Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

test ELISA negativ dupa 1 an si jumatate.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Salutare tuturor , dupa 1 an si jumatate (chiar si mai bine..) ca sa fiu sigur m-am gandit sa fac un test ELISA pt linistea mea , am avut parte de un sex oral neprotejat, normalul fiind protejat, iar sa ma linistesc am mers sa fac acest test, iar rezultatele pentru ca am facut atat HIV cat si SIDA au iesti asa: TPHA- NEGATIV (SIDA) respectiv; ac HIV - NEGATIV (test ELISA) , intrebarea mea este.. pot fi aceste rezultate concludente dupa 1 an si mai bine de jumatate de la presupusul contact?

Edited by VladyR10, 23 March 2018 - 13:56.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
da, problema ar putea fi numai cand sint facute prea devreme

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sper ca in tot acest rastimp ai avut, la randul tau, contacte sexuale protejate...

#4
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011

View Postcorinadaniela, on 23 martie 2018 - 14:08, said:

sper ca in tot acest rastimp ai avut, la randul tau, contacte sexuale protejate...

stiu ca suna de ras.. insa de atunci n-am mai avut contact sexual.. si acum ca am primit aceste rezultate am simtit cum am renascut ( nu mint ) lectia mi-am invatat-o.

#5
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
Sub ce piatra traiesti?

Un clasic test HIV de generatia a 4a (anticorpi+antigen) e relevant la 4 saptamani pentru 95% din cazuri. Puteai sa il refaci la 2 luni si aveai un rezultat cert. Costa 50 lei. De ce ai stat un an jumate?

In plus e practic imposibila transmisia  hiv prin sex oral, daca "ai avut parte". Daca tu ai pus botul situatia se schimba, dar sansele de transmisie a virusului raman infime. HIV in general se transmite greu, nu supravietuieste in afara corpului, nu e prieten cu saliva. Intr-un an si jumatate nu ai fost in stare sa te documentezi?

Edited by ion-al-glanetasului, 23 March 2018 - 14:23.


#6
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Da știu de frica și de prostie nu l-am făcut recunosc .. dar dacă l-am făcut după 1 an și jumătate are ceva ?

#7
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
N-are nimic, doar ca te faci de ras. Si cu ultima intrebare, si mai mult. Dar banuiesc ca esti in culmea fericirii si nu mai conteaza :)
Ce poate sa aiba daca ai facut analizele tarziu? E un test, nu vaccin.

Edited by ion-al-glanetasului, 23 March 2018 - 14:27.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
Ai fost la curve? Stiu ca alea practica asa, oral NP + normal protejat.

Alta data cere de la inceput si oral protejat, ca sunt multe care se apuca de treaba fara sa te intrebe.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlaffin, on 23 martie 2018 - 14:26, said:

Alta data cere de la inceput si oral protejat, ca sunt multe care se apuca de treaba fara sa te intrebe.
de unde stii? :P

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostVladyR10, on 23 martie 2018 - 14:09, said:


stiu ca suna de ras.. insa de atunci n-am mai avut contact sexual.. si acum ca am primit aceste rezultate am simtit cum am renascut ( nu mint ) lectia mi-am invatat-o.

am uitat sa te intreb daca in perioada asta ai fost la stomatolog. daca da , pentru ce anume ? doar control de rutina, plombe sau ai avut nevoie si de vreo extractie sau alte proceduri ce implica sangerarea gingiilor ?

#11
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011

View Postcorinadaniela, on 23 martie 2018 - 15:09, said:


am uitat sa te intreb daca in perioada asta ai fost la stomatolog. daca da , pentru ce anume ? doar control de rutina, plombe sau ai avut nevoie si de vreo extractie sau alte proceduri ce implica sangerarea gingiilor ?

nu, de ce?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
presupunand ca ai fi fost deja seropozitiv...restul scenariului ti-l poti imagina.
sunt necesare masuri suplimentare (de protectie si sterilizare instrumentar) atunci cand un stomatolog are un pacient cu hiv, cu conditia ca medicul sa cunoasca si el conditia medicala a pacientului sau.
sunt stomatologi care cer pacientilor, in special celor noi, un set de analize pentru hepatite si hiv/sida, altfel nu te accepta ca pacient. atat pentru protectia lor, cat si pentru protectia celorlalti pacienti.
parintii mei au fost infectati amandoi cu hepatita b la cabinetul stomatologului la care mergeau "de-o viata"...
sincer, nu stiu cum ai rezistat si nu te-ai dus cu capul timp de un an si jumatate. sa traiesti cu "amenintarea" asta zi de zi si sa nu o iei razna...
informatia era la un click distanta, puteai afla foarte simplu ca te poti testa mult mai devreme, tu practic ti-ai triplat perioada de asteptare, framantari, angoase, lipsa viata sexuala...

#13
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Eu dau la buci la tot ce prind pe strada si nu am facut niciodata SIDA . Nu te lua dupa ce vezi la TV ca se exagereaza mult . SIDA e in tarile alea calde , nu la noi in Romania .

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdorel_acdc, on 23 martie 2018 - 17:42, said:

Eu dau la buci la tot ce prind pe strada
Doar violatorii fac asa...

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai esti baiat sau fata?
Cum ai facut oral neprotejat?

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdorel_acdc, on 23 martie 2018 - 17:42, said:

Eu dau la buci la tot ce prind pe strada si nu am facut niciodata SIDA . Nu te lua dupa ce vezi la TV ca se exagereaza mult . SIDA e in tarile alea calde , nu la noi in Romania .
pt un astfel de raspuns ar trebui sa ai o pauza
se transmite hiv prima data,sida e stadiul final
crezi ca poti lua direct boala in stadiu final?

#17
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nu mai puneti botul la toata propaganda. Virusul nu exista.

#18
Adi2442

Adi2442

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2018
Buna seara,
In urma cu 14 zile am fost la o prostituata si mi sa facut sex oral neprotejat, acum 3 zile am fost la un dermatolog si cel mai probabil am herpes genital, ramane doar sa confirmam prin aparitia ulceratilor/analiza.
Intrebarea mea este, cand am luat herpes genital prin sexul oral neprotejat, ce sanse sunt sa fi luat si hiv?
Pentru ca daca am luat herpes genital inseamna ca avea si ea la gura herpes, si daca avea, inseamna ca avea leziuni/rani, daca avea rani, inseamna ca avea si sange, ceea ce ma face sa cred ca am luat si hiv.
O sa fac analiza pentru hiv, dar la 14 zile nu cred ca aflu sigur.
Am febra, am arsura pe o parte din capul penisului (locul prin care a intrat herpesul), am o pierdere in greutate (2 kg), nu am pofta de mancare, am transpirati nocturne.
Ce parere aveti?
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate