Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Avertisment: oneplus.net a fost atacat de hackeri - datele cardurilor bancare pot fi in pericol

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Daca vreun moderator considera nepotrivit topicul meu am sa il rog sa lipeasca avertismentul unde considera el de cuvinta.

Pe scurt: am cumparat un OP5T in 21 decembrie 2017, prin ianuarie am aflat de acest atac http://www.bbc.com/n...nology-42745212 atat de pe net cat si dintr-un mail primit de la Oneplus.
M-am luat cu altele si am uitat de asta iar sambata, 17 martie m-am trezit cu contul golit. Am reactionat imediat ce mi-a venit primul sms alert de la prima tranzactie neautorizata, am blocat cardul, am contestat tranzactiile, au fost 13 in nici cincisprezece minute cat a durat reactia mea. Mi-am recuperat banii de la banca urmand ca ei sa investigheze mai departe. Am facut si plangere la politie, asta mai mult ca masura ceruta de banca insa nu imi fac sperante ca Politia Romana poate rezolva ceva.

SFATUL MEU: daca ati cumparat un terminal OnePlus de pw situl www.oneplus.net in perioada noiembrie 2017 - ianuarie 2018, blocati-va urgent cardul de pe care ati efectuat tranzactia.

Sper sa nu patiti ca mine. Bafta!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
13 tranzactii ? ce valoare au avut fiecare ?

#3
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Daca tot ai SMS alert de ce nu ai si "Verified by Visa" sau "MasterCard SecureCode"?
Acel cod care il primesti prin SMS in loc de token si fara el nu poti sa platesti nimic online?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMembruAnonim, on 23 martie 2018 - 10:57, said:

13 tranzactii ? ce valoare au avut fiecare ?

Trag cate putin in mai multe tranzactii, ca nu iti stiu soldul. Asa faceam si eu in tineretile mele cu cardurile danezilor.

Edited by laffin, 23 March 2018 - 11:03.


#5
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
In total au fost aproape 10.000 de lei. Era contul de salariu unde aveam si descoperire de card. Luate individual, cea mai mare tranzactie a fost 1000 USD la Chicago Youth Store. Au fost si cateva la sume mai mici, de verificare.

View Postvj_click, on 23 martie 2018 - 11:01, said:

Daca tot ai SMS alert de ce nu ai si "Verified by Visa" sau "MasterCard SecureCode"?
Acel cod care il primesti prin SMS in loc de token si fara el nu poti sa platesti nimic online?
Nu va bazati pe 3-D secure, tranzactiile se fac la comercianti ce nu sunt enrollati 3-D secure. Am 3-D secure activ.

Oricum mi-am invatat lectia, voi folosi alt card pentru tranzactii electronice.

@laffin, realizezi ca erai un gainar la vremea respectiva, nu? Ca e doar o chestiune de timp pana cand pici daca nu te lasi.
Bancile nu pierd bani si nu lasa lucrurile asa.

Edited by Arader, 23 March 2018 - 11:10.


#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
De-asta am eu un card separat pt platile online. Posted Image

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Din cauza asta am ales sa platesc prin PayPal. Am platit direct la cursul banii, fara vreun comision suplimentar si fara cursul valutar umflat al PayPal.
Si am platit de pe contul secundar, rezervat platilor online.

Edited by Hider141, 23 March 2018 - 11:16.


#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Arader, data fiind situatia, fiind o patanie a ta, personala nu trebuie lipita discutia asta de topicul existent: OnePlus confirmă: Datele de card ale 40.000 de clienţi au fost furate de hackeri.
Asadar, mi-as dori ca pe viitor, aici sa se discute strict in jurul pataniei tale, in sensul sa se ne prezinti ce-ai mai patit, ce-ai facut, ce sfaturi ai primit de la cei implicati (banca, politie), colegii sa-si dea cu parerea despre situatia asta, ca-i doar forum de discutii :) etc.
Iar pe topicul mai vechi sa fie purtate discutiile impersonale, la modul general.

Ca regula generala, din vara anului trecut s-a trecut la ideea ca fiecare idee sa fie discutata pe topicul propriu, chit ca exista topice generice. Astfel e mai usor de urmat strict o ideee si e mai usor de cautat pentru altii, decat sa cauti o idee si o posibila rezolvare a unei situatii in multe pagini cu diverse discutii.

Edited by Ciubex, 23 March 2018 - 11:21.


#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostArader, on 23 martie 2018 - 11:03, said:

Bancile nu pierd bani si nu lasa lucrurile asa.
Tocmai a pierdut 10.000 lei doar cu tine!

Edited by YourFan, 23 March 2018 - 11:35.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O varianta recomandata de profii din facultate si de angajatii bancilor cu care am lucrat: conturi de economii si pe conturile curente doar banii minim pentru tranzactii. E aproape imposibil sa ciupesti daca ai sumele fixe (sau cu 1-2 lei mai mult).

Ca securitate, prefer sa fac platile de acasa, prin calculatorul propriu. In zonele publice (mall, tren, etc) evit, chit ca e laptopul meu. Daca e o retea gratuita, s-ar putea ca o persoana cu mai multa inteligenta in IT decat mine sa se lipeasca de tranzactie.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

View PostArader, on 23 martie 2018 - 11:03, said:

Nu va bazati pe 3-D secure, tranzactiile se fac la comercianti ce nu sunt enrollati 3-D secure. Am 3-D secure activ.

Pe cardul meu tin blocate tranzactiile online. Cand fac o plata le activez temporar din internet banking si aia e.

View PostArader, on 23 martie 2018 - 11:03, said:

@laffin, realizezi ca erai un gainar la vremea respectiva, nu? Ca e doar o chestiune de timp pana cand pici daca nu te lasi.
Bancile nu pierd bani si nu lasa lucrurile asa.

Tu vrei sa ma inveti pe mine cum sta treaba sau cum? :lol:

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArader, on 23 martie 2018 - 11:03, said:

In total au fost aproape 10.000 de lei. Era contul de salariu unde aveam si descoperire de card. Luate individual, cea mai mare tranzactie a fost 1000 USD la Chicago Youth Store. Au fost si cateva la sume mai mici, de verificare.


Nu va bazati pe 3-D secure, tranzactiile se fac la comercianti ce nu sunt enrollati 3-D secure. Am 3-D secure activ.

Oricum mi-am invatat lectia, voi folosi alt card pentru tranzactii electronice.

@laffin, realizezi ca erai un gainar la vremea respectiva, nu? Ca e doar o chestiune de timp pana cand pici daca nu te lasi.
Bancile nu pierd bani si nu lasa lucrurile asa.

ciudata tranzactia fara pin de 1000$ in SUA :)

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu primiți cod pe telefon pt fiecare tranzacție?
Poate fi trecut?


#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
romanii sunt cam parareli cu cumparatul online de pe situri straine, si in general cu cardul.
aici pe forum sunt cativa care tot o tin pe aia cum ca situl nu are acces la datele cardurilor, ca doar procesatorul le are.
asa e cand cumperi doar din Romania, ebay si ali si apoi crezi ca peste tot e la fel cu 3dsecure & shit.
chestiile astea o sa va trezeasca putin la realitate :)

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostYOUR_GOD, on 23 martie 2018 - 11:41, said:

Nu primiți cod pe telefon pt fiecare tranzacție?
Poate fi trecut?
Scria mai sus un coleg ca tranzactiile sunt pe site-uri/magazine care nu folosesc 3D Secure, si atunci nu mai cer codul suplimentar trimis prin sms.

View PostMembruAnonim, on 23 martie 2018 - 11:40, said:

ciudata tranzactia fara pin de 1000$ in SUA :)
Mai e necesar pin-ul chiar si atunci cand respectivii stiu seria cardului si codul CVV? Furtul de date de pe oneplus.net se facea la pasul final al tranzactiei, cand aveai deja introduse toate datele cardului si dadeai sa platesti.

Edited by Hider141, 23 March 2018 - 11:47.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Super tare. Să înțeleg că siguranța plății pe internet e o glumă. Cine fură mii, zeci de mii de Euro, nu este un elev nonconformist care folosește ce a învățat pe net. Și nu este prins.
Bravo One! Mai rămâne să spargă Kaspersky.
Oricum, încă una pentru Corea. Care anume...

#17
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009

View Postvj_click, on 23 martie 2018 - 11:01, said:

Daca tot ai SMS alert de ce nu ai si "Verified by Visa" sau "MasterCard SecureCode"?
Acel cod care il primesti prin SMS in loc de token si fara el nu poti sa platesti nimic online?
nu mai inteleg nimic si eu cand vreau sa fac o plata primesc un cod de sms si apoi pot face plata cum au trecut de acel cod???

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
DIn cate stiu nu toate site-urile/magazinele sunt inrolate in 3D Secure. La astea doar dai datele cardului si platesti direct.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate