Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Accident la ieșire din parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View Post0v1d1u, on 23 martie 2018 - 16:48, said:



Legea spune că ai nevoie de cineva să te dirijeze, nu specifică nimic legat de vizibilitate. Din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002:



Eu ți-am zis cine e vinovatul legal dar sunt de acord cu tine că ăla e un tĂąmpit și jumătate. De asta și sunt de părere că ăia care forțează litera legii sunt chiar mai periculoși decĂąt ăia care o Ăźncalcă.

edit: recitind articolul 128 bag de seamă că n-ai avea Ăźn nicio situație voie să ieși cu spatele Ăźntr-o situație din asta. Dar e absurd, ce faci dacă ai intrat cu fața, nu mai ai voie să ieși niciodată din curte cu mașina?

Exact ! Asta voiam  sa zic ! Bravo !
Și eu cred ca e absurd.
Cand ăla m-a acroșat  , eu nu mergeam cu spatele prin parcare. Eram la iesire și am mai  dat un pic în spate ca sa fiu sigur ca nu agăț mașina parcata din fata mea.
Am făcut desenul și am arătat prin traseul parcurs de mine ce fel de parcare .

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostQipper, on 23 martie 2018 - 16:08, said:

Salut . Am avut azi un mic incident . Eram in parcarea unui magazin de la țară și cand ieșeam cu spatele ( doar așa am putut pt ca parcarea era mica și ocupata de mașini lungi gen Jeep și dube ) mă asiguram sa nu vina cineva din  spate cand ieșeam din parcare , unu' vine de pe contrasens și se baga in parcare hapt cand eram la ieșirea ei  si imi șterge bara. Ăla a văzut ca eu ies din parcare și nu are loc sa intre  dar el tot s-a indesat .Nici nu am apucat sa intru  in drumul național . Și el zice ca o semnalizat , nu l-am văzut pt ca eram ocupat cu banda pe care voiam sa intru .
Nu am chemat politia , am vorbit cu ăla și ne-am dus fiecare unde o avut de mers.
Cine e vinovat ?
Atașez un desen cu faza respectivă.

update : ca sa inteleaga toti
El a aparut in dreptul parcarii cand eu aveam pozitia din desenul faza 2 si urmam sa semnalizez stanga si sa intru pe sensul de mers dorit .
Nu se iese cu sparete de niciunde fara sa fii dirijat. Nu exista prioritate cu spatele. Restul sunt povesti ca sa incerci sa dormi linistit. Fii multumit ca ala nu avea vreo belitura veche pe care sa si-o fi reparat din banii tai.

Edited by myshyk, 23 March 2018 - 17:03.


#21
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Op, garcea nu se joaca cu astea. Ai iesit din parcare, esti vinovat. Ca`i mai simplu. Noi stim ca de fapt ala e vinovat, dar n`ai ce face, n`ai ce dreptate sa cauti.
Te rogi sa nu dai de prosti pe viitor pt. ca se poate intampla mult mai rau.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostQipper, on 23 martie 2018 - 16:34, said:

  pozitiile masinilor din parcare e corecta , in desenul 2 eu eram un pic mai pararel cu drumul fata de cum am desenat .
el chiar nu avea cum sa intre in parcare . eu ma pregateam sa intru pe sensul de mers si el a intrat prin spatele meu julindu-mi bara .
Mai paralel nu numai cu drumul, ci si cu legislatia.

Edited by myshyk, 23 March 2018 - 17:05.


#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
IN mod normal, cine da cu spatele sau iese din parcare trebuie sa acorde prioritate /  e vinovat de accident.
Acum, mai depinde si cum sunt zgarieturile:daca la el e pe lungime, semn ca tu erai pe loc , el e vinovat.

#24
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View PostNaijax, on 23 martie 2018 - 16:32, said:

Cum ai luat carnetul ?
E un caz clasic de neacordare de prioritate la iesirea din parcare.
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;

Si cu asta cred ca s-a facut lumina

da, asa e, dar cred ca nu  fortezi intrarea cunoscand faptul ca nu poti intra in parcare si dai in ala care mai are de mers cel mult 50 cm si paraseste definitiv parcarea.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpupama, on 23 martie 2018 - 16:37, said:

intrebarea mea, de proaspat posesor de permis de conducere este "ce cautai tu parcat acolo ampu#$@%^%$"? Posted Image

N-ai inteles. Omul nu era parcat acolo unde este pozitionat in desenul 1. Omul era parcat in spic in locul liniilor punctate. In concluzie era parcat regulamentar.

Edited by MembruAnonim, 23 March 2018 - 17:21.


#26
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View Postmyshyk, on 23 martie 2018 - 17:04, said:

Mai paralel nu numai cu drumul, ci si cu legislatia.

Frate,se pare ca nu intelegi nici tu . Legilatia o stiu , dar daca tu ai chef de misto , mai bine lasa .Nu am evidentiat prin desen cum am iesit eu din parcare ci cum eram pozitionat in mometul acrosarii.

Edited by Qipper, 23 March 2018 - 17:27.


#27
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Tu esti vinovat. Te asiguri cand iesi din parcare si apoi, NU AI VOIE sa iesi cu spatele in drum national!!

Edited by offset, 23 March 2018 - 17:27.


#28
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009

View PostQipper, on 23 martie 2018 - 16:08, said:

Salut . Am avut azi un mic incident . Eram in parcarea unui magazin de la țară și cand ieșeam cu spatele ( doar așa am putut pt ca parcarea era mica și ocupata de mașini lungi gen Jeep și dube ) mă asiguram sa nu vina cineva din  spate cand ieșeam din parcare , unu' vine de pe contrasens și se baga in parcare hapt cand eram la ieșirea ei  si imi șterge bara. Ăla a văzut ca eu ies din parcare și nu are loc sa intre  dar el tot s-a indesat .Nici nu am apucat sa intru  in drumul național . Și el zice ca o semnalizat , nu l-am văzut pt ca eram ocupat cu banda pe care voiam sa intru .
Nu am chemat politia , am vorbit cu ăla și ne-am dus fiecare unde o avut de mers.
Cine e vinovat ?
Atașez un desen cu faza respectivă.

update : ca sa inteleaga toti
El a aparut in dreptul parcarii cand eu aveam pozitia din desenul faza 2 si urmam sa semnalizez stanga si sa intru pe sensul de mers dorit .
  Ai avut nenorocul sa te intalnesti cu un idiot, un soferica "descurcaret", genul bagacios. Nu ai nicio vina, ai furat-o din faza fixa, tu stationai si ala te-a lovit. Ai mai invatat ceva, trebuie sa te feresti de prosti !

#29
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View Postrid, on 23 martie 2018 - 17:03, said:

Op, garcea nu se joaca cu astea. Ai iesit din parcare, esti vinovat. Ca`i mai simplu. Noi stim ca de fapt ala e vinovat, dar n`ai ce face, n`ai ce dreptate sa cauti.
Te rogi sa nu dai de prosti pe viitor pt. ca se poate intampla mult mai rau.
  
Nu dau eu de ei , apar din senin :)))

#30
offset

offset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 28.10.2011
Unde a fost contactul? Pe dn sau in parcare?

#31
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View Postkesarion111, on 23 martie 2018 - 17:30, said:


  Ai avut nenorocul sa te intalnesti cu un idiot, un soferica "descurcaret", genul bagacios. Nu ai nicio vina, ai furat-o din faza fixa, tu stationai si ala te-a lovit. Ai mai invatat ceva, trebuie sa te feresti de prosti !

Da , așa e , dar părerile sunt foarte împărțite pe chestia asta. Ba ca eu îs de vină ba ca el . Important e ca am putut vorbi cu el ca și cu un prieten , mi-am cerut scuze și nu m-am luat de el . A văzut cum îmi era bara . Am rezolvat problema într-un minut .

View Postoffset, on 23 martie 2018 - 17:37, said:

Unde a fost contactul? Pe dn sau in parcare?
In parcare . În desen trebuia sa fac linia aia mai jos dar am făcut desenul pe fugă.
Eram chiar la limita parcării .

#32
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View PostQipper, on 23 martie 2018 - 17:45, said:

Da , așa e , dar părerile sunt foarte împărțite pe chestia asta. Ba ca eu îs de vină ba ca el . Important e ca am putut vorbi cu el ca și cu un prieten , mi-am cerut scuze și nu m-am luat de el . A văzut cum îmi era bara . Am rezolvat problema într-un minut .
Nu sunt impartite , daca se ajungea la 'garcea" tu erai vinovat. Ala e doar idiot , genul de sofer care forteaza pe oriunde pot pentru 5-10 secunde ....... Acum pesntru 10-20 secunde s-a ales cu o zgarietura si probabil a pierdut mai mult cat ati stat la "taclale".

#33
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdasvik, on 23 martie 2018 - 16:36, said:

Te intreb si pe tine: tu ce ai fi facut in cazul asta? Da, vina poate ca e a lui dpdv legal, dar tu cum ai fi procedat?

Am intrebat si mai sus, ala nu avea pe unde sa treaca pe langa OP, OP nu putea intra inapoi in parcare deoarece celalalt nu mai avea loc dupa aceea, deci cum trebuia OP sa procedeze, daca spui ca trebuia sa acorde prioritate?

Hai sa-ti dau un hint: cel care urca are prioritate fata de cel care coboara, da? Caz concret, eu intr-o "coloana" de vreo 4 masini, drum forestier, iarna, coboram. Vine din fata unul care urca. Ce zici, a inceput el sa dea cu spatele pana a gasit un loc mai larg sa se dea la o parte, sau noi, toata "coloana" de 4 masini, fiindca el avea legal prioritate?

In locul lui plecam capul si imi asumam intreaga vina fara nici un fel de discutie suplimentara si inutila.
Bonus - nu deschideam topic in care sa ma fac de tot rasul

Chiar trebuie sa ne batem joc de codul rutier care este foarte clar in cazul de fata ?
Dacă la iesirea cu spatele dintr-o parcare nu te asiguri, rămâi fără permis 100% pentru neacordarea de prioritate la punerea în mişcare de pe loc.
În cazul în care nu se produce o tamponare, permisul se suspendă pentru 30 de zile. Dacă în urma manevrei de mers înapoi se produce şi o tamponare, permisul se suspendă pentru 60 de zile.
În locurile în care mersul înapoi este permis, dar vizibilitatea în spate este împiedicată, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducătorul acestuia este dirijat de cel puţin o persoană aflată în afara vehiculului.
Persoana care dirijează manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligată să se asigure că manevra se efectuează fără a pune în pericol siguranţa participanţilor la trafic.

P.S.
Ce legatura are prioritatea de rampă in cazul de fata ?

View Postseck, on 23 martie 2018 - 17:57, said:

Nu sunt impartite , daca se ajungea la 'garcea" tu erai vinovat. Ala e doar idiot , genul de sofer care forteaza pe oriunde pot pentru 5-10 secunde ....... Acum pesntru 10-20 secunde s-a ales cu o zgarietura si probabil a pierdut mai mult cat ati stat la "taclale".

Omul nu era/este deloc idiot sau prost (ma refer ca celalalt sofer)
Aici este o chestiune de bun simt pur si simplu si nu este singurul care duce lipsa de asa ceva
Daca vrei să intri sau sa iesi cu spatele într-o parcare trebuie să te asiguri că ai timpul şi spaţiul necesar manevrei, şoferul din spate NU este obligat de lege să oprească pentru a te lăsa pe tine sa termini manevra.
Teoretic orice sofer ar trebui sa cunoasca legea dar ... no comment

#34
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Moral sunteti amandoi vinovati, tu nu te-ai asigurat cum trebuie, si el ca daca a intrat, si a vazut becurile de la mers inapoi ale tale, trebuia sa te avertizeze prin claxon... E bine ca nu e paguba mare...

#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Apropo de prioritatea de rampa ... ia mai studiati, ca s-au mai schimbat unele chestii:
https://examenrutier...rmis-ia-aminte/
" " "O problemă controversată între posesorii permisului de conducere, la care ajung și cei care învață în vederea obținerii permisului de conducere indiferent de categoria solicitată, este așa-numita „prioritate de rampă (drum pe care se urcă) sau pantă (drum pe care se coboară)”.
Sunt două articole în Regulamentul de aplicare a Ordonanței 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, care se referă la această situație:
Art. 135
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere și în următoarele situații:
……………………..
e) când circulă în pantă fața de cel care urcă, dacă pe sensul de mers al celui care urcă se află un obstacol imobil. În aceasta situație manevra nu este considerată depășire în sensul prevederilor art. 120 lit. j);
și
Art. 127
(1) Pe drumurile publice înguste și/sau cu declivitate, unde trecerea vehiculelor care circulă din sensuri opuse, unele pe lângă altele, este imposibilă sau periculoasă, se procedează după cum urmează:
……………………..
(2) În cazul vehiculelor de aceeași categorie, obligația de a efectua o manevră de mers înapoi revine conducătorului care urcă, cu excepția cazului când este mai ușor și exista condiții pentru conducătorul care coboară să execute această manevră, mai ales atunci când se află aproape de un refugiu.
Explicații:
Conform Art.135, cei care urcă au prioritate față de cei care coboară, ocolirea unui obstacol imobil (trecerea pe lângă acel obstacol) nefiind considerată depășire.
Art. 127 prin paragraful (1) și (2) precizează că în cazul vehiculelor de aceeași categorie în condiții grele de trecere a unuia pe lângă celălalt, au prioritate cei care coboară față de cei care urcă (prin obligativitatea acestora din urmă de a efectua manevra de mers înapoi).
Concluzie:
Nu întotdeauna cei care urcă au prioritate față de cei care coboară, așa cum greșit cred unii!" " "

#36
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostQipper, on 23 martie 2018 - 16:41, said:



Fara ofense , am vrut sa exprim printr-un desen ceva ,nu talentul meu la desen . Am omis onglizi si faruri , asta e.
si stai linistit ca nu eu ti-am facut pagube. Sunt din Baia Mare , nu am fost niciodata in sun plaza

Ma, stiam ca morosenii știu de gluma. Desenul este facut cum trebuie, explică bine situația iar postul meu era in spirit de gluma. Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate