Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Legalitate posesie spray lacrimogen

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostsSorsy, on 22 martie 2018 - 21:29, said:

Uite de exemplu in Italia este legal spray-ul cu piper intr-un recipient de maxim 20ml ! In Uk stiu ca-i ilegal.

Din nou, nu e cu piper!
E cu ciusca sau extract de capsaicina din ciusca (ardei foarte iute rosu, peperoncino ).

Nu mai traduceti ciobaneste din engleza.
Cayenne pepper este un ardei iute rosu, mai slab decat ciusca, dar extractul de capsaicina poate sa fie mult mai concentrat.

Iar denumirea de lacrimogen este mai vaga si poate sa faca referire si la alte substante, de la fum de pirita (sulfura de fier), si pana la alte substante mai mult sau mai putin toxice, etc.

Edited by loock, 22 March 2018 - 22:29.


#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postloock, on 22 martie 2018 - 22:23, said:



Din nou, nu e cu piper!
E cu ciusca sau extract de capsaicina din ciusca (ardei foarte iute rosu, peperoncino ).

Nu mai traduceti ciobaneste din engleza.
Cayenne pepper este un ardei iute rosu.

    Din nou, nu cred ca te-a intrebat nimeni despre ingrediente.
     Intrebarea era daca e legal sa porti cu tine sau dupa tine o arma de genul asta
      Raspunsul e nu !

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcspot, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

Din nou, nu cred ca te-a intrebat nimeni despre ingrediente.
Intrebarea era daca e legal sa porti cu tine sau dupa tine o arma de genul asta
  Raspunsul e nu !

Sunt deja cel putin doua postari in care este scris aiurea spray cu piper.
Este o eroare ridicola, si e normnal sa fie corectata.

E unul pe youtube care a crezut prostia asta si arata cum face singur spray cu piper.
Dincolo de ridicol si amuzamentul altora, este grav pt ca unii chiar cred asa ceva daca nu sunt atentionati, si evident este o diferenta enorma de eficienta intre a te apara de urs cu un concentrat puternic de capsaicina fata de un fas cu piper si ala umezit cu apa...
Diferenta e intre a scapa cu viata fata de o moarte violenta sfasiat si mancat de urs.

Edited by loock, 22 March 2018 - 22:38.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unii înainte de a răspunde(să nu zic băgat în seamă),dați o căutare google?Măcar așa de ...frumusețe?
Fără google,deci fără articol din lege,spray-ul de acel gen este la liber,poți să duci cu tine o sacoșă.
Să duci am zis,diferență mare de a utiliza.
Din ce îmi amintesc,se pedepsește utilizare în spații aglomerate...habar nu mai am cum e legea.Google it,cum zice neamțul!
Cumpără liniștit,du-l în buzunar...în mașină...
Atenție maximă la utilizare,posesie și utilizare e diferit.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu te vad bine folosind la un urs un spray de 50 ml lacrimogen... Cam asta iti trebuie... http://www.kpro.ro/s...lther-225ml-10m dar si asa risti ca poate e racit ursul si are nasul infundat... Oricum cu asa ceva eliberezi rapid jumatate de strada....

#24
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postloock, on 22 martie 2018 - 22:23, said:

Din nou, nu e cu piper!
E cu ciusca sau extract de capsaicina din ciusca (ardei foarte iute rosu, peperoncino ).

Nu mai traduceti ciobaneste din engleza.
Cayenne pepper este un ardei iute rosu, mai slab decat ciusca, dar extractul de capsaicina poate sa fie mult mai concentrat.
Se stie asta, dar e denumirea incetatenita, inclusiv in germana, engleza etc. https://de.wikipedia...ki/Pfefferspray
Daca zici spray cu capsaicina nu stie numeni despre ce vorbesti, chiar daca in realitate asta e termenul corect.

View Postbaribalu, on 22 martie 2018 - 23:16, said:

Nu te vad bine folosind la un urs un spray de 50 ml lacrimogen... Cam asta iti trebuie... http://www.kpro.ro/s...lther-225ml-10m dar si asa risti ca poate e racit ursul si are nasul infundat...
Conform studiilor facute de americani, e sprayul pentru ursi e cel mai eficient mod de a opri un urs care te ataca, peste armele de foc: https://www.outsideo...p-charging-bear
Rata de succes de 98%...

Edited by Wotan, 23 March 2018 - 00:08.


#25
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si care e rata de succes la aia ce tineau ursul de lant ?.... Sper sa fie mai mare...!!

#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbaribalu, on 22 martie 2018 - 23:16, said:

dar si asa risti ca poate e racit ursul si are nasul infundat...
Ii dai la ochi nu in nas...

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Prostii si cu sprayul asta. Pai pana il scoti , pana potrivesti tinta sa ii dai ursului fix in ochi , vezi ca poate evita , se misca etc.....Tot cu pistolul faci treaba....

#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Daca nu reusesti sa dirijezi un jet de spray, cu siguranta nu vei reusi sa-i bagi un glonte in creier, ca sa-i produci o moarte rapida ursului... Iar singurele calibre care sunt capabile in mod sigur sa penetreze cutia craniana a unui urs, au un recul teribil... Pana il pui din nou pe tinta pentru al doilea foc, ursul e pe tine. Cu sprayul, atat pentru oameni cat si pentru ursi, formezi un nor de substanta iritanta prin care atacatorul trebuie sa treaca ca sa ajunga la tine.

#29
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu este interzisa posesia unui spray cu efect iritant-lacrimogen, in schimb utilizarea acestuia asupra unei persoane constituie contraventie, iar in cazul in care i-a produs o vatamare, poate fi incadrata ca si infractiune.
Dupa caz, legitima aparare poate inlatura caracterul contraventional sau infractional al faptei respective.

Edited by Dau, 23 March 2018 - 10:39.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postkarax, on 23 martie 2018 - 08:16, said:

Prostii si cu sprayul asta. Pai pana il scoti , pana potrivesti tinta sa ii dai ursului fix in ochi , vezi ca poate evita , se misca etc.....Tot cu pistolul faci treaba....

Subiectul era legalitatea, si in RO este interzis sa vanezi cu pistolul, chiar daca se gaseste de cumparat de multi ani .50 S&W si probabil ca poti sa faci rost si de .460 S&W, si nici pt. legitima aparare nu e in padure pt ca legal esti in off side din start si daca te duci cu mana in fund in padure, dar cu revolver ultra-magnum...
E valabil si pt mers pe strada, nu ai voie cu asa ceva, si in RO si alte tari europene conceptul de legitima aparare este foarte vag, chiar si politistii avand probleme cu justificarea asta, iar pt. cetateni obisnuiti, chiar si la ei in casa dar pe strada, e aproape ca si cum n-ar fi...

Pt ursi insa poti utiliza o pusca, mai ales ca oricum nu ai voie sa vanezi cu pistolul in RO, deci conteaza mai putin cat de groaznic e reculul unui revolver de .50 S&W.
Exista si revolver pe calibrul .45-70, dar asta nu inseamna ca te duci cu el in padure in RO. La o pusca ar fi OK, chit ca e cam istoric...Normal se pleaca de la .375 H&H Magnum in sus pt. vanat mare, in general cu glont mai greu.

Edited by loock, 23 March 2018 - 15:30.


#31
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View Postzzhunt, on 22 martie 2018 - 20:16, said:

Nici un deci.

Legal nu ai voie sa te plimbi cu așa ceva

Poliția nu știe ce vrei tu sa faci cu el, poate ești un nebun și vrei sa dai cu el ĂŽn autobuz etc, deci ĂŽți vei lua amenda sau doar penal pt port ilegal de armă.
Si il tii in casa ca sa te masturbezi anal cu el sau la ce naiba iti cumperi spray lacrimogen?!? Posted Image
M-am bucurat ca am gasit topicul asta proaspat chiar cand era sa incep eu unul dar speram sa gasesc niste pareri ceva mai...pertinente.

Oricum , prin lege se mentioneaz ca e interzis sa porti sprayuri, bate, cutite, rozete, etc in locuri aglomerate si transport in comun. Sa inteleg ca sprayul cu piper este rezervat celor care au masina/bicicleta sau care sunt maratonisti? Daca stau in nordul orasului si lucrez in sud trebuie sa aleg intre sentimentul de siguranta si comfortul autobuzului?

#32
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postbobyct, on 23 martie 2018 - 20:37, said:

Daca stau in nordul orasului si lucrez in sud trebuie sa aleg intre sentimentul de siguranta si comfortul autobuzului?
Daca-i vorba de un sarantoc ce merge cu autobuzul, la ce-i trebuie spray? Cine dracu ataca un sarac? Cred ca nici cainii nu-l latra.

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postloock, on 23 martie 2018 - 15:19, said:



Subiectul era legalitatea, si in RO este interzis sa vanezi cu pistolul, chiar daca se gaseste de cumparat de multi ani .50 S&W si probabil ca poti sa faci rost si de .460 S&W, si nici pt. legitima aparare nu e in padure pt ca legal esti in off side din start si daca te duci cu mana in fund in padure, dar cu revolver ultra-magnum...
E valabil si pt mers pe strada, nu ai voie cu asa ceva, si in RO si alte tari europene conceptul de legitima aparare este foarte vag, chiar si politistii avand probleme cu justificarea asta, iar pt. cetateni obisnuiti, chiar si la ei in casa dar pe strada, e aproape ca si cum n-ar fi...

Pt ursi insa poti utiliza o pusca, mai ales ca oricum nu ai voie sa vanezi cu pistolul in RO, deci conteaza mai putin cat de groaznic e reculul unui revolver de .50 S&W.
Exista si revolver pe calibrul .45-70, dar asta nu inseamna ca te duci cu el in padure in RO. La o pusca ar fi OK, chit ca e cam istoric...Normal se pleaca de la .375 H&H Magnum in sus pt. vanat mare, in general cu glont mai greu.

    Ups ! Se pare ca ciuma din US in ce priveste detinerea unei arme se raspandeste si in RO.  
    Fiecare limbic viseaza sa detina un pistol.

#34
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View PostOnan_Barbaru, on 23 martie 2018 - 21:36, said:

Daca-i vorba de un sarantoc ce merge cu autobuzul, la ce-i trebuie spray? Cine dracu ataca un sarac? Cred ca nici cainii nu-l latra.
Banuiesc ca esti sarcastic dar ca sa nu se creeze confuzii, poate e vorba de un sarantoc care sta intr-un cartier rau famat.

Edited by bobyct, 23 March 2018 - 23:48.


#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbobyct, on 23 martie 2018 - 20:37, said:

...
Oricum , prin lege se mentioneaz ca e interzis sa porti sprayuri, bate, cutite, rozete, etc in locuri aglomerate si transport in comun. Sa inteleg ca sprayul cu piper este rezervat celor care au masina/bicicleta sau care sunt maratonisti? Daca stau in nordul orasului si lucrez in sud trebuie sa aleg intre sentimentul de siguranta si comfortul autobuzului?
Asa cum am spus mai sus nu este interzisa posesia unui spray cu efect iritant-lacrimogen daca pur si simplu mergi pe strada sau il tii in masina personală.  Săvârșești o infractiune doar daca il ai asupra ta de exmplu la un meci de fotbal pe stadion, la un miting sau in incinta unui parc de distracții.
Într-adevăr si in mijloacele de transport in comun este imterzisa posesia.

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostWotan, on 23 martie 2018 - 09:49, said:

Daca nu reusesti sa dirijezi un jet de spray, cu siguranta nu vei reusi sa-i bagi un glonte in creier, ca sa-i produci o moarte rapida ursului... Iar singurele calibre care sunt capabile in mod sigur sa penetreze cutia craniana a unui urs, au un recul teribil... Pana il pui din nou pe tinta pentru al doilea foc, ursul e pe tine. Cu sprayul, atat pentru oameni cat si pentru ursi, formezi un nor de substanta iritanta prin care atacatorul trebuie sa treaca ca sa ajunga la tine.
Daca spray-ul ala vine spre tine , ca bate vantul, ai pus-o....

View PostDau, on 24 martie 2018 - 08:45, said:

Asa cum am spus mai sus nu este interzisa posesia unui spray cu efect iritant-lacrimogen daca pur si simplu mergi pe strada sau il tii in masina personală.  Săvârșești o infractiune doar daca il ai asupra ta de exmplu la un meci de fotbal pe stadion, la un miting sau in incinta unui parc de distracții.
Într-adevăr si in mijloacele de transport in comun este imterzisa posesia.

Pai tocmai in mijloacele de transport esti agresat, furat etc cel mai des....

Edited by karax, 24 March 2018 - 09:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate