Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Accident la ieșire din parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut . Am avut azi un mic incident . Eram in parcarea unui magazin de la țară și cand ieșeam cu spatele ( doar așa am putut pt ca parcarea era mica și ocupata de mașini lungi gen Jeep și dube ) mă asiguram sa nu vina cineva din  spate cand ieșeam din parcare , unu' vine de pe contrasens și se baga in parcare hapt cand eram la ieșirea ei  si imi șterge bara. Ăla a văzut ca eu ies din parcare și nu are loc sa intre  dar el tot s-a indesat .Nici nu am apucat sa intru  in drumul național . Și el zice ca o semnalizat , nu l-am văzut pt ca eram ocupat cu banda pe care voiam sa intru .
Nu am chemat politia , am vorbit cu ăla și ne-am dus fiecare unde o avut de mers.
Cine e vinovat ?
Atașez un desen cu faza respectivă.

update : ca sa inteleaga toti
El a aparut in dreptul parcarii cand eu aveam pozitia din desenul faza 2 si urmam sa semnalizez stanga si sa intru pe sensul de mers dorit .

Attached Files


Edited by Qipper, 23 March 2018 - 16:36.


#2
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007
Tu ești vinovat. În primul rând nu aveai voie să ieși cu spatele (decât asistat de altcineva) și în al doilea rând nu ai acordat prioritate (căci ăla avea prioritate chiar dacă era pe contrasens).

#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tu de vina la politie, amandoi de vina la asigurator. Vezi sa nu ramai fara carnet daca ala declara la politie iar tu declari pe forum.

#4
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 0v1d1u, on 23 martie 2018 - 16:14, said:

Tu ești vinovat. În primul rând nu aveai voie să ieși cu spatele (decât asistat de altcineva) și în al doilea rând nu ai acordat prioritate (căci ăla avea prioritate chiar dacă era pe contrasens).
stiu, dar nu aveam altcumva sa ies. Aveam vizibilitate perfecta cand am dat cu spatele.
nu e desenul foarte precis . In momentul tamponarii , eu eram aproapre paralel cu drumul , urman sa pun semnal stanga si sa plec cand a intrat ala in spatele meu .

 rid, on 23 martie 2018 - 16:18, said:

Tu de vina la politie, amandoi de vina la asigurator. Vezi sa nu ramai fara carnet daca ala declara la politie iar tu declari pe forum.

am rezolvat pe cale amiabila . fara pagube. doar mi-a sters el bara pt ca el era in miscare .

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Faceti amiabila. daca nu va intelegeti, mergi la politie chiar de esti vinovat. Dupa 24 de ore va paste vreo 480 de lei amenda (sau mai mult) si pietoneala de 30 de zile, pe amandoi

#6
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 0v1d1u, on 23 martie 2018 - 16:14, said:

în al doilea rând nu ai acordat prioritate (căci ăla avea prioritate chiar dacă era pe contrasens).

Prioritate pentru ce? Ca din desenul lui rezulta clar ca ala efectiv nu avea cum sa treaca pe langa el. Tu ce ai fi facut in locul lui? Ca nu poti nici sa te bagi inapoi in parcare, daca ala vrea sa intre, ca nu mai are loc dupa aceea.

Acum, daca desenul nu reflecta pozitiile cat de cat exacte ale masinilor, e alta poveste.

#7
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 paso87, on 23 martie 2018 - 16:24, said:

Faceti amiabila. daca nu va intelegeti, mergi la politie chiar de esti vinovat. Dupa 24 de ore va paste vreo 480 de lei amenda (sau mai mult) si pietoneala de 30 de zile, pe amandoi

  E rezolvata problema . El are o zgaritura de 3 cm2 si eu bara spate un pic  julita . Doar am intrebat pe forum ca sa vad parerile voastre

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum ai luat carnetul ?
E un caz clasic de neacordare de prioritate la iesirea din parcare.
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;

Si cu asta cred ca s-a facut lumina

#9
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 dasvik, on 23 martie 2018 - 16:25, said:


Prioritate pentru ce? Ca din desenul lui rezulta clar ca ala efectiv nu avea cum sa treaca pe langa el. Tu ce ai fi facut in locul lui? Ca nu poti nici sa te bagi inapoi in parcare, daca ala vrea sa intre, ca nu mai are loc dupa aceea.

Acum, daca desenul nu reflecta pozitiile cat de cat exacte ale masinilor, e alta poveste.

  pozitiile masinilor din parcare e corecta , in desenul 2 eu eram un pic mai pararel cu drumul fata de cum am desenat .
el chiar nu avea cum sa intre in parcare . eu ma pregateam sa intru pe sensul de mers si el a intrat prin spatele meu julindu-mi bara .

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Desenul e o minciuna. La figura 1 nu ai oglinzi iar la fig.2 ai. La fel si celelalte masini: la fig.1 au faruri dupa care nu mai au. Ia zi stii ceva de o oglinda care mi-a disparut in parcare la sun plaza?

#11
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 Naijax, on 23 martie 2018 - 16:32, said:

Cum ai luat carnetul ?
E un caz clasic de neacordare de prioritate la iesirea din parcare.
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;

Si cu asta cred ca s-a facut lumina

Te intreb si pe tine: tu ce ai fi facut in cazul asta? Da, vina poate ca e a lui dpdv legal, dar tu cum ai fi procedat?

Am intrebat si mai sus, ala nu avea pe unde sa treaca pe langa OP, OP nu putea intra inapoi in parcare deoarece celalalt nu mai avea loc dupa aceea, deci cum trebuia OP sa procedeze, daca spui ca trebuia sa acorde prioritate?

Hai sa-ti dau un hint: cel care urca are prioritate fata de cel care coboara, da? Caz concret, eu intr-o "coloana" de vreo 4 masini, drum forestier, iarna, coboram. Vine din fata unul care urca. Ce zici, a inceput el sa dea cu spatele pana a gasit un loc mai larg sa se dea la o parte, sau noi, toata "coloana" de 4 masini, fiindca el avea legal prioritate?

Edited by dasvik, 23 March 2018 - 16:38.


#12
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 dasvik, on 23 martie 2018 - 16:36, said:

Te intreb si pe tine: tu ce ai fi facut in cazul asta? Da, vina poate ca e a lui dpdv legal, dar tu cum ai fi procedat?

Am intrebat si mai sus, ala nu avea pe unde sa treaca pe langa OP, OP nu putea intra inapoi in parcare deoarece celalalt nu mai avea loc dupa aceea, deci cum trebuia OP sa procedeze?

Hai sa-ti dau un hint: cel care urca are prioritate fata de cel care coboara, da? Caz concret, eu intr-o "coloana" de vreo 4 masini, drum forestier, iarna, coboram. Vine din fata unul care urca. Ce zici, a inceput el sa dea cu spatele pana a gasit un loc mai larg sa se dea la o parte, sau noi, toata "coloana" de 4 masini?

daca eram eu in locul lui , eu il lasam sa termine manevra pt ca nu puteam intra de el in parcare.
ceva asemator cu intersectiile , nu ma bag daca e blocata intersectia , daca tot ai dat exemple in legatura cu prioritatea

Edited by Qipper, 23 March 2018 - 16:52.


#13
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007

 dasvik, on 23 martie 2018 - 16:25, said:


Prioritate pentru ce? Ca din desenul lui rezulta clar ca ala efectiv nu avea cum sa treaca pe langa el. Tu ce ai fi facut in locul lui? Ca nu poti nici sa te bagi inapoi in parcare, daca ala vrea sa intre, ca nu mai are loc dupa aceea.

Acum, daca desenul nu reflecta pozitiile cat de cat exacte ale masinilor, e alta poveste.

Prioritate că ăla venea de pe un drum public și autorul era pe o proprietate alăturată acestuia. Nu contează ce aș fi făcut eu iar dacă ăla e idiot că a forțat așa intrarea din păcate legea tot de partea lui e. Putem dezbate care e vinovatul moral aici, dar legal autorul poartă două culpe: aceea de a ieși cu spatele fără ca cineva din exteriorul vehicululi să-l dirijeze și aceea de a nu acorda prioritate mașinii care venea de pe drum.

#14
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 dreaQ, on 23 martie 2018 - 16:34, said:

Desenul e o minciuna. La figura 1 nu ai oglinzi iar la fig.2 ai. La fel si celelalte masini: la fig.1 au faruri dupa care nu mai au. Ia zi stii ceva de o oglinda care mi-a disparut in parcare la sun plaza?

Fara ofense , am vrut sa exprim printr-un desen ceva ,nu talentul meu la desen . Am omis onglizi si faruri , asta e.
si stai linistit ca nu eu ti-am facut pagube. Sunt din Baia Mare , nu am fost niciodata in sun plaza

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Data viitoare parcheaz-o cu spatele inauntru , sa iesi cu fata casa vezi ce faci !

#16
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 0v1d1u, on 23 martie 2018 - 16:40, said:

Prioritate că ăla venea de pe un drum public și autorul era pe o proprietate alăturată acestuia. Nu contează ce aș fi făcut eu iar dacă ăla e idiot că a forțat așa intrarea din păcate legea tot de partea lui e. Putem dezbate care e vinovatul moral aici, dar legal autorul poartă două culpe: aceea de a ieși cu spatele fără ca cineva din exteriorul vehicululi să-l dirijeze și aceea de a nu acorda prioritate mașinii care venea de pe drum.

Ce dirijare mai vrei cand aveam vizibilitate ? aceeasi situatie ca si  cand iesi din parcare cu spatele pe un bulevard .Doar ca eu , din pozitia in care eram , vedeam perfect cine ar veni pe sensul cu partea parcarii ?
Eu eram gata sa plec din fata parcarii si el s-a bagat stiind ca nu poate intra pana nu plec .
asta e , daca legea e de partea lui.
pacat ca nu a stie ce e prudenta .

 Baxon, on 23 martie 2018 - 16:44, said:

Data viitoare parcheaz-o cu spatele inauntru , sa iesi cu fata casa vezi ce faci !
de obicei intorceam in parcare cand erau masini mici dar azi nu am avut spatiu unde sa fac manevre. am zis ca erau masini lungi in parcare

Edited by Qipper, 23 March 2018 - 16:49.


#17
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.03.2007

 Qipper, on 23 martie 2018 - 16:47, said:

Ce dirijare mai vrei cand aveam vizibilitate ? aceeasi situatie ca si  cand iesi din parcare cu spatele pe un bulevard .Doar ca eu , din pozitia in care eram , vedeam perfect cine ar veni pe sensul cu partea parcarii ?

Legea spune că ai nevoie de cineva să te dirijeze, nu specifică nimic legat de vizibilitate. Din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002:

Quote

(1) Se interzice mersul inapoi cu vehiculul:
c) la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice.
(2) In locurile in care mersul inapoi este permis dar vizibilitatea in spate este impiedicata, vehiculul poate fi manevrat inapoi numai atunci cand conducatorul acestuia este dirijat de cel putin o persoana aflata in afara vehiculului.

Eu ți-am zis cine e vinovatul legal dar sunt de acord cu tine că ăla e un tâmpit și jumătate. De asta și sunt de părere că ăia care forțează litera legii sunt chiar mai periculoși decât ăia care o încalcă.

edit: recitind articolul 128 bag de seamă că n-ai avea în nicio situație voie să ieși cu spatele într-o situație din asta. Dar e absurd, ce faci dacă ai intrat cu fața, nu mai ai voie să ieși niciodată din curte cu mașina?

Edited by 0v1d1u, 23 March 2018 - 16:52.


#18
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 dasvik, on 23 martie 2018 - 16:36, said:

Hai sa-ti dau un hint: cel care urca are prioritate fata de cel care coboara, da?

Asa stii tu? Ca cel care urca are prioritate pt. ca ala care coboara urca mai usor in rampa dand cu spatele? Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate