Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Fundal muzical Youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

În cazul care doresc să încarc un clip pe Youtube cu un fundal (melodie) de pe alt canal risc ca, clipul să-mi fie șters ?

E obligatorie menționarea melodiei și a deținătorului în clip (outro) sau în descriere ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mentionarea nu este suficienta, cat timp acea melodie este sub protectia drepturilor de autor.
Gasesti pe internet suficienta muzica oferita la liber, ce poate fi folosita in alte scopuri decat comerciale.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Daca respectiva melodie e protejata de catre drepturi de autor si nu ai acceptul autorului sa o folosesti atunci clipul iti va fi dat jos sau va ramane fara sunet.
Din cate am inteles pe Epidemic Sound ai piese copyright free pe care le poti folosi in voie. De asta uneori vedem clipuri de pe canale diferite ce au aceeasi piesa pe fundal.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca neaparat vrei sa folosesti o anumita melodie, cel mai bine este sa iei legatura cu detinatorul de drept si ii ceri voie.

Sunt multe surse care ofera melodii la liber, fara protectie.

Cauta pe google dupa: no copyright music, no copyright sound, copyright free music, samd.

#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
@Steaua2006 @Hider141 Mulțumesc pentru sfaturi.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postun-simplu-om, on 23 martie 2018 - 14:38, said:

Salutare !
În cazul care doresc să încarc un clip pe Youtube cu un fundal (melodie) de pe alt canal risc ca, clipul să-mi fie șters ?
E obligatorie menționarea melodiei și a deținătorului în clip (outro) sau în descriere ?
Ai AICI ditamai libraria cu muzica, descarca si foloseste-o!  in cel mai rau caz trebuie sa mentionezi autorul (daca se specifica acest lucru), de asemenea cauta muzica cu licenta CC0 (zero) si poti sa faci ce vrei cu ea (fara sa mentionezi nimic).

Edited by stlk, 23 March 2018 - 15:07.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postun-simplu-om, on 23 martie 2018 - 14:38, said:

În cazul care doresc să încarc un clip pe Youtube cu un fundal (melodie) de pe alt canal risc ca, clipul să-mi fie șters ?
E obligatorie menționarea melodiei și a deținătorului în clip (outro) sau în descriere ?
Iti mute-aza trackul audio daca e nevoie si lasa imaginea.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu de exemplu am cumparat o melodie cu 20 de euro de pe Pond5 pentru o coloana sonora care prevede platformele on-line. Achizitia a venit insotita de certificat de detinator al melodiei.
Iar la o melodie de pe BeatPort am intrat in discutii cu casa de discuri a unui artist despre licentierea unei melodii, acestia m-au rugat sa le furnizez link-ul catre clip pentru validare licenta, fara taxa suplimentara, conditia fiind sa nu monetizez clipul video sau sa folosesc intr-un mod care sa afecteze imaginea artistului.

Sau te uiti aici si vezi ce restrictii de drepturi de autor ai la melodie.

Edited by connectorxp, 23 March 2018 - 23:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate