Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitionare telefon ( Huawei P9 lite mini vs Samsung J3 2017)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MosOpinca

MosOpinca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2016
Salut .
Am nevoie de un sfat in alegerea unuia dintre cele doua modele
https://www.gsmarena...e_mini-8833.php - Huawei P9 Lite Mini
https://www.gsmarena...(2017)-8438.php  - Samsung J3 2017

Nu intentionez sa le folosesc in nici un fel pt jocuri. Am studiat atent specificatiile celor doua modele, si bazandu-ma doar pe detaliile tehnice inclin spre Huawei ( baterie mai mare, ecran mai bun) , doar ca pana acum nu am avut de a face cu nici un telefon produs de Huawei, Cele cateva telefoane Samsung cu care am avut de a face mi-au lasat o impresie buna in operare.

Exista cineva printre voi care are unul dintre cele doua modele, care mi-ar putea o parere obiectiva ?

Mentionez ca nu sunt interesat de raspunsuri gen "Firma X e praf, dece nu iti iei Y? " sau "dece nu iti iei modelul cutare" , " mai pui X lei si iti iei modelul Y" ..... Sunt interesat doar de modele mentionate mai sus, eventual pareri legate de fiabilitatea telefoanelor Huawei P9 .

Multumesc :)

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
As alege Huaweiul pentru bateria mai generoasa.

PS: poate conteaza ca huaweiul are si senzor de amprenta si totusi procesor snap. Cred totusi ca pe partea foto/video camera de pe samsung e mai buna - la intervalul asta de pret ma gandesc ca nu esti pasionat.

Edited by dreaQ, 22 March 2018 - 12:04.


#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMosOpinca, on 22 martie 2018 - 11:30, said:

Salut .
Am nevoie de un sfat in alegerea unuia dintre cele doua modele
https://www.gsmarena...e_mini-8833.php - Huawei P9 Lite Mini
https://www.gsmarena...(2017)-8438.php  - Samsung J3 2017

Nu intentionez sa le folosesc in nici un fel pt jocuri. Am studiat atent specificatiile celor doua modele, si bazandu-ma doar pe detaliile tehnice inclin spre Huawei ( baterie mai mare, ecran mai bun) , doar ca pana acum nu am avut de a face cu nici un telefon produs de Huawei, Cele cateva telefoane Samsung cu care am avut de a face mi-au lasat o impresie buna in operare.

Exista cineva printre voi care are unul dintre cele doua modele, care mi-ar putea o parere obiectiva ?

Mentionez ca nu sunt interesat de raspunsuri gen "Firma X e praf, dece nu iti iei Y? " sau "dece nu iti iei modelul cutare" , " mai pui X lei si iti iei modelul Y" ..... Sunt interesat doar de modele mentionate mai sus, eventual pareri legate de fiabilitatea telefoanelor Huawei P9 .

Multumesc Posted Image
P9 lite mini, este varianta mai slaba a lui P9 lite, la fel cum P9 Lite este varianta mai slaba a lui P9.
Samsung J3 2017, e un fel de Samsung J5 2017, dar varianta mai ieftina si cu display mai mic.
Mai bine un P9 Lite 2016, decat un P9 Lite Mini 2017 : https://www.emag.ro/.../DBH6R3BBM/#Alb

Daca dai 750-800 lei pe un J3 2017, mai bine dai 800 lei pe un P9 Lite 2017 si clar nu se compara.
https://www.emag.ro/...d/pd/DDNW57BBM/
vs
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Si ca sa fiu ontopic, am detinut cateva modele de Huawei, varianta low budget si am fost foarte multumit. De curand am luat un Y6 2017 pentru sotie si sunt multumit de el, imi place cum se misca si comporta. Daca as avea 800 de lei dat pe un telefon, si sa ma limitez la cele 2 marci exclusiv, as merge pe Huawei P9 Lite 2017, sau, la 900 lei as merge pe Samsung J5 2017.
Stiu ca exista si varianta la 900 - 950 lei de a lua Xiaomi MiA1, dar ma rezum la strict cele 2 marci ale initiatorului.

Edited by Magicwisewolf, 22 March 2018 - 12:09.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Mergi pe Xiaomi...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie luată în calcul rapiditatea cu care se oferă actualizările la ambele modele. Nu am J, dar am Note 4 şi încă mai beneficiază de actualizări, deşi a fost lansat în 2014 (eu îl am din 2016).
Nu aş merge pe nimic din seria J, mai degrabă pe seria A, dacă e să fie Samsung.
Bateria e mai bună la Huawei, dar procesorul e mai bun la Samsung. La Huawei nu aş merge pe nimic din gamele Lite sau Mini.
Rezoluţia mică a ecranului le trage în jos pe amândouă.
Un Huawei low budget am şi eu şi-mi vine să dau cu el de pământ, numai că e în custodie.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
mai repede un xiaomi mi a1

Il gasesti la auchan sa-l vezi cum arata

#7
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
La banii aia gasesti Redmi Note 4 si gata...

#8
MosOpinca

MosOpinca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2016
Va multumesc pentru raspunsuri, dar chiar nu va inteleg. Am specificat clar in mesajul initial ca sunt interesat DOAR de cele doua modele. Nimic altceva .... din 6 raspunsuri 4 ma induruma sa imi cumpar alte telefoane . E exact ca si in talk-show-urile cu politicieni .... Intrebi una si raspunsul nu are nici o treaba cu intrebarea.

#9
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostMosOpinca, on 23 martie 2018 - 09:24, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar chiar nu va inteleg. Am specificat clar in mesajul initial ca sunt interesat DOAR de cele doua modele. Nimic altceva .... din 6 raspunsuri 4 ma induruma sa imi cumpar alte telefoane . E exact ca si in talk-show-urile cu politicieni .... Intrebi una si raspunsul nu are nici o treaba cu intrebarea.

Da dar Redmi Note 4 e mult peste cele doua modele mentionate de tine... poate te sperie firma (Xiaomi) dar te asigur ca ai mult suport online la el si nu ar trebui sa te temi de chestii in chineza ca pe vremuri.

Daca chiar nu poti sa alegi decat intre cele 2 mergi pe P9 lite mini.

#10
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostMosOpinca, on 23 martie 2018 - 09:24, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar chiar nu va inteleg. Am specificat clar in mesajul initial ca sunt interesat DOAR de cele doua modele. Nimic altceva .... din 6 raspunsuri 4 ma induruma sa imi cumpar alte telefoane . E exact ca si in talk-show-urile cu politicieni .... Intrebi una si raspunsul nu are nici o treaba cu intrebarea.
Romanii au inceput de ceva ani, sa aibă o obsesie cu smartphone-urile chinezesti, in special de cele produse de Xiaomi. Asa am pățit si eu anul trecut, când am cerut părerea despre 2 smartphone-uri, pe un alt forum (site). Am avut de ales intre un Sony Xperia X si un Motorola G5 Plus si am cerut părerea celor care detin strict unul dintre cele doua smartphone-uri, ca sa-mi fac o părere despre ce sa cumpar. Ghici ce?! Am primit doar sfaturi sa cumpăr nu stiu ce modele de la Xiaomi. Când am de cumpărat vreun produs electronic, prefer sa consult site-urile de specialitate, decât sa cer păreri pe forumurile romanesti.

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Aceste situatii apar din bunavointa unora dintre noi de a da sfaturi de variante mai bune la acelasi pret, sau, chiar la pret mai mic.
Sunt multe persoane care nu au habar de telefoane sau aleg anumite telefoane doar pt ca sunt mai cunoscute si atat, fara sa stie de alte marci care sunt poate de 2 ori mai bune decat ce specifica ei.
Aceste sfaturi ar trebui citite si luate in calcul sau nu. Depinde de fiecare. Pe mine unul, m-ar ajuta sa stiu si aceste variante si informatii.
Cat despre obsesia cu branduri chinezesti, aceasta a aparut dupa ce multe telefoane care erau destinate doar pietelor asiatice au intrat si in Europa si au demonstrat ca sunt cel putin la fel de bune sau chiar mai bune decat cele de care stiam noi pana la acel moment.
E ca si cum intrebi de un model de Audi, dar nu stii ca si Toyota are ceva asemanator cu ce cauti, dar, poate, la pret mai mic cu mai multe dotari si performanta mai buna. E doar un exemplu, inspirat sau nu...

Cat despre cele 2 variante, desi, personal nu as merge pe niciuna, as alege P9 Lite Mini pentru senzorul de amprenta si bateria de capacitate mai mare. Desi, nu stiu de ce ai da 700 de lei pe el, cand la 740 de lei ai P9 Lite resigilat, cu sanse mari sa fie nou nout, fara nicio zgarietura.
La fel si cu Samsung J3 2017. De ce ai da 700 de lei pe J3 2017, cand, la 810 lei poti lua J5 2017 resigilat ?

Edited by Magicwisewolf, 27 March 2018 - 13:24.


#12
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMosOpinca, on 22 martie 2018 - 11:30, said:

Salut .
Am nevoie de un sfat in alegerea unuia dintre cele doua modele
https://www.gsmarena...e_mini-8833.php - Huawei P9 Lite Mini
https://www.gsmarena...(2017)-8438.php  - Samsung J3 2017

Exista cineva printre voi care are unul dintre cele doua modele, care mi-ar putea o parere obiectiva ?
...........
Multumesc Posted Image

View PostTrafalgarLaw, on 22 martie 2018 - 21:45, said:

La banii aia gasesti Redmi Note 4 si gata...

View Postzzhunt, on 22 martie 2018 - 12:41, said:

mai repede un xiaomi mi a1
Il gasesti la auchan sa-l vezi cum arata

Oare este atat de greu sa-i raspundeti exact la ce a intrebat?
Trebuie sa laudati unprodus pe care il aveti sau il doriti?

Cat priveste recomandarea eu nu asi lua nimic de la o "firma" chinezesca (toate produsele sunt clone mai bune sau mai rele)!
Prefer un produs mai slab (in reclame) decat produsele chinei comuniste. Sa nu inteleaga detractorii de meserie ca am ceva impotriva celor ce muncesc in fabricile de componente pentru cei care chiar "fac" telefoane (nu doar "fotografiaza").

Edited by breitner, 27 March 2018 - 13:56.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Si raspunsul tau unde e ?
Sau ai intrat doar sa faci observatie si sa bati obrazul ? :)

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMagicwisewolf, on 27 martie 2018 - 13:52, said:

Si raspunsul tau unde e ?
Sau ai intrat doar sa faci observatie si sa bati obrazul ? Posted Image

Daca ai fi avut rabdarea sa citesti intrebarea initiatorului (Huawei P9 Lite Mini - Samsung J3 2017) nu te-ai fi repezit!
Oare care este chinezesc si care nu (scrie pe ele)?

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbreitner, on 27 martie 2018 - 14:03, said:


Daca ai fi avut rabdarea sa citesti intrebarea initiatorului (Huawei P9 Lite Mini - Samsung J3 2017) nu te-ai fi repezit!
Oare care este chinezesc si care nu (scrie pe ele)?
Pai, am citit-o. Am si raspuns. Tu ai citit ce am scris ? Chiar in 2 postari.

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Bineinteles ca am citit.
Este parerea ta despre ce ai sau ce vrei sa ai. La fel este parerea mea despre produsele chinei comuniste (nici chiloti nu cumpar fabricati de ei (marfa rapid "perisabila"))!

Am vazut (si mai vad) posesori care folosesc Samsung vechi de 5 - 6 ani, de alea chinezesti nu (ar fi in cartea recordurilor, sau nu fabricau (!?)).

Samsung (dupa ce au pierdut procesele cu Apple si au fost nevoiti sa cumpere licentele (de aia "s-au cam dat" cu Microsoft) este un fel de iPhone (nu numai ca pret (ma refer la "hight"))) pentru android.
Nu imi place android (deci totul este dezinteresat, in afar de "agresivitatea chineza")!

* Daca luna viitoare firmele chinezesti (OnePlus, Xiaomi si Huawei, restul nu conteaza decat la numar) ar scoate un telefon cu iOS sau windows 10 sau "o suta" tot nu asi cumpara!

Edited by breitner, 27 March 2018 - 14:39.


#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Ideea era ca am raspuns si pe subiect si am facut cateva recomandari, de la aceeasi producatori. Nu am zis numai de "chinezarii". Fiecare cu ce ii place...

#18
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Asa e si normal, sa ii dam niste idei (sfaturi e prea mult zis, doar nu suntem atotstiitori (era sa scriu atotstivuitori)),
dar fara sa ne laudam marfa!
Treaba lui daca tine cont sau nu, dar n-ar trebui incarcat totul cu o gramada de date pentru ca
atunci sigur va alege ceva recomandat de altundeva (mi-ar pare rau sa fie ceva rpc) sau ce i-a placut la prima vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate