Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bmw e90 320d n47 erori motor

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
va salut
la o testare am descoperit urmatoarele erori la un BMW E90 320d n47 an 2008
1. 452A info filter system
2. 4A74 glow system comunication
3. 4A79 glow system comunication
erorile NU se sterg !
sa fie filtrul infundat ? probabil trebe sa schimb si releul ,bujiile sunt ok ?
multumesc

Attached Files


Edited by vio1971, 23 March 2018 - 19:28.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Glow system, adica bujia incandescenta de la diesel. Filter system poate insemna multe. Sunt nspe mii de filtre. Ulei, motorina, admisie, aer conditionat, etc. Daca cauti dupa cod nu gasesti nimic?

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Cel mai probabil releul bujiilor incandescente...cade destul de des.

#4
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View Postalexa32, on 23 martie 2018 - 19:46, said:

Cel mai probabil releul bujiilor incandescente...cade destul de des.

Multumesc

Edited by calinkgb, 23 March 2018 - 23:39.


#5
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostPekiasan, on 23 martie 2018 - 20:37, said:

Prima chestie care te informeaza ca softul a fost modificat in stil barbar.  Probabil o ,, dauna totala "  pusa pe roti intr-un atelire obscur si vanduta drept masina unui doctor din Germanistan care circula cu ea doar in concedii. Milioane de km? Nu. Poate doar 2-3. Mai multi sigur nu.


Iisuse Christoase mai sunteti de astia care habar n au ce scot pe gura
vin cu o eroare de pe releul de bujii si una la care trebe resetat intervalul de service si tu imi spui de la doua rahaturi de erori ca masina a fost dauna totala si toate rahaturile !!
BAI NENE ,mai sunteti cititori de astia in stele pe aici ??? incredibil ce le iasa la niste specimene pe gura pardon tastatura
masina luata personal de la reprezentanta BMW din DE ,masina care timp de 8 ani a fost condusa de angajata reprezentanta cu care am dat personal mana si care are km REALI F. putini versus ani
woaw ce a decazut forumul asta

Edited by calinkgb, 23 March 2018 - 23:39.


#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

View Postvio1971, on 23 martie 2018 - 21:06, said:

masina luata personal de la reprezentanta BMW din DE ,masina care timp de 8 ani a fost condusa de angajata reprezentanta cu care am dat personal mana si care are km REALI F. putini versus ani
woaw ce a decazut forumul asta




Ma bucur ca ai dat mana cu angajata reprezentanta care are km reali. Cam cati ? Asa dupa tine. Daca ai dat mana cu ea i-ai citit si kilometrajul, nu ?

Posted Image Posted Image Posted Image

Lasand gluma deoparte nu inteleg de ce te superi pe noi si ne jignesti doar pentru ca atragem atentia asupra unor chestii care ar trebui sa te puna pe ganduri. Ai luat teapa, asta e. Dar noi ce vina avem ?

Erorile astea se puteau sterge daca softul nu era modificat foarte agresiv. Si aceasta se face mai ales dupa o ,,dauna totala" cand nu mai functioneaza aproape nimic in parametri. Daca se stergeau si apareau din nou era ok. Si nu, nu ghicim in glob.

Edited by Pekiasan, 23 March 2018 - 21:44.


#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvio1971, on 23 martie 2018 - 19:22, said:


1. 452A info filter system
2. 4A74 glow system comunication
3. 4A79 glow system comunication


452A , din cate am vaut pe net, este o eroare de filtre, cel mai des intalnita fiind eroare pentru filtrul de particule...( insa aici ar mai trebui sa mai apra inca o eroare )
Daca zici ca celelale sunt de la relee, ai mers cu ea la un electrician, ai curata toate sigurantele pentru habitaclu si compartimentul motor? E posibil sa fie si un contact imperfect undeva pe cablaj.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvio1971, on 23 martie 2018 - 21:06, said:

Iisuse Christoase mai sunteti de astia care habar n au ce scot pe gura
esti nou pe aici... don't feed the trolls.
Ei stiu mai bine istoricul masinii tale ca tine...

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postvio1971, on 23 martie 2018 - 21:29, said:

Absolut mi e greață !
Nu te stresa, unii din ei nici nu au masina:)

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postgozmyn, on 23 martie 2018 - 22:35, said:

452A , din cate am vaut pe net, este o eroare de filtre, cel mai des intalnita fiind eroare pentru filtrul de particule...( insa aici ar mai trebui sa mai apra inca o eroare )
Daca zici ca celelale sunt de la relee, ai mers cu ea la un electrician, ai curata toate sigurantele pentru habitaclu si compartimentul motor? E posibil sa fie si un contact imperfect undeva pe cablaj.
Regenerarea filtrului de particule nu se face fara bujii.
Trebuie reparata in primul rand defectiunea legata de bujiile incandescente dupa care o regenerare fortata.

90% releu...10% alimentare sau fire...asta am gasit eu la defectiuni de genul asta la b.mw.

#11
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Multumesc frumos
Erori descoperite in seara asta ,wekend ...
Se schimba releu pe original ,cea cu filtru dpf am inteles ca e face o resetare interval la 200.000 ,voi merge la tester ista sa vedem grad de incarcare ,presiune etc
Iisuse Hristoase ,am facut soc cu milioane de km ,bulgarii,softuri modificate si dauna totala ,Maica Lui Dumnezeu Ajută .
Poze de unde am luat masina !!!

Attached Files


Edited by vio1971, 23 March 2018 - 23:44.


#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Cam multi se plictisesc pe aici...
Nu vreti voi, daca tot nu aveti nimic de zis la subiect, sa va plictisiti in alta parte?
E o arie tehnica totusi...

Edited by calinkgb, 23 March 2018 - 23:42.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
452A info filter system - Fault 452A appears as the particle filter most of the mileage has exceeded maximum and serves as information / reference for the filter in a BMW expert workshop to be replaced.
Pe scurt – filtrul de particule trebuie inlocuit

4A74 si 4A79 glow system communication - Glow Plug Controller (module) + failed coolant thermostat
Pe scurt – bujiile incandescente trebuie schimbate (de asemenea releul trebuie schimbat) + termostatul care regleaza debitul de lichid de racire catre radiator cam trebuie schimbat

Succes

#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postvio1971, on 23 martie 2018 - 21:06, said:

Iisuse Christoase mai sunteti de astia care habar n au ce scot pe gura
vin cu o eroare de pe releul de bujii si una la care trebe resetat intervalul de service si tu imi spui de la doua rahaturi de erori ca masina a fost dauna totala si toate rahaturile !!
BAI NENE ,mai sunteti cititori de astia in stele pe aici ??? incredibil ce le iasa la niste specimene pe gura pardon tastatura
masina luata personal de la reprezentanta BMW din DE ,masina care timp de 8 ani a fost condusa de angajata reprezentanta cu care am dat personal mana si care are km REALI F. putini versus ani
woaw ce a decazut forumul asta
deh..bmm. ce te astepti daca ti-ai luat o mizerie? sa te pupe lumea?
Cand o sa ai probleme la Logan o sa te primim cu drag. Acum fuguta la Rabla 2018 si baga mare.


scuze pentru post.
acum am vazut ca pe aria tehnica(multumesc admin).
Am crezut ca e la "ce masina sa mi iau am buget 2000 eur".
bafta

Edited by foxbat, 24 March 2018 - 09:44.


#15
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostNaijax, on 24 martie 2018 - 09:34, said:

452A info filter system - Fault 452A appears as the particle filter most of the mileage has exceeded maximum and serves as information / reference for the filter in a BMW expert workshop to be replaced.
Pe scurt – filtrul de particule trebuie inlocuit

4A74 si 4A79 glow system communication - Glow Plug Controller (module) + failed coolant thermostat
Pe scurt – bujiile incandescente trebuie schimbate (de asemenea releul trebuie schimbat) + termostatul care regleaza debitul de lichid de racire catre radiator cam trebuie schimbat

Succes

Multumesc mult pentru deranj
luni o duc la tester profesional bmw si ma lamuresc
La dpf e posibil sa nu fie infundat ,la bmw la 200.000 apare mesaj ca trebuie resetat ceva de genu .
Daca o fi sa fie infundat se da jos se trimite la curatat etc etc ,NU anulez niciodata
Oricum ma lamuresc cu el la tester cu grad incarcare ,presiune diferentială etc
Bujii si releu comandate deja pe ofiginal + programare service

Pentru neica nimeni care comenteaza aiurea ii informez ca NUMAI  la  pus tester pe masina descoperi aceste erori !
Altfel mergi mult si bine FARA sa stii de ele !! NU se aprinde nimic in bord !!! NICI O atenționare nimic !!
Is făcute să te mulgă de bani pe ,,muțește,, ca să zic așa ! NU că aș fi neglijat eu ceva ......
Multumesc @Călin     ( de la colegul tău @Pekiasan aveam pretenții ........ !! Nu e un reproș )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate