Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Laptop cu unitate dvd sau fara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Mă rog, cu ce diferă un D.V.D. (mă refer la disc) de acum 10 ani cu unul actual?

#38
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Clar CU dvd-rw. Imi inchipui ca toti avem cateva cd-uri audio prin casa. Plus cateva filme pe dvd. Unii mai multe, altii mai putine. Dar ele exista.
Eu unul nici nu stiu sa instalez Windows de pe sick. Il instalez mereu de pe dvd.

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 open-your-eyes, on 26 martie 2018 - 20:02, said:

Eu unul nici nu stiu sa instalez Windows de pe sick.

Mai intai trebuie sa te faci bine.

#40
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Am vrut sa zic "stick". Am mancat o litera.

#41
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
Ii fac eu cont colegului pe spotify, dar sa-l invete altcineva sa instaleze de pe stick.

#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Tarziu la petrecere dar na .... mai are omul si treaba Posted Image ...

FARA ... spatiul ocupat de o unitate optica in 2018 nu este justificat cu absolut nimic. Am folosit disc optic de 2 sau 3 ori in ultimii 6 ani de zile ... pentru asta am o unitate externa pe USB si cu asta basta.

DVD-urile (adica filmele pe dvd) pe care le am acasa le vizionez (daca le mai vizionez) cu un DVD player cumparat in aceeasi perioada. CD-uri audio nu mai am, le-am facut cadou pe toate. Spotify este ultra-suficient, iar pentru ce e high quality pot oricand sa cumpar FLAC-uri.

Edited by ro_explorer, 29 March 2018 - 19:20.


#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cei care prefera fara sint din categoria celor care in momentul in care se va inventa un dispozitiv prin care ei sa poata experimenta filme, muzica si, de ce nu, viata (ca in Surrogates) direct prin cabluri implementate in creier (sau wireless), vor fi primii care se vor inscrie. Ei au renuntat la CD-uri, pentru ca muzica se poate asculta in format digital. Vor renunta si la corpuri daca vor putea sa-si porteze constiinta intr-un fel de cloud.

#44
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Frumos spus, Ion de la Raion. Oameni mici, cu idealuri mici.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Ion_de_la_Raion, on 29 martie 2018 - 22:06, said:

Cei care prefera fara sint din categoria celor care .....

 open-your-eyes, on 29 martie 2018 - 22:10, said:

Oameni mici, cu idealuri mici.
Patetic.

Stiu, strugurii sunt acri cand nu ajungi la ei, dar, asta e viata, nedreapta.
Lasatii pe toti sa isi exprime parerile, chiar daca sunt contrare alor voastre.

 djl, on 24 martie 2018 - 14:04, said:

Dacă-mi găseşte cineva piesa "Love addict", dar varianta cu voce masculină,
Da si tu detalii , care "Love addict"... artistul original .. Colour Castle?

https://open.spotify...lQ4i7Tvo8pPcz6w ?

Edited by ro_explorer, 30 March 2018 - 01:30.


#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Piesa e compusă de Bobby O[rlando]. Cam asta e versiunea originală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w2i2TsHQhF4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Stai putin ca nu inteleg o chestie: calitatea sunetului vine direct de pe vinil ?

#48
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012

 Ion_de_la_Raion, on 29 martie 2018 - 22:06, said:

Ei au renuntat la CD-uri, pentru ca muzica se poate asculta in format digital.

Si pentru ca sincer e mai ieftin si mai confortabil.
1. In masina, ce rost are sa car dupa mine 20-30 de cd-uri ? Mai bine pun muzica pe un stick, aranjate in foldere , etc. In plus, in masina nu stiu cata viata au cd-urile. Un stick 16 GB e mai ieftin decat 5 cd-uri daca gasesti o oferta buna :). Poate fi rescris de mai multe ori, mult mai rapid si fara batai de cap

2. Cd-urile in timp se exfoliaza si nu cred ca mai poti recupera mare lucru de pe ele dupa ce s-au zgariat sau mai rau, s-au exfoliat

3. In cazul unitatii cd/dvd de pe laptopul OP, aceasi chestie... E aproape inutil. Pana si windows-ul vine pe stick cand il cumperi. Stick cu USB 3 si windows 10 il instalez in 5 minute, chiar l-am instalat saptamana trecuta. Driverele se iau de pe net iar windows 10 le ia automat fara ca tu sa faci ceva.

Sunt lucruri inventate/imbunatatite ca sa ne faca viata mai usoara dar noi tot preferam sa ne-o facem grea doar asa :) sa fim impotriva sistemului.

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 WinstonMontana, on 30 martie 2018 - 06:59, said:

Stai putin ca nu inteleg o chestie: calitatea sunetului vine direct de pe vinil ?

Calitatea sunetului (daca te referi la clipul postat de djl) vine direct din placa ta de sunet.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 March 2018 - 11:02.


#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că discul de vinil din filmare e pus aşa de chestie. Mai sunt unii care trag muzică de pe vinil şi o uploadează pe youtube, dar sunt puţin.
Însă probabil acel om a pus o filmare cu discul de vinil pentru că unele epoci sunt asociate discului de vinil {ca fapt divers în Epoca Disco se răspândise şi casta audio - mangneofonul a fost ceva mai scump tot timpul, dar cum Disco vine de la disquteque (biblotecă/colecţie de discuri...) }.

Edited by djl, 30 March 2018 - 12:05.


#51
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Pentru nostalgici :) https://www.youtube....analdjbr/videos

#52
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 Aldulescu, on 23 martie 2018 - 18:00, said:

Pe stick mosule, sau in cloud si ai rezolvat problema....
Cea mai mare prostie posibila sa pui datele pe un stick sau sa ti le tii in cloud. Stick-urile pot crapa oricand iar cloud-ul poate sa dea faliment firma de cloud cand nu te astepti fara sa iau in calcul ca datele tale ajung pe mana unor necunoscuti. La ora actuala nu exista modalitate sigura de 100% sa-ti tii datele in siguranta iar stickul cu cloud-ul sunt cele mai proaste alegeri posibile

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vorbim de laptop atunci clar unul fara unitate optica e mai portabil.
Ptr Desktop nu strica niciodata sa ai una. Preferabil ar fi un BluRay. Ptr orice eventualitate.

In momentul de fata exista mediile de stocare M-Disc la preturi relativ decente care nu se deterioreaza in timp, cel putin nu ca cele standard, dar necesita o unitate de scriere care sa stie formatul.

Iar datele... cel mai bine le ai simultan pe mai multe medii de stocare - backup.

#54
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 djl, on 26 martie 2018 - 09:20, said:

Mă rog, cu ce diferă un D.V.D. (mă refer la disc) de acum 10 ani cu unul actual?
Discul in sine difera nesemnificativ, dar unitatea optica veche nu va recunoaste multe discuri de fabricatie actuala, nu le va putea scrie, sau le va scrie eronat. Pentru 60-70 lei cat costa o unitate optica DVD-RW care are si posibilitate de M-Disc iti mananci branza de sub unghii, si folosesti un DVD-RW de acum 10 ani????!

Quote

Cea mai mare prostie posibila sa pui datele pe un stick sau sa ti le tii in cloud
Memoriile flash(stick-uri USB, carduri de memorie) nu pot stoca informatia mai mult de ~10 ani, nu constituie o solutie de back-up decat temporar. De crapat, nu prea crapa, daca nu sunt Hama sau alte porcarii de marci, HDD-urile sunt alea care crapa subit, fie de sine, fie scapate pe jos, caderi de tensiune, etc.
Solutia perfecta e printarea pozelor din vacanta pe hartie foto, apoi fotografiile pot fi puse in album.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate