratori din românia si bolgaria, de regula coloraţi sau si din cei de dincolo mai de la est si astfel nu mai poti nici ca stat mamă să mai sprijini pe acestia cata vreme calcă in picioare civilizatiile vestice

apoi vin inapoi neprinsi să se ascundă aici continuând uneori si aici, alteori nu.

E normal că astfel respectivii fiind infierati de străini să fie apoi si de ce de aici.
In final sunt toţi in aceeasi oala băgati si nu mai s epoate deosebi ceva, astfel cei cinstiti sunt dezavantatajati

Edited by babarzotea, 23 March 2018 - 21:54.


#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu nu inteleg pe cei care au votat un german ca presedinte.
https://www.facebook...01445693201516/

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 sorin147, on 23 martie 2018 - 21:50, said:

"Ba! Ce naspa-i in Romania asta a voastra! De ce mai stati, frate, aici? De ce nu plecati asa ca mine, sa va faceti  un rost. Vezi ce bine o duc eu? Tu unde lucrezi? Atat de putin castigi? Pai io fac banii astia in 2 zile de munca. Nu m-am mai intoarce niciodata in Romania, e nasol, e jeg. Pai afara nu e asa."

Simti flegma?
Halal prieteni ai!. Ei, uite  eu jeguri de astea, n-am.

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 radu2014, on 23 martie 2018 - 21:49, said:

Propun scoaterea "loaded question" si schimbarea titlului in "Exista dispret...?
Daca asta o fi experienta initiatorului  -  in calitate de roman plecat, se simte dispretuit de toti... cine suntem noi sa-l contrazicem ?

Edited by Barboso, 23 March 2018 - 21:53.


#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Eu am dispret fata de cei plecati in masura in care ei vin si dau sfaturi cum sa facem noi aici. Pai nene, nu ar fi mai bine ca sa vii inapoi si sa faci tu ceva?

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 myshyk, on 23 martie 2018 - 21:52, said:

Halal prieteni ai!. Ei, uite  eu jeguri de astea, n-am.
Nu-i vorba despre prieteni.  Citeste posturile celor mai prolifici (in subiecte) emigranti de pe-aici !

Edited by Barboso, 23 March 2018 - 21:56.


#14
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
mâine poimâine ne trezim că avem la USR candidat la presedentie vreun mare infractor de prin spania cap al lumii interlope. Ăia il dau in urmărire şi noi il punem in functie.

#15
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Pai esti lasat sa vii inapoi? Incearca sa aplici la un job in tara cand ai trecut pe cv ca lucrezi afara, o sa ai 100% rejecturi. Eu am avut o perioada cand am veut sa ma intorc , am trimis un cv si dupa ce le-am solicitat un motiv pentru refuz, mi-au spus ca fac misto de ei.

#16
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Da ii dispretuiesc pe cei care fura , talharesc , cersesc sau cele care se prostitueaza ...afara! Din cauza lor cand ma duc in alte tari sunt privit in prima faza , oribil . Bineinteles ca nu las capul jos si explic alora ca nu toti suntem la fel , de faptul ca ma mandresc ca sunt roman si ca suntem un popor super .
Nu cred ca exista unul care sa dispretuiasca pe cei plecati la munca corecta afara . Dar se...intampla destul de des ...la CERERE !!!
Multi neica nimeni in tara , fac cativa euro la cules capsuni , spaland chiloti si rahatul unora si se intorc (in mintea lor pe "cai mari") cu ifose de mari smecheri si ajunsi , care zic peste tot ce mari valori sunt ei si ce de "maron" sunt cei din tara si Romania . Astia sunt pasiunea mea si ii fac de "maron" pe unde ii prind !

Edited by Supermax, 23 March 2018 - 22:03.


#17
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Barboso, on 23 martie 2018 - 21:53, said:

Daca asta o fi experienta initiatorului  -  in calitate de roman plecat, se simte dispretuit de toti... cine suntem noi sa-l contrazicem ?

Noi am fi aia care ar trebui sa-i atraga atentia ca lipsa lui de bun simt frizeaza deja paranoia.

Este al nu stiu cate-lea subiect in care da cu toti romanii de gard, dupa cum i se scoala lui !

Edited by argonaut, 23 March 2018 - 22:02.


#18
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Titlul topicului este altul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate