Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Accesorii plasma-oled-lcd

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare,
am văzut că avem tot felul de topicuri despre o grămada de modele de televizoare și playere dar niciunul despre suporți, măsuțe, stative, pentru aparatura TV.

Până acum am avut tv-ul așezat pe o măsuță special destinata dar vreau să-i mut locul și să-l montez pe perete, eliberând spațiul pe mobilierul AV pentru un BluRay player slim sau alte aparate subțirele.

Așadar, ce sugestie aveți pentru un suport de perete slim? Nu este neapărat necesar să fie reglabil pentru ca poziția de vizionare este perfect perpediculară pe tv și nu este nevoie de mișcarea stânga-dreapta sau sus-jos a teveului. Am luat în calcul doar mișcarea lui pentru introducerea sau scoaterea de cabluri, dar asta o dată la cine știe cât timp pentru că oricum, cum l-am cablat așa rămâne.  

La actualul tv, un Samsung lcd de 55" am făcut eu o bandă cu leduri albe pe spatele lui care proiectează lumina pe peretele din spate și este foarte utilă și de bun simț.
Credeți ca în cazul montării unui OLED de 65" cu bandă led de jur-împrejur ar fi țigă.n.ie? Faină ar fi o bandă care să se aprindă și să se stingă simultan cu televizorul dar nu vreau să o alimentez din tv ci doar să o comand cu unul din USB-urile tv-ului și să fie alimentată la rețea independent de tv.

#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

Quote

Credeți ca în cazul montării unui OLED de 65" cu bandă led de jur-împrejur ar fi țigă.n.ie?
Da. Kitsch.

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
O veioza, doua veioze stanga/dreapta, nu ar fi mai eleganta/te?
Eu folosesc una, cu un bec led de, tineti-va bine, 1,5W. Este tot ce trebuie pentru atat de necesara lumina ambientala cand te uiti seara la TV-u :)

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Veioza (sursa de lumina) nu se monteaza stanga sau dreapta oricum.Se monteaza in spatele privitorului.
Iar banda aia LED poate fi considerata oricum.Daca-ti convine ca utilizator,de ce te-ar interesa parerea altora?Tie sa-ti fie bine.Cui nu-i place sa nu priveasca.

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Monteaza linistit banda de led-uri ca arata bine, atmosfera este alta cu ele montate.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce am avut pana acum a fost o banda de leduri care dadea o lumina difuza foarte bine imprastiata. Facea si televizorul sa para mai mare, desi era de 55". Dar ce ma intereseaza la banda cu leduri este sa atenueze acea senzatie neplacuta la ochi care apare de la perioadele indelungate de privit la tv si schimbarile bruste de luminozitate ale ecranului cand ochiul se chinuie sa se adapteze.
Scopul principal al benzii cu leduri asta este, nu de fita.
Sa vina tv-ul, sa vedem ce suport ii iau si am sa ma gandesc si la banda cu leduri. Vedem.
A, si sa fie o singura culoare, alb. Peretii sunt cu artelazura ceva spre argintiu-gri.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos de HDMI si noile schimbari in tehnologie si conectica.
Tocmai sunt in cautare de niste cabluri HDMI de 2m sau 2,5m si m-ar interesa sa fie si future proof.

#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,778
  • Înscris: 04.10.2014

View Postserginho74, on 01 aprilie 2018 - 20:58, said:

Apropos de HDMI si noile schimbari in tehnologie si conectica.
Tocmai sunt in cautare de niste cabluri HDMI de 2m sau 2,5m si m-ar interesa sa fie si future proof.
Cât de future proof? Nu vei avea multă vreme nevoie cu adevărat de HDMI 2.1.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
În ce sens spui? Ca vine 2.2?

#10
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Conectica hdmi trebuie sa fi bidirectionala. Doar atunci interconexiunea merita sa fie la fel cu cele doua porturi blu-ray /TV. Dacă un singur hdmi e 2.0 deja nu mai merita 2.1 E pur placebo. Iar de 2.1 încă nu poate fi vorba. Sau?

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,778
  • Înscris: 04.10.2014

View Postserginho74, on 06 aprilie 2018 - 12:53, said:

În ce sens spui? Ca vine 2.2?
Hai s-o luăm cu începutul. În primul rând îți pui problema despre protecția investiției atunci când cheltuiești o sumă semnificativă. Cât de scump cablu vrei să-ți cumperi de să-ți pară rău peste 3 ani că ai dat banii pe 2.0 în loc de 2.1? Mare lucru să mai scoți câteva zeci de lei din buzunar când vei avea cu adevărat nevoie? Acum sunt destul de rare și scumpe asemenea cabluri.
Apoi, nu știu ce speranțe ai la conținut 10k, 8k, 120fps în viitorul apropiat. Deja tot ceea ce urmărești la TV este 4k cu sau fără HDR? Să zicem că le vei avea în curând, ce crezi că e mai probabil, că vor veni din dispozitiv extern (player, media sau de discuri) sau prin streaming, caz în care n-ai nevoie de cablu?
Chiar dacă ne limităm la lucruri mai „pământene” în momentul de față, să zicem sunet Dolby Atmos de pe Netflix, ai instalație de sunet Atmos real (nu soundbar)? Dacă n-ai, ești dispus să îți umpli casa de boxe (7 sateliți + sub la nivel „normal” plus 4 pe tavan)?
Pentru toate lucrurile acestea ai nevoie de cablu compatibil 2.1, altfel n-ai. Altminteri, zice lumea (cu argumente) că și cablurile actuale de calitate bună vor merge pentru aplicații care n-au nevoie de 48 Gbps.

Edited by Jean-Luc_Picard, 07 April 2018 - 22:03.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe lista scurtă este un receiver 11.1.
Ai dreptate ce spui cu cablul dar m-am cam săturat să am un sertar plin de cabluri pe care nu le mai pot folosi.

#13
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Exact ce afirmam mai sus. Sursa (TV-ul trebuie sa aibă eARC pentru Doby Atmos sau Dts-X) altfel nu văd cum utilitatea cablului 2.1 https://denon-uk.cus...c-compatibility

Edited by Calin_fdx, 08 April 2018 - 10:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate