Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tencuiala termoizolanta interior - doar daca ati folosit va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Salutare,

Vreau sa termoizolez pe interior un apartament. Am vazut ca cele mai folosite materiale sunt vata minerala si polistirenul, insa vreau sa ma informez si despre tencuielile termoizolante - de la cei care le-au folosit, daca exista, nu de la "experti de forum" care-si dau cu pararea despre orice.

A folosit cineva? Ce marca? Cum se simte in apartament dupa termoizolare (iarna, mucegai, vara - caldura)?

Multumesc,

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Salut...camera pe colt (etaj 6) -> polistiren Extrudat 5 cm -> s-a simtit iarna -> nu s-a facut mucegai...intre timp au termoizolat Blocul si pe exterior

Edited by Adrianradu, 23 March 2018 - 09:28.


#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Eu am apartamentul izolat la interior cu vata minerala si o placa de gips carton. Insa asa l-am cumparat, la cheie, renovarile sunt facute de fostul proprietar. Facand niste mutari de mobile, am dat niste sonde, sa ma conving ca e la interior ce credeam eu ca e.
O sa-ti dau urmatoarele date: Livingul e pe coltz, iar ferestrele spre Vest (dupa amiaza soarele bate fix in ele). Folosesc intr-adevar aerul conditionat, dar oricum sunt multumit de izolatii si vara si iarna. Fara mucegai, fara temperaturi extreme in lipsa climatizarii.
Diferenta e ca blocul meu este reabilitat. Nu pot sa spun cum ar fi fost daca nu era asa. Iar balconul e pe toata latimea livingului, si inchis.
Deci eu practic am izolatie cu vata la interior si polistiren la exterior - cazul ideal. Tu uita de polistiren la interior, va avea fix efectul advers! Te vei umple de condens si mucegai. Succes!

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 vRusu, on 23 martie 2018 - 08:53, said:

Salutare,

Vreau sa termoizolez pe interior un apartament.
  Cand m-am mutat am izolat peretii exteriori cu caramida. Caramida obisnuita pe care am zidit-o pe cant.
Nu am mai avut treaba cu igrasia.

Edited by Topp, 23 March 2018 - 09:25.


#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Diferentele intre tencuieli, termoizolante sau nu, sunt greu de facut.
Pentru ca nu cred sa fie vreunul care a folosit d-aia normala, a dat-o jos si a pus termoizolanta.
Ce pot spune eu: parter, multi pereti afara.
Initial am pus rigips in dormitor, inainte de a pune centrala.
Avand afara un perete, cel cu geamul, si inca o portiune din cel comun cu sufrageria, pe acest colt imi aparea mucegaiul.
Nu scapam de el, orice as fi facut.
Repet, fara centrala, fara temperatura constanta.
In sufragerie am izolat peretii exteriori (2) prin interior, cu polistiren expandat, parca de 10.
M-am hotarat sa izolez pe-afara. Expandat de 10, tencuit cu Ceresit Thermo Universal.
S-a cunoscut instant, a crescut temperatura cu cateva grade lejer.
Am pus si centrala, si am temperatura dorita fara probleme.
Am un perete interior, in sufragerie, comun cu baia vecinei, care vecina nu incalzeste in casa.
Pe acest perete aveam mucegai cam un metru de jos in sus.
Totodata, era extrem de rece, mai rece ca cei exteriori.
Am pus pe el extrudat de 3, n-am simtit mare branza.
Acum am pus expandat de 8, am peretele cald.
Vedem cum oi face sa izolez si subsolul ...

Edited by shymano, 23 March 2018 - 09:39.


#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 dimripper, on 23 martie 2018 - 09:10, said:

Tu uita de polistiren la interior, va avea fix efectul advers! Te vei umple de condens si mucegai. Succes!
Asta o sti de pe forumuri sau din carti?
Ca am inteles ca tu ai montata in casa izolatie in alta tehnologie.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 vRusu, on 23 martie 2018 - 08:53, said:

Salutare,

Vreau sa termoizolez pe interior un apartament. Am vazut ca cele mai folosite materiale sunt vata minerala si polistirenul, insa vreau sa ma informez si despre tencuielile termoizolante - de la cei care le-au folosit, daca exista, nu de la "experti de forum" care-si dau cu pararea despre orice.

A folosit cineva? Ce marca? Cum se simte in apartament dupa termoizolare (iarna, mucegai, vara - caldura)?

Multumesc,
Te referi la chestia asta : http://www.procemape...lanta-perlitica

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
daca vreodata in viata asta cat voi fi in putere vine unu la mine si imi spune, recomanda izolatie pe interior,fara sa-i spun nimic i-am aplicat doua palme repejor,daca pare nedumerit si insista mai vin 2,sa vad care renunta primul
cea mai mare prostie care se poate face la un ap sa pui polistiren sau vata sau ce mai este pe interior
probleme la a fixa ceva de pereti,atingi un pic,poc se face ca oul fiert,imediat se inndoaie daca pot spune asa
plus ca cel mai mare risc sa te alegi cu un mucegai de toata frumusetea,
intrebare,cate case ati vazut izolate pe interior

Edited by ceanu1980, 23 March 2018 - 13:14.


#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Problema este ca la izolatia pe interior , chiar daca nu vezi , o sa ai igrasie / mucegai care se formeaza sub izolatie , pe peretele exterior .
Iar sporii de mucegai migreaza spre interior .

#10
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Case,apartamente izolate pe interior am vazut mii , dar nu in tara. Toata izolatia se face la interior (placi de rigips speciale cu izolatia lipita, polistiren sau vata bazaltica). Termopanele au fante de aerisire + orice casa, apartament are in baie si bucatarie niste guri speciale de aerisire (13cm diametrul de obicei) conectate prin tevi la un motor care scoate aerul,pus in pod sau pe bloc si care nu se opreste niciodata. O casa izolata partial la interior si fara aerisire permanenta are ca rezultat aparitia mucegaiului.
Eu eram curios daca a facut cineva izolatie interioara cu pluta expandata..

Edited by Adrian01, 23 March 2018 - 21:31.


#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Numai aberatii, din pacate.Termoizolarea corecta a casei se face la exterior.Orice termoizolatie la interior trebuie protejata cu bariera impotriva vaporilor....sunt calcule ale punctului de roua, aparitia condensului,  migratia vaporilor, umiditatea relativa....Va bagati?

Edited by raducut123, 23 March 2018 - 21:52.


#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cata vreme ai temperatura constanta in interior si ai grija sa mai si aerisesti cat de  cat constant, nu vei avea mucegai.
Nu poti avea mucegai intre izolatie si perete decat foarte putin timp, deoarece mucegaiul iese la suprafata orice i-ai face. Ori este, ori nu este ...
Da, ideal e sa fie izolatia facuta pe exterior.
Dar sunt atatea cazuri cand nu ai cum sa faci decat pe interior ... lipsa de bani, necesitatea angajarii unor alpinisti (la etaje superioare), autorizatii peste autorizatii, ai/n-ai voie sa modifici fatada blocului, etc etc.
Nu toti au banii necesari izolarii cu materiale ultra moderne ... toti si-ar dori, dar nu se poate de fiecare data.
Toti am vrea case "verzi", sanatoase. Dar sfarsim tot in a trai intr-un bloc comunist ... si ala luat, dupa caz, in rate sau nu ...
Faze d-astea de lupi moralisti sunt doar specifice discutiilor de pe forum.
Aici toti avem, toti facem, toti dregem ... cei mai zmei de pe planeta, noi suntem.
Nu luam aia, nu facem aia, avem pretentii premium, nu acceptam compromisuri ... dar luam pauza o saptamana ca n-am platit netul.
Daaa, nu e bun polistirenul ca se sparge; mare branza, se repara la fel de usor.
E mai buna caramida gaurita, cand nu poti prinde nimic pe perete (o hota, un tablou) fara sa inserezi bucati de lemn ??
Aaa, trebuie sa fii inginer constructor, sa calculezi punctul de roua si sa pui bariere peste bariere ... altfel mori axfisiat, iti intra polistirenul pe gat.

Edited by shymano, 23 March 2018 - 22:43.


#13
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Raducut123 daca ai studii in domeniu si esti expert cumva in constructii, e buna o parere, dar ma indoiesc ,mai ales ca vii si arunci cuvinte cum ar fii "aberatii" . Ce ai citit tu cu punctul de roua sau ce ai mai ciugulit pe aici pe colo de pe net nu te face in masura sa arunci "teorii".Eu am spus din experienta ca se face izolatie la interior (peste 14 ani si nu in tara),  adica aia folosesc din anii 60-70 rigipsul, pe cand nu erau atatea norme , daraminte parvapori si eu tot nu am vazut mucegai ...sunt si acolo arhitecti, materiale care inca nici nu exista la noi si tu spui hodoronc tronc de bariera de vapori neaparat la interior plus ca izolatia se face neaparat la exterior ? Vaporii de ce se fac la interior...sau unde e mentionat ca trebuie sa ai vapori sau umiditate mare in casa?  Tu ce faci cand ti se aburesc geamurile la masina?

Edited by Adrian01, 23 March 2018 - 23:08.


#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Lasa ca ne facem case din chirpici, ca acolo nu mai trebuie bariera de vapori ...

#15
black-99

black-99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2011
De ce put unele case de chiripici?
Am vazut cateva demolate, din care miroseau daramaturile peretilor,ingrozitor.
Mi s-a parut miros de mucegai.
Nu spun ca la toate, dar  sunt unele in care nu poti sta inauntru.
Locatari probabil s-au obisnuit.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ori au fost inundate, ori locatarii erau "mai speciali" ...!!??

#17
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Strict si la obiect :
https://www.construi...solation/a17074
Se poate folosi Google translate daca nu se intelege!
Cum zice colegul mai sus degeaba incerci sa dai un sfat pe aici, sa dai o mana de ajutor, ca ai si primit palma peste ochi  si nimic constructiv nu prea gasesti pe forumuri... ori nu sunt bani, ori e mai simplu intr un mod, ori nu e spatiu, pai atunci cum sa obtii performanta ?! cum e scris in articolul de sus , sunt reguli stricte si nu exista abatere, cheia succesului consta in respectarea normelor de constructie si folosirea numai a materialelor cu certificare de calitate.
Si cam asa arata sistemul de circulare a aerului , care poate fi mai simplu sau mai copmlex, dar indispensabil , normal unde se respecta tehnologia de la inceput pana la sfarsit :
https://www.google.r...f=1521882260131

#18
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 shymano, on 23 martie 2018 - 22:41, said:

Cata vreme ai temperatura constanta in interior si ai grija sa mai si aerisesti cat de  cat constant, nu vei avea mucegai.
Nu poti avea mucegai intre izolatie si perete decat foarte putin timp, deoarece mucegaiul iese la suprafata orice i-ai face. Ori este, ori nu este ...
Da, ideal e sa fie izolatia facuta pe exterior.
Dar sunt atatea cazuri cand nu ai cum sa faci decat pe interior ... lipsa de bani, necesitatea angajarii unor alpinisti (la etaje superioare), autorizatii peste autorizatii, ai/n-ai voie sa modifici fatada blocului, etc etc.
In urma cu 33 de ani nu erau alpinisti, parapantisti, etc.
In dormitorul respectiv, iarna se tineau piftiile (dupa cum se stie caldura se dadea cu taraita).
Am pus polistiren pe interior pe peretii exteriori si pe o portiune de 15cm din tavan.
Am mai pus un rand de ferestre cu rama de lemn.
Condensul se facea pe geamurile exterioare, era gheata.

Apoi s-au pus geamurile termopan (varianta cu 3 foi de geam).
Uneori se mai face condens in partea de jos a geamurilor interioare.

Am schimbat si usile cu usi PVC (varianta cu 3 camere) dar fara praguri, pt a putea intra aer din hol. Camara si debaraua au iesire afara iar usile cum spuneam nu au praguri (deci exista o fanta de 1cm.
Bineinteles ca se aeriseste des. La baie sta destul de mult geamul deschis. Deci exista suficient aer proaspat in casa tot timpul.

Am citit si eu despre punctul de roua, izolatia exterioara, etc. E foarte buna, nu am ce sa zic, dar la vremea aceea nu se pomenea varianta asta.
Ideea cu izolatie interioara a venit din partea proprietarului care era ICRAL-ul. Manopera a fost a lor iar eu am luat materialele, si bineinteles cu rugamintea sa nu mai spun la nimeni..... sa nu se mai trezeasca si altii.

Asta e experienta mea, nu vorbesc din articole de pe net, sunt bine merci sanatos, nu am astm sau altele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate