Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Inceputul sfarsitului pentru Facebook? #deletefacebook

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#109
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E un mare fassss.
Mare tam tam pentru ca unii au folosit datele pe care altii le-au facut publice.

#110
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
https://economie.hot...-10-000-ntr.htm
"Facebook a afișat venituri de aproape 12 miliarde dolari și profit în creștere cu 63%. Numărul de angajați s-a majorat cu aproape 10.000 într-un an"

"​Efectele scandalului Cambridge Analytica nu prea s-au văzut în rezultatele financiare Facebook, compania ajungând să aibă 2,2 miliarde de utilizatori și venituri în creștere cu 49%. Rețeaua a avut profit net de aproape 5 miliarde dolari trimestrul trecut, când 91% din veniturile din publicitate au venit de pe dispozitivele mobile. Acțiunile companiei au crescut după anunțarea rezultatelor."

#111
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Nu am auzit pe nimeni din Ro sa isi stearga contul... sa fim seriosi. Am in lista sute de prieteni de multe alte nationalitati, nici ei nu si-au sters contul.

Doar Cativa care nu au cont (depasiti de timpurile moderne) isi freaca mainile "v-am zis eu ca uite de aia nu imi fac cont, sa moara facebook"...

dar nu moare calu cand...

#112
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postunbrutus, on 27 aprilie 2018 - 11:04, said:

Cativa care nu au cont (depasiti de timpurile moderne)
Pe bune ?!  Daca nu ma intereseaza nici sa-mi "expun chilotii", nici sa-i studiez pe-ai altora, nici sa-mi fac sute de "prieteni" pe care nu-i recunosc pe strada si care, probabil, nu mi-ar da un pahar cu apa, la nevoie, nici sa citesc stiri tembele sau reclame (oferte) false la fiecare cinci posturi,  inseamna ca-s "depasit de timpurile moderne" ?   Posted Image

Edited by Barboso, 27 April 2018 - 12:13.


#113
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
@Barboso,

- daca nu te intereseaza, nu trebuie sa vii pe un topic despre el in principiu
- esti depasit daca nu ii intelegi utilitatea (cu siguranta nu are nimic de a face cu chiloti si ce ai mai spus pe acolo)
- e fix ca si cum bunicul ti-ar spune ca prezenta pe acest forum e inutila, din motive fanteziste gen "vorbiti numai porcarii acolo"
- reclame si oferte false? nu am remarcat nici una falsa pana acum, au un sistem f bine pus la punct de raportare
- daca te referi la fake news, nu e cu nimic diferit de orice alta sursa de stiri online, inclusiv acest forum, sint troli rusi, probabil, peste tot

#114
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
- Intr-o oarecare masura ma intereseaza, am spus pe pagina 1 (cred... oricum, in primul meu post de-aici) de ce.

- Nu, ca (pt) persoana fizica (pt o afacere e altceva, dar asta doar pt c-a prins atat de bine la public) nu i-am gasit utilitatea.  "Chilotii" erau un fel de-a spune, tocmai de-asta erau intre ghiliimele.

- Diferenta dintre forum si FB este c-aici exista niste arii si niste moderatori.  Daca vreau sa vorbesc deapre masini, ma duc pe Auto si stiu ca acolo n-apar nici manele, nici retete, nici politica...
Si nici nu mi se cere numele, poza si CV-ul.

- Acum niste ani, cand am intrat eu ultima data, mi-au atras atentia niste pantofi.  Model total inexistent in oferta respectivului magazin, dupa ce-am intrat.  Nu stiu tu, da' eu consider asta o oferta falsa.  Sa spuna "Oferta de pantofi", nu sa-mi arate un model anume, inexistent, ca sa ma atraga in magazinul lor, cu speranta c-o sa cumpar altceva.
Si nu, n-a fost un caz izolat, mi s-a intamplat de vreo trei ori, cu diferite chestii.

- Nu numai la fake news, ci si la stirile "de mare interes": "Maricica de la (formatia) X si-o trage cu Gigel de la (echipa) Y" sau "Vacanta fabuloasa pe care Z-uleasca a petrecut-o Nu-Stiu-Unde".
Or fi pline cu aceleasi rahaturi si toate site-urile de stiri, doar ca nu intru acolo.

Iar rahaturile astea cu stiri si oferte erau in pagina, la fiecare 5 - 10 posturi, nu undeva separat, pe-o coloana din dreapta, sa zicem, pe care s-o poti ignora.

#115
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
- ai buton prin care sa spui ca nu te intereseaza chestia respectiva si invata si nu iti mai arata pantofi

- nu exista o agentie de stiri facebook... stirile alea le vezi doar daca te-ai abonat sa le vezi sau ti-ai exprimat intr-un fel interesul sau le-au postat prieteni de ai tai

- in cazul in care un prieten de al tau posteaza multe prostii, dai "unfollow" si nu ii mai vezi toate prostiile decat cand vrei

- diferentele fata de forum le stiu si eu, uneori a avea moderatori care stim toti cat de subiectivi pot fi uneori e o slabiciune nu ceva in plus

- facebook se bazeaza pe moderarea majoritatii, si merge destul de bine

- insa scopul lui tot iti scapa dupa parerea mea, eu de ex am reusit prin facebook si numai prin facebook sa tin legatura cu colegi din scoala primara, generala, liceu etc cu care nu credeam ca voi mai lua vreodata legatura. Ne aminteste cand e ziua unuia, mai putem eventual vedea o poza cu familia respectivului... incredibil de util. Senzational. Daca se inchide, se va face altul imediat doar pt asta

#116
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

- ai buton prin care sa spui ca nu te intereseaza chestia respectiva si invata si nu iti mai arata pantofi
Nu-i vorba ca nu ma intereseaza pantofi.  Nu-mi cautam pantofi pe FB, e adevarat, dar, dac-am dat click pe aia, inseamna ca ma interesau.  Modelul ala, nu altele.  Nu mi s-a intamplat in alta parte sa dau click pe un banner si sa nu aiba produsul respectiv.  In schimb sa-mi fie bagat bannerul sub ochi, obsedant.  Nu ma intereseaza ca nu FB e vanzatorul, sa verifice publicitatea pe care-o baga.  Sau macar s-o bage mai discret.

Quote

- nu exista o agentie de stiri facebook... stirile alea le vezi doar daca te-ai abonat sa le vezi sau ti-ai exprimat intr-un fel interesul sau le-au postat prieteni de ai tai
Nu m-am abonat si nu mi-am manifestat interesul... NU urmaresc asa ceva.  Si nu erau postate nici de prietenii mei.
Erau bagate automat de-un API, probabil pe ideea ca alea-s cam cele mai cerute si-n lipsa unor alte date despre mine, activitatea mea tinzand spre zero.

Quote

- insa scopul lui tot iti scapa dupa parerea mea, eu de ex am reusit prin facebook si numai prin facebook sa tin legatura cu colegi din scoala primara, generala, liceu etc cu care nu credeam ca voi mai lua vreodata legatura. Ne aminteste cand e ziua unuia, mai putem eventual vedea o poza cu familia respectivului... incredibil de util. Senzational. Daca se inchide, se va face altul imediat doar pt asta
Existau programe de mesagerie instantanee, cu posibilitate de apel voce sau video, conferinta si schimb de poze sau alte fisiere, si inainte de FB.  Nu cu asta a rupt FB si nu asta-i e "utilitatea", ci (cu) piţiponceala cu check-in la mall / Monaco / etc, pozele cu "ce mi-am mai cumparat / ce mai mananc" si alte vedetisme de-astea de doi bani.  Si / sau curiozitatea altora de-a urmari asa ceva.

Edited by Barboso, 27 April 2018 - 19:28.


#117
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Prea tare :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_zCDvOsdL9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#118
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Cica Reddit si Instagram sunt viitorul!   Au reusit sa bata Facebook-ul la trafic.

Alexa Top 500 Global Sites

#119
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mie astia imi cer nr. de telefon. Cred ca ma alatur lui Elon Musk si renunt la feisbuc. Voua vi-l cer?

#120
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu stiu ce sa zic.. chestia e ca Facebook-ul e o mizerie, vrei nu vrei, vezi anunturi. Sponsorizari, la tot felul de mizerii. Gen vrei un Job cu 2000 de lei pe luna? Vrei un credit? vrei pana mea.. ma satur din astea si ii iau la injuraturi. Sa blochezi pagina? Blochezi o pagina, apare alta.. se inmultesc ca ciupercile. Macar daca dadea un anunt si ei calumea... e ca painea, nu faci reclama, cumpara toata lumea. In cazul asta faci reclama ca nu-ti vine nici Papa de la Roma la Job-ul ala al tau pe 2000 de lei / luna si nici macar nu spui ca e brut.. Posted Image Am scos toate anunturile si tot apare, orice ai face nu poti... am dezactivat acolo date despre mine si tot apare anunturi.

Plus ca daca vrei sa-ti faci cont, iti cere tot felul de cacaturi, prima data numar de telefon, apoi o poza cu tine sa iti vada fata... du-te ba nene de aici. Apoi in final buletinul.. unde ne trezim vere? Prima oara nu era asa, iti faceai cont si gata... acuma te verifica pana te lasi sa-ti mai faci cont. Le-am pus o poza cu Monkey Face sa se sature de la atatea verificari. Sau poze cu boschetari...

Edited by hwplanet, 14 July 2018 - 14:36.


#121
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poate vroiau sa te inscrie la Harvard...

#122
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Posthwplanet, on 14 iulie 2018 - 14:33, said:

Le-am pus o poza cu Monkey Face sa se sature de la atatea verificari. Sau poze cu boschetari...

Mda, same shit here. Dupa care mi-au blocat contul si cica " te mai contactam noi".
Sanatate si-un praz verde !

Edited by Taxon, 16 July 2018 - 11:24.


#123
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mda... si? daca ti-au blocat contul ce? iti faci altul.

#124
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Dar de ce? Exista viata si dupa moarte! :D

#125
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Facebook e  bun acum pentru persoane publice si chestii gen promovare (siteuri, produse). Afaceri, combinatii, chestii (ads). Adica facebook 2018 nu mai e acelasi lucru cu facebook 2010. E misto si daca esti abonat la diverse pagini de meme, "meanwhile in Romania", grupuri, vezi stiri, caterinca etc. Adica news-feed, un agregator de informatie, desi la cum au inceput cu cenzura si cu mizeriile nu mai tine mult nici asta.

#126
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Se poate trai foarte bine si fara internet, daramite fara facebou....parca multimilionarii n-au altceva mai bun de facut decat sa-si piarda timpul pe internet, cand pot sta pe un sezlong sub un palmier, sau sa se plimbe prin palate si sa admire obiecte de arta, ori sa stea la o cafea cu persoane importante...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate