Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ferma lu' Mitica - legume bio

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#37
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Si pozele.

Azi am umplut pahare de repicat.
Problema (neidentificata decat prea tarziu) este ca balegarul e relativ proaspat 6 luni - 1 an. In loc de 1:4 normal am pus 1:6, 1:7, dupa cum s-a luat in roaba (mai proaspat sau mai mranita).
Cineva experienta cu asta? Poate crea probleme. Personal, tind sa cred ca nu (altfel mergeam dupa el prin zapada si stateam sa se dezghete :D)

Mai carat si incorporat gunoi (vedeti in poze) intr-un solar, 80m3 / ha dupa calculele mele.

Attached Files


Edited by Mitica_tractoirstu, 23 March 2018 - 19:34.


#38
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
esti harnic si hotarat mitica! asta e bine! sunt sigur ca o sa ai clienti suficienti. anul asta merg si eu doar pe  ingrasaminte naturale. am bagat mranita de 6 ani si vermicompost.

#39
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View PostMitica_tractoirstu, on 23 martie 2018 - 06:29, said:

Salut, inspirat de topicul Serrifului, am decis sa fac un jurnal. Mai schimbi o parere, o idee, una alta. E util
Cu ocazia asta, jos palaria pentru Serrifu', am citit threadul cap coada de 2 ori. Informatii excelente si gratuite. Rar gasesti asa ceva. TOT RESPECTUL.

Felicitari!
Ai reusit sa vezi si pozele atasate de serrifu pe topicul lui?

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ai bagat si trichoderma cred ca e ok!
Bafta!

#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
În ce zonă a țării? Nu ai nevoie de clienți de pe aici?

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postalexupit, on 23 martie 2018 - 10:15, said:

Intreb si eu ceva din curiozitate, fara rautate. Am avut mereu curiozitatea asta. Un producator e certificat bio. Cum stiu eu, consumatorul, ca chiar nu isi trateaza chimic produsele? Bun, vine cineva, te certifica, dar ma gandesc ca nu sta apoi cineva mereu la fundul producatorului de dimineata pana seara sa vada daca foloseste ceva interzis. Se verifica cumva daca producatorul pastreaza permanent conditiile promise cand a devenit certificat bio? Prin extrapolare, aceeasi intrebare ar fi valabila si la animale crescute eco. Multumesc anticipat pentru raspuns!

acum depinde si cine te certifica. ca te vrei, te ceritfic pe tine bio.
stabilimentele cu renume nu te vor certifica bio, chiar daca tu respecti totul atata vreme cat vecinul de langa tine da cu stropitoarea. unele dintre acestea merg pana acolo incat la culturile de camp deschis, nu te certifica daca pe o raza de 2km constata probleme. s

#43
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postbilti, on 23 martie 2018 - 19:39, said:

esti harnic si hotarat mitica! asta e bine! sunt sigur ca o sa ai clienti suficienti. anul asta merg si eu doar pe  ingrasaminte naturale. am bagat mranita de 6 ani si vermicompost.
Multumesc! Produci singur vermicompostul? Vreau sa facem si noi anul acesta, sa avem la anul

View Postcorsica, on 23 martie 2018 - 20:09, said:

Felicitari!
Ai reusit sa vezi si pozele atasate de serrifu pe topicul lui?
Multumesc pt felicitare. Deocamdata nu am demonstrat nimic. Vedem la sfarsitul anului ce iese

View PostDigix, on 23 martie 2018 - 23:21, said:

În ce zonă a țării? Nu ai nevoie de clienți de pe aici?
Trimit nr de tel in privat

View Postargentum, on 23 martie 2018 - 23:58, said:


acum depinde si cine te certifica. ca te vrei, te ceritfic pe tine bio.
stabilimentele cu renume nu te vor certifica bio, chiar daca tu respecti totul atata vreme cat vecinul de langa tine da cu stropitoarea. unele dintre acestea merg pana acolo incat la culturile de camp deschis, nu te certifica daca pe o raza de 2km constata probleme. s
Nu-i chiar asa. Exista o legislatie la nivel european, reg 889/2008, il gasiti gratuit pe net. E aceasi pt toate organismele de certificare. Sunt unele mai cu mot, cum e Biosuisse (efectul gold standard), care iti mai cer niste chestii in plus. Spre exemplu, Biosuisse (o sa ne certificam si noi cu ei pt un plus de incredere) iti mai cere:
- rotatie stricta a culturilor
- biodiversitate. minim 7% din suprafata fermei sa fie necultivata / pasune / perdele forestiere / flori de camp
Pe ambele le facem fie ca ne certificam cu ei sau nu, deci e absolut ok

PS : cand e vorba de cultura mare, de obicei se ia o latime de combina care se baga separat

#44
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postmoraw, on 23 martie 2018 - 11:22, said:

Felicitari pentru initiativa! asteptam cu interes update pe viitor, atat la cum merge merge cultura plantelor dar si partea de vanzare, daca tot ai mentionat de ea.

Un ultim lucru vreau sa adaug, pentru ca observ foarte mare confuzia si in general, lumea are impresia ca daca mananci legume/carne obtinute prin metode eco/organic/bio/bio-dynamic inseamna ca sunt si mai sanatoase pentru organism, de aici si pretul mai mare cerut pe aceasi unitate de masura al unui produs, lucru care este complet fals.

Pana in momentul de fata nu s-a gasit nici o diferenta semnificativa cum ca acest lucru ar fi fals. adevarat.

Las aici si o sursa peer-reviewed.

http://annals.org/ai...stematic-review

Mai citisem tot intr-un jurnal stiintific, cum ca in medie plantele obtionute pe cale bio/organica contin cu aproximativ 40% mai putine elemente nutritive fata de cele conventionale, si tot in medie ai nevoie de 25% mai mult spatiu pentru a obtine aceasi cantitate de legume, fata de cea conventionala. (din pacate nu am reusit sa gasesc momentant sursa, inca, asa ca  ultimul paragraf ar trebuii tratat cu indoiala.)


In rest toate cele bune, iar cum am mentionat mai sus, asteptam update cu mare drag!Spor la lucru si vanzare bogata.

Salut, nu merge linkul

Intreba cineva ce faci in bio la diverse probleme?

La boli & daunatori sunt tratamente aprobate. La virusuri n-ai ce.

La temperatura (asta m-a dat pe spate) faci ce faceai si in conventinoal. Nu pare logic

La altele (soareci, limacsi), stai si te rogi. Eventual, accepti pagubele.
Impanzit solarul de capcane lipicioase, dar daca nu se prind nu se prind. Daca mai vin si coropisnitele si greierii e grav.

Semanat oricum cu 15% mai multe seminte

Attached Files



#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La coropisnite foloseam cateva metode in urma cu cativa ani buni.
1. Din cocenii de porumb (tulei cu ii ziceam la noi) Se taiau la 6-10 cm se scobeau si se baga pe tulpina rasadului. Radacina iesea sub tub in pamant. Tubul putrezea relativ repede dar rezista suficient cat sa creasca planta la o marime la care coropisnita nu o mai manca.
2. Se facea un amestec de malai cu zahar ulei si ceva insecticid ( noi puneam furnitox atunci) . Se faceau bile si se bagau in gaurile care le vedeam. Dimineata era plin de coropisnite iesite la soare.  Dar nu stiu daca aceasta metoda este acceptata in culturile bio. Presupune totusi folosirea unor insecticide.
3 Se invelea tulpina plantei in hartie de sac, pe acelasi principiu ca la punctul 1.

Edited by PoeOvidiu, 24 March 2018 - 19:14.


#46
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPoeOvidiu, on 24 martie 2018 - 19:13, said:

La coropisnite foloseam cateva metode in urma cu cativa ani buni.
1. Din cocenii de porumb (tulei cu ii ziceam la noi) Se taiau la 6-10 cm se scobeau si se bada pe tulpina rasadului. Radacina iesea sub tub in pamant. Tubul putrezea relativ repede dar rezista suficient cat sa creasca planta la o marime la care coropisnita nu o mai mananca.
2. Se facea un amestec de malai cu zahar ulei si ceva insecticid ( noi puneam furnitox atunci) . Se faceau bile si se bagau in gaurile care le vedeam. Dimineata era plin de coropisnite iesite la soare.  Dar nu stiu daca aceasta metoda este acceptata in culturile bio. Presupune totusi folosirea unor insecticide.
3 Se invelea tulpina plantei in hartie de sac, pe acelasi principiu ca la punctul 1.

Nu-i acceptata cu furnitox, dar inlocuim cu Laser 240C. Doar ca e manopera, care cere timp.
Alte metode mai sunt capcane cu ulei simplu, ingropat paharelul cu ulei in pamant. Am pus vreo 3-4 deja, nu am gasit coropisnite. La astea si la greieri mai e cum mai e, dar la soareci bio nu prea am ce sa le fac decat capcane. Eventual pisica ar fi buna.

Dar hai sa-ti zic partea interesanta. Inainte de valul de frig vedeam in fiecare zi un guster in solar. Asta e pradator, mananca insecte, poate o manca si soareci. Cum a dat frigul a fugit.
Acum, am vreo 5-6 pasarele in solar. Si astea mananca insecte. Grija mea e sa nu rupa folia si sa nu se invete la rosii. Dar pana atunci mai e



Ce inseamna asta? Ca in agricultura ecologica te bazezi pe biodiversitate (vezi mai sus referitor la biosuisse). Adica in loc sa cumpar pradatori, incurajez insectele si pasarile benefice. Cum? Las zone salbatice cu habitate diverse (buruieni, mai ales care infloresc, seman flori de camp, pun perdele forestiere, nu tai liziera existenta, fac corpuri de apa). De ce sa dau bani pe pradatori cand vine buburuza singura?
Pe cand, daca stropesc totul si nu am zone nederanjate in jur, adio echilibru natural.

Sigur, or sa zica unii ca in buruieni stau si daunatorii. Stau, nu am zis ca nu. Dar e la fel ca in corpul uman : iei antibiotice sa omori boala, ai belit si flora din stomac sau intestin sau unde o fi. Dupa, bei zeama de varza sa te refaci. Abordarea in ag ecologica e sa nu iei antibiotice, ci sa intaresti sistemul imunitar (de asta zic control mai strict la factorii de vegetatie si fertilizare - nu ca as fi expert, dar asa ar trebuie - ramane de vazut daca reusesc), si sa iei probiotice (insecte pradatoare, pasari, soparle, respectiv trichoderma si micoriza pt boli).

Ideea e relativ simpla : sterilizezi totul (fie ca-i boala sau daunator), ii omori si pe aia buni si pe aia rai. Sigur, rezolvi problema pe moment, dar inevitabil aia mai rai se inmultesc mai repede decat aia buni (ca intai trebuie sa apara aia rai ca sa se hraneasca aia buni, nu?). Dar ai rezolvat problema
In ag ecologica, incerci cat poti sa mentii un echilibru. Si asta inseamna sa te obisnuiesti cu ideea ca o sa ai pierderi, poate chiar sa intorci cultura.
Astea-s riscurile

Attached Files



#47
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mai tractoristule,asa in ideea ca nu toate vor produce garantat datorita restrictiilor in cultura bio iti sugerezi sa infiintez rasad - culturi succesive ,esalonat cat mai multe chiar si cu riscul de a nu le duce pe toate la capăt sau exces de marfa.

Edited by decoservicestil, 24 March 2018 - 19:44.


#48
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View PostMitica_tractoirstu, on 24 martie 2018 - 18:31, said:

Multumesc pt felicitare. Deocamdata nu am demonstrat nimic. Vedem la sfarsitul anului ce iese

Intrebarea mea era sincera, ai reusit sa vezi pozele de pe topicul serrifului ?

#49
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postcorsica, on 24 martie 2018 - 21:36, said:

Intrebarea mea era sincera, ai reusit sa vezi pozele de pe topicul serrifului ?
Da, de ce?

#50
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc de raspuns. Era pur si simplu o curiozitate, in opinia mea colegul serrifu face parte din careul de asi al ariei de legumicultura, daca doresti revin.
Curiozitatea mea era din punct de vedere tehnic, mai exact: te-ai inscris pe forum ieri la ora 04,42, ai avut prima postare la ora 06,29, ti-a luat o ora sa scrii si ai citit topicul serrifului de doua ori. Asta cu cititul puteai sa o faci si inainte de a fi membru SP, dar sa-i vizualizezi pozele puteai sa o faci numai dupa inscriere, ori lucru asta, cu vizualizarea, iti ia cateva ore.
Ne poti lamuri?
In rest apreciez intentia ta, revin si aici cu alte exemple mai vechi de pe aria de legumicultura, daca doresti.
Multumesc.

#51
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postcorsica, on 24 martie 2018 - 22:37, said:

Multumesc de raspuns. Era pur si simplu o curiozitate, in opinia mea colegul serrifu face parte din careul de asi al ariei de legumicultura, daca doresti revin.
Curiozitatea mea era din punct de vedere tehnic, mai exact: te-ai inscris pe forum ieri la ora 04,42, ai avut prima postare la ora 06,29, ti-a luat o ora sa scrii si ai citit topicul serrifului de doua ori. Asta cu cititul puteai sa o faci si inainte de a fi membru SP, dar sa-i vizualizezi pozele puteai sa o faci numai dupa inscriere, ori lucru asta, cu vizualizarea, iti ia cateva ore.
Ne poti lamuri?
In rest apreciez intentia ta, revin si aici cu alte exemple mai vechi de pe aria de legumicultura, daca doresti.
Multumesc.

Banuiam ca aici vrei sa ajungi. Am facut un cont mai demult. Si da, chiar am citit threadul de 2 ori cap coada, chiar mi-am luat si notite :)

La ce te referi cu revenirea?

#52
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View PostMitica_tractoirstu, on 24 martie 2018 - 23:14, said:

Banuiam ca aici vrei sa ajungi.

Bine ai revenit si succes in activitate.

View PostMitica_tractoirstu, on 24 martie 2018 - 23:14, said:

La ce te referi cu revenirea?

Nu mai este cazul sa amintim, doar esti membru vechi si banuiesc ca ai citit si alte topicuri de pe aici, nu numai pe al serrifului, ma refer la cele ce au legatura cu legumicultura bio.
Mai vorbim.

#53
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postcorsica, on 24 martie 2018 - 23:36, said:

Bine ai revenit si succes in activitate.



Nu mai este cazul sa amintim, doar esti membru vechi si banuiesc ca ai citit si alte topicuri de pe aici, nu numai pe al serrifului, ma refer la cele ce au legatura cu legumicultura bio.
Mai vorbim.

Multumesc la fel!

Din pacate, nu. Citeam ocazional (o data la cateva luni), cand ajungeam la topicuri cautand ceva pe google. Asta toamna-iarna am dat peste al Serrifului si m-a captivat. E singurul pe care l-am citit cap coada, desi am inceput si "tomatele" si ajuns pe la pagina 100 parca. La un moment dat citeam dimineata la tigara Posted Image
Daca esti dispus, ma intereseaza partea cu revin.

Edited by Mitica_tractoirstu, 25 March 2018 - 00:25.


#54
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Nu ma pricep foarte bine la ce inseamna pentru unii "bio", dar stiu ca azotul e tot azot indiferent de unde il iei. Daca are sau nu relevanta asupra gustului e alta treaba. Pe mine nu ma sperie un azotat cat ma sperie seringile pe langa tomate de exemplu.
Problema cea mai mare in activitatea dumneavoastra nu este atat productia, pentru ca se vede ca aveti niste conditii si resurse, ci desfacerea. Aia omoara activitatea micilor producatori. Fermierul ar trebui sa fie in ferma, nu sa se ocupe de marketing, vanzari, canale de distributie, etc. Pana cei care ne conduc nu vor intelege asta, fermierii mici vor ramane la mila cunostintelor, clientilor ocazionali si recomandarilor. Si nu e normal pentru tine ca fermier sa stai in piata sa iti vinzi legaturile de zarzavat. Suntem varza la capitolul asta...noi, ca tara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate