Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Afisaj viteza pe parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmihaicozac, on 22 martie 2018 - 13:09, said:

E cam naşpa că sticla parbrizului are 2 feţe, deci apar 2 reflexii. Dacă eşti direct în faţa afişajului nu e aşa rău însă din lateral se văd 2 imagini decalate şi nu e plăcut deloc.
Da, intr-adevar exista un fel de shadow efect dar te obisnuiesti.

#38
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Daca solutia este bine implementata este foarte utila. Am condus un BMW cu head-up display si senzatia este foarte faina, ai in campul vizual ca si cum ar pluti deasupra capotei in fata soferului o imagine electronica transparenta care iti afiseaza foarte multe informatii utile, te ajuta sa vezi tot ce este important mult mai rapid si mai precis fara sa te oboseasca si fara sa-ti muti privirea pe ceasurile de bord. Exista probleme de compatibilitate cu ochelarii cu polarizare.

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,283
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttehnics, on 22 martie 2018 - 12:48, said:

telefonul proiecteaza singur pe parbriz. Nu ai nevoie de nimic atlceva. Si merge foarte bine.

View Postmihaicozac, on 22 martie 2018 - 13:09, said:

E cam naşpa că sticla parbrizului are 2 feţe, deci apar 2 reflexii. Dacă eşti direct în faţa afişajului nu e aşa rău însă din lateral se văd 2 imagini decalate şi nu e plăcut deloc.
Am descarcat de test o aplicatie si am zis sa vad cum reflecta parbrizul. Nu se reflecta nimic, pentru ca ... soare. Ok, deci n-am vazut nimic. Am intrat in garaj si se vedea ... ceva, dar cum zice colegul apar 2 reflexii si e deranjant rau.

Deci trebuie sticla speciala, insa nu stiu cum se comporta in zilele insorite. Nu o sa iau un aparat care se conecteaza prin OBD ca nu ofera viteza corecta. Cred ca e mai bun GPS-ul telefonului. Mai ramane problema luminozitatii telefonului si racirea lui.

Edited by Bursul, 10 April 2018 - 14:15.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,283
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, dupa ce mi-am stors creierii am hotarat sa comand un head up display de pe Amazon.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71jZHD27uPL._SX522_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Firma Lescars, pare firma germana. Pret 15 euro.

Din ce am citit pe net e clar ca in zilele cu soare nu se vede mai nimic. Din toate ofertele si ma refer doar la head up glass, adica numai sticla, cel mai bun era de la Hudaway, dar costa 79 euro. Nu dau atat.
Sunt curios sa vad ce afacere am facut. Poate fac si un review dupa ce-l primesc.

Link: https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,649
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBursul, on 17 aprilie 2018 - 08:52, said:

Kein Verkäufer liefert diesen Artikel aktuell nach Rumänien.  Posted Image Posted Image Posted Image

View PostBursul, on 17 aprilie 2018 - 08:52, said:

Poate fac si un review
wtf ... cum adica "poate" ???

Edited by adrian_r5, 18 April 2018 - 07:40.


#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,283
  • Înscris: 30.10.2003
Amazon anunta ca azi vine pachetul. Posted Image

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Baga o parere dupa...

#44
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View PostBursul, on 17 aprilie 2018 - 08:52, said:

Ok, dupa ce mi-am stors creierii am hotarat sa comand un head up display de pe Amazon.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71jZHD27uPL._SX522_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Firma Lescars, pare firma germana. Pret 15 euro.

Din ce am citit pe net e clar ca in zilele cu soare nu se vede mai nimic. Din toate ofertele si ma refer doar la head up glass, adica numai sticla, cel mai bun era de la Hudaway, dar costa 79 euro. Nu dau atat.
Sunt curios sa vad ce afacere am facut. Poate fac si un review dupa ce-l primesc.

Link: https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1
Tu ai dat 15 euro pe o bucățică de plastic transparent?

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,283
  • Înscris: 30.10.2003
Scurt review.
Am iesit cu masina pana la bazinul de inot (2 km) sa vad cum merge aparatul high tech.
Primul lucru pe care l-am remarcat a fost ca bordul meu e rotund. Deci e ca si cum ai pune chestia aia pe o minge. Asa sta la mine.
Am vrut sa o imping mai in fata unde bordul e mai plat, dar nu a mers, trebuia ridicat oglinda transparenta si dadea in parbriz.

Partea buna e ca chestia nu a picat, desi am mers un pic grabit, iar cand am luat coltul s-a cam balanganit.

Chestia e mare cat un HTC M8. Si are nevoie de vreo 7-8 cm inaltime, vreo 60 grade ca sa vezi ecranul telefonului.

Sticla e cam neagra, in contrast cu parbrizul, deci ai in fata sub nas un dreptunghi de culoare maro inchis. E un pic deranjant, dar sper sa ma obisnuiesc. Eu am fost acum seara si noaptea, nu stiu cum e pe soare.

Telefonul. Nu prea merge telefonul personal. Poate un telefon de rezerva, pentru ca daca suna careva s-a dus naibii ce ai pe ecran.
Apoi trebuie sa fixezi imaginea telefonului, iar aplicatia pe care am folosit-o nu are functia asta. Iar la mine imaginea se rotea in functie de cum vroia giroscopul :lol:, botul masinii in sus Ok, botul masinii in jos nu era Ok.

Seara ecranul telefonului se reflecta in parbriz. Meeeh!!! Nu stiu de unde venea lumina, dar nu dadea bine. Se mai poate regla din luminozitate.

Cand am dat sa ies in strada principala doua babe vorbeau la colt, iar una s-a chiorat sa vada ce am pe bord. M-a pufnit rasul. Baba interesata de hightech.

In concluzie nu e un lucru care sa rupa gura targului. E fain ca ai kilometrajul sub nas. Probabil si cu un soft GPS, ar fi misto. Voi incerca sygic. Eu zic ca pentru cei care merg in orase pe care nu le cunosc si la drumuri lungi ii ajuta un pic, dar nu e o necesitate. Depinde ce ai pe masina. Cum are colegul nostru cu Audi, gps in bord unde e kilometrajul, chiar nu merita.

Vedem cum e in weekend cand sigur o sa ies la iarba verde. Avand in vedere ca am scos bicicleta de la naftalina, masina o sa stea mai mult prin garaj.

N-am apucat sa fac poze.

P.S. daca cumparati vreodata aveti mare grija. Veti avea tendinta sa va uitati la inceput la ecranul telefonului (moama ce misto arata!!!) si sa nu fiti atenti la drum. Pericol de accident.

Edited by Bursul, 18 April 2018 - 22:45.


#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,283
  • Înscris: 30.10.2003
Am terminat de testat produsul pe care il aveam. Concluzia e ca nu l-am folosit deloc :)  Doar sa ai afisata viteza nu e suficient, iar GPS care sa intoarca ecranul pentru chestia asta inca nu exista sau nu l-am descoperit. Inca sta in torpedou de vreo 6 luni si nu am simtit nevoia sa-l folosesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate