Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Seria de caroserie-VIN-ul masinii, cum se poate afla? Ce mare secret?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se pare ca e o mare problema, un secret de stat! Nu pot afla din baza CEDAM, daca o masina are sau nu RCA valabil pe baza numarului si mi-ar trebui VIN-ul ei. Toti dau din umeri! Ba ca nu se poate, ba ca nu am dreptul etc.

Cunoscand un numar de inmatriculare, pana la urma, de unde si cum se poate afla VIN-ul? Eu nu m-am dumirit si am intrebat la politie, asiguratori, ITP. Nu am incercat inca la taxe si impozite, ca stiu si posesorul masinii. Nici la drumuri nu am incercat. Toti au baze de date dealtfel.

Unele masini au seria de sasiu la vedere in geam, altele nu. Deci, de ce ar fi asa secret, ce mama naibii sa faci cu un VIN? Eventual afli date tehnice despre masina, revizii etc. Poate vrei sa o cumperi.

Ce parere aveti? Ce lege, reglementare interzice acest lucru pana la urma?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 arab, on 22 martie 2018 - 16:59, said:

Nu pot afla din baza CEDAM, daca o masina are sau nu RCA valabil pe baza numarului si mi-ar trebui VIN-ul ei. Toti dau din umeri! Ba ca nu se poate, ba ca nu am dreptul etc.
nu stiu ce gresesti tu, dar tocmai am verificat dupa numarul meu si se vede firma la care sunt asigurat, de cand si pana cand.

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu greseste nimic. La masinile aflate la prima inmatriculare, asigurarea se face pe VIN, caci inca nu are emise numerele definitive.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nimeni nu are voie sa iti dea detalii din baza de date. sunt informatii cu caracter personal. sunt cazuri in care pentru interogarea nejustificata a bazei de date (un functionar, politist etc care a cautat ptr curiozitatea sa in baza de date) s-a soldat cu dosare penale.

hai sa iti dau eu o idee. mergi si fa rovinieta pe respectivul numar. cumperi una pe o saptamana.parca pe rovinieta apare si vin-ul Posted Image)). da, apare :)

Edited by bossake, 22 March 2018 - 17:10.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu e cazul la mine, masina vizata de mine, e mai veche. Nu apare cu RCA dupa numar, nici anul asta, nici in 2017, nici 2016 etc. Are RCA oare?

Edited by arab, 22 March 2018 - 17:11.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu sa existe nici un fel de lege sau reglementare in legatura cu VIN - ul masinii (unde sa fie amplasat)
VIN-ul se gaseste in diferite locuri in functie de masina si producator iar prin parbriz se poate vedea la majoritatea modelelor dupa anul 2000.
Oricum, se poate vedea pe certificatul de inmatriculare sau pe cartea de identitate a masnii.

Attached Files

  • Attached File  VIN.jpg   66.01K   31 downloads


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 bossake, on 22 martie 2018 - 17:08, said:

nimeni nu are voie sa iti dea detalii din baza de date. sunt informatii cu caracter personal. sunt cazuri in care pentru interogarea nejustificata a bazei de date (un functionar, politist etc care a cautat ptr curiozitatea sa in baza de date) s-a soldat cu dosare penale.

hai sa iti dau eu o idee. mergi si fa rovinieta pe respectivul numar. cumperi una pe o saptamana.parca pe rovinieta apare si vin-ul Posted Image))
Asta e tare, ma costa 14 lei! Daca are deja rovinieta, mai pot face una peste?

Edited by arab, 22 March 2018 - 17:12.


#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 arab, on 22 martie 2018 - 17:09, said:

Nu e cazul la mine, masina vizata de mine, e mai veche. Nu apare cu RCA dupa numar, nici anul asta, nici in 2017, nici 2016 etc. Are RCA oare?
nu conteaza vechimea masinii.masina noua adica omul a cumparat-o de curand.
singurul posibil caz in care asigurarea nu apare dupa numar este acela cand masina este la prima asigurare pe acel proprietar. si de aia nici nu iti apare pe 2016,2017, masina nu era pe aceste numere atunci.

deci eu imi cumpar acum o masina SH. imi fac rca pe 6 luni pe seria de caroserie. abia apoi o trec pe judetul meu si abia la al doilea rca o sa apara dupa numar in baza de date.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Fa-o in continuarea ei ...

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Masina nu e noua, are placute uzate deja, numar preferential si nu pare inmatriculata de curand.

Stiu ca se practica lipsa RCA in procente mari.

Edited by arab, 22 March 2018 - 17:18.


#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
atunci cel mai probabil circula fara asigurare.

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 bossake, on 22 martie 2018 - 17:13, said:

singurul posibil caz in care asigurarea nu apare dupa numar este acela cand masina este la prima asigurare pe acel proprietar.
Nu este singurul caz.
Mai sunt situatiile in care masina apartine unei institutii de stat si are numere speciale.
Nici la alea nu apar politele, cu toate ca le au si sunt valabile.
Nu este cazul aici, fiind masina particulara ...

Edited by shymano, 22 March 2018 - 17:21.


#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 arab, on 22 martie 2018 - 16:59, said:

Se pare ca e o mare problema, un secret de stat! Nu pot afla din baza CEDAM, daca o masina are sau nu RCA valabil pe baza numarului si mi-ar trebui VIN-ul ei. Toti dau din umeri! Ba ca nu se poate, ba ca nu am dreptul etc.

Cunoscand un numar de inmatriculare, pana la urma, de unde si cum se poate afla VIN-ul? Eu nu m-am dumirit si am intrebat la politie, asiguratori, ITP. Nu am incercat inca la taxe si impozite, ca stiu si posesorul masinii. Nici la drumuri nu am incercat. Toti au baze de date dealtfel.

Unele masini au seria de sasiu la vedere in geam, altele nu. Deci, de ce ar fi asa secret, ce mama naibii sa faci cu un VIN? Eventual afli date tehnice despre masina, revizii etc. Poate vrei sa o cumperi.

Ce parere aveti? Ce lege, reglementare interzice acest lucru pana la urma?
Tu ai cautat aici?

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E persoana fizica sau firma obisnuita.

Pana la urma de ce e secreta informatia dorita de mine?

 Kokoshmare, on 22 martie 2018 - 17:21, said:

Tu ai cautat aici?
Desigur!

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 arab, on 22 martie 2018 - 17:10, said:

Asta e tare, ma costa 14 lei! Daca are deja rovinieta, mai pot face una peste?
nu merge, iti cere talonul, de acolo e luat VINul

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mie personal nu mi-a cerut talonul, am spus numarul meu si gata! Am verificat datele si am semnat si am dat banul.

Edited by arab, 22 March 2018 - 17:26.


#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
cand faci pe 7 zile nu iti cere talonul. am facut candva la o masina de mai multe ori pe 1 luna si mi l-a cerut.

dar pe 7 zile parca niciodata nu mi l-a cerut.

#18
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Mai pe scurt tu vrei sa afli daca un dusman are sau nu asigurare sa il dai in gat?
Seria o afli de pe masina, e scrisa pe ea cu litere mari si frumoase.

Datele alea sunt date personale si e interzis sa fie acordate tuturor curiosilor pe motiv ca au ei o mancarime.

 arab, on 22 martie 2018 - 17:25, said:

Mie personal nu mi-a cerut talonul, am spus numarul meu si gata! Am verificat datele si am semnat si am dat banul.
Teoretic aia trebuie sa ceara talonul.. dar in Romania legile si reglementarile sunt optionale pentru majoritatea, asa ca unii mai infractori din fire nu cer.

Edited by romangx, 22 March 2018 - 18:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate