Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptop cu unitate dvd sau fara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 23 martie 2018 - 15:35, said:

Cu. E bine să stochezi unele chestii pe mai multe medii de stocare, e posibiş ca unele chestii (gen filme) să nu fie disponibile pe internet şi atunci să ai nevoie de o unitate optică.

Isi poate lua un dwd-writer extern, pe care il foloseste la nevoie.
La 100-200 lei gaseste ceva rezonabil.

#20
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 159, on 23 martie 2018 - 15:57, said:


djl are colectia de filme pe casete VHS!
Nu recomand casetele VHS, din cauza posibilitatii de a nu mai gasi peste n ani de acum inainte un player functional, altminteri caseta in sine e foarte durabila, am facut transferuri pe DVD de nunti, botezuri trase pe video in anii `80, nu au fost probleme cu caseta.
Legat de fiabilitatea discurilor optice ordinare:
https://www.loc.gov/...scLongevity.pdf
Repet, vorbesc in cunostinta de cauza, utilizez lunar peste 100 de DVD-uri clasice (Verbatim Azo), si 10-20 M-DISC, nu am avut probleme macar o data cu vreun client care sa spuna ca nu a putut vedea o fotografie. Iar 90% din utilizatori introduc acel DVD intr-un DVD player stand-alone cumparat din hypermarket, sau un DVD-RW de PC, nu vreo scula profesionala.

#21
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Mie-mi place altceva, cumperi laptop nou fara unitate DVD si primesti in cutie un DVD cu drivere.

#22
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 hspinache, on 23 martie 2018 - 15:19, said:

Vad ca in ultima vreme au aparut multe fara unitate dvd .  De ce oare , nu pricep .

Pai cine dracu mai are DVD-uri in 2018? (in afara de djl)

#23
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Arata-mi pe cineva care nu are!

#24
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Stocarea in cloud este viitorul !

Edited by YourFan, 23 March 2018 - 16:33.


#25
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

 YourFan, on 23 martie 2018 - 16:33, said:

Stocarea in cloud este viitorul !
Si daca-mi pica netul si am nevoie de ceva din cloud cum procedez? Nu e mai bine sa am si un backup pe pamant?

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai bine cu unitate pt ca o scoti si pui HDD -ul in locul ei si in locul HDD-ului pui un SSD !

#27
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
E bine sa ai acolo si un DVD daca tot este sa iei un laptop nou. Nu se stie, mai asculti o muzica de pe un CD, mai vezi un DVD, mai scrii niste muzica sau filme, chestii dinastea. Sa iei unitate optica externa costa si mult si nu sunt nici stabile in timp, iar sa bagi un caddy HDD dupa cativa ani se buleste laptopul ca trage prea tare placa de baza

Edited by laurentiu230480, 23 March 2018 - 16:57.


#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 H6D-100c, on 23 martie 2018 - 15:28, said:

Si pe ce pui in siguranta fotografiile/filmarile din vacanta? Pe HDD extern? Succes!
Pe stick mosule, sau in cloud si ai rezolvat problema....

 Bombalurina, on 23 martie 2018 - 16:38, said:

Si daca-mi pica netul si am nevoie de ceva din cloud cum procedez? Nu e mai bine sa am si un backup pe pamant?
Mosule, pe langa cablul de net, mai am Internet si pe doua telefoane mobile de la Digi si Vodafone, plus mai sunt cateva retele Wi-fi in preajma la care ma pot conecta oricand, e aproape imposibil sa raman fara net.

Edited by Aldulescu, 23 March 2018 - 18:00.


#29
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Stick ; hmm ;  nu asta era problema ; ati dat-o pe varianta daca mai utilizam sau nu discuri dvd ; ca de , sint perimate ... Dar nu asta este problema .
Problema este de ce fabricantii pun / nu pun unitate dvd pe laptop . Ce  au ei in cap ?

#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 hspinache, on 23 martie 2018 - 15:19, said:

Vad ca in ultima vreme au aparut multe fara unitate dvd .  De ce oare , nu pricep . Cum este bine , cu sau fara ?
E bine cum ai TU nevoie.
Ai nevoie acum sau in viitorul apropiat de unitate DVD ?
DA - cumperi cu unitate DVD
NU - cumperi fara unitate DVD.
De ce este o chestie atit de complicata sa iti dai seama daca ai nevoie de ceva ?

 hspinache, on 23 martie 2018 - 18:08, said:

Stick ; hmm ;  nu asta era problema ; ati dat-o pe varianta daca mai utilizam sau nu discuri dvd ; ca de , sint perimate ... Dar nu asta este problema .
Problema este de ce fabricantii pun / nu pun unitate dvd pe laptop . Ce  au ei in cap ?
Fabricantii au in cap un singur lucru: profitul.
Nu pune DVD si ti-l vinde cu un pret asemanator, deci creste profitul.
Mai face economie si la manopera montat DVD.... deci...

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
.

Edited by Ion_de_la_Raion, 23 March 2018 - 18:16.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 hspinache, on 23 martie 2018 - 18:08, said:

Problema este de ce fabricantii pun / nu pun unitate dvd pe laptop . Ce  au ei in cap ?

e simplu: unitatea dvd e cea mai putin folosita componenta din laptop, ocupa o gramada de spatiu, consuma inutil curent electric, cantareste aproape 200 grame (intreg laptop-ul cantarind cam 2.5-3 kg, deci 200g nu-i chiar de trecut cu vederea) si costa 10-15E
clientii vor laptop-uri cat mai ieftine, cat mai mici(subtiri) si mai usoare, a caror baterie sa tina cat mai mult. alegerea producatorilor nu-i greu de inteles :)

#33
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 _Smiley_, on 23 martie 2018 - 19:37, said:

, cantareste aproape 200 grame .... si costa 10-15E
clientii vor laptop-uri cat mai ieftine, cat mai mici(subtiri) si mai usoare,...
Si in felul asta, au ajuns producatorii sa scoata plasticurile super_ieftine, cu procesoare de tableta si stocare pe emmc de 32gb.
...
Cu ceva timp in urma se plangea cineva ca nu are pe ce sa instaleze sistemul de operare si programele necesare.
...
Pentru cele sub 14'' inteleg problema cu greutatea, dimensiunile, dar de la 14'', 15'', unitatea optica sa fie cel putin optionala.
...
Deja parca nu mai poti sa ii spui laptop, la modele fara unitatea optica si  hard (ssd).
Poate se vor ieftini si vor mai evolua variantele cu ssd-uri M2 sau msata

Edited by costeld69, 23 March 2018 - 20:25.


#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 costeld69, on 23 martie 2018 - 20:22, said:

Poate se vor ieftini si vor mai evolua variantele cu ssd-uri M2 sau msata
mSata, dar nu mSata mini. Porcăria aia de "mini" poate sa moară linistita in focurile iadului împreună cu cel care a inventat-o.

Edited by Hider141, 23 March 2018 - 20:28.


#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Deocamdată nu am filme unicat pe D.V.D. Dar cine ştie peste ce dau şi nu e pus pe net. Nu totul e pe net. Dacă-mi găseşte cineva piesa "Love addict", dar varianta cu voce masculină, e tare. Eu o am numai pe bandă de magnetofon şi nu am reuşit s-o găsesc pe net.
Pe casete video nu prea merită să ţii chestii, dar da, casetele vechi, dacă nu dau de prea multă umezeală şi nu intră praf în ele sunt durabile, cu condiţia ca banda să fie de calitate şi să nu se degradeze. Unii au tras emisiuni tv vechi şi reclame vechi numai pe bandă magnetică, din cauză că nu existau computere care să poate înregistra de la televizor sau încă nu aveau ei aşa ceva.
Mda, unităţile optice din ziua de azi sunt o mizerie. Plasticării ordinare. De aia e bine să cauţi din alea mai vechi.

Chestii video se mai colecţionează pe suport fizic. Pentru că pe net din diverse motive pot să dispară, unii vor să simtă suportul fizic în mână, altora le plac coperţile şi eventual broşuricile. Am filme şi videoclipuri pe V.H.S., L.D. (LaserDisc) şi D.V.D.

Edited by djl, 24 March 2018 - 14:06.


#36
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Mda, unităţile optice din ziua de azi sunt o mizerie. Plasticării ordinare. De aia e bine să cauţi din alea mai vechi.
Nu da sfaturi aberante, fara nici un suport logic, clar nu ai tu unitate optica nou-nouta daca scrii asemenea stupizenie!
E total gresit, fiiindca o unitate optica mai veche de 2-3 ani nu va avea firmware actual, si nici nu a mai scris nimeni un firmare actualizat pentru acele unitati vechi(existau si in trecut unitati calitative Plextor, Pioneer, Teac, Sony). Daca nu ai un firmware cat mai actual nu vei putea sa scrii DVD-uri de fabricatie recenta, sau le vei scrie eronat, si apoi te miri ca "nu tin astea noi".
Pentru laptop care nu are unitate optica interna exista unitati optice externe USB, inclusiv cu functie de scriere M-Disc incepand cu preturi de la 100 de lei.
Pentru PC solutia perfecta(dar scumpa) e o unitate blu-ray writer, pe langa bufferul de 4MB, ai avantajul unei scrieri impecabile, fara "ape"a oricarui tip de DVD-R.
In ambele cazuri, Lite-ON si Pioneer sunt marci de incredere, foarte fiabile. Dar trebuie verificat sa nu fie fabricate inainte de 2016, cele mai vechi(seriile din 2014,2015) sunt incompatibile cu multe blank-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate