Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Proiect promovare obiective turistice

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018
Salut!
Am de ceva vreme o idee despre o afacere, dar nu stiu daca "s-ar prinde" sau nu. As dori si parerea voastra.
Treaba sta in felul urmator:

Domeniul de activitate principal il va reprezenta promovarea obiectivelor turistice ale Romaniei
Se va desfasura astfel:
  Dupa cum stim, in jurul obiectivelor turistice sunt foarte multe locatii de cazare, restaurante, cafenele etc. Din punctul meu de vedere, cu o promovare mai buna a obiectivelor, acesti agenti economici vor avea de castigat.
   Ma voi ocupa de:
• “Renovarea” interfetei grafice, dar si continutului site-ului web al fiecarei zone interesante a Romaniei
• Promovarea acestora intr-o multitudine de moduri
• Realizarea site-urilor de la 0 unde nu exista cu sprijinul consiliului local
• Consultanta si suport IT pentru clienti
Activitatea se va desfasura astfel:
• Voi lua legatura cu clientii din zonele respective
• Le propun o promovare pe site-ul obiectivului turistic de care apartin contra unei sume de bani, o reabilitare a site-ului propriu cu un cost variabil si in plus, suport si consultanta gratuita in pachetul cu web design sau separat contra cost.
• In cazul preluarii site-ului de la ei spre administrare, se va percepe un comision in functie de nivelul de dezvoltare al companiei, pentru clientii in plus fata de media obisnuita adusi din promovare si noua interfata
Necesare:
• Masina de deplasare in tara
• Laptop-uri pentru angajati
• Telefon pentru angajati
Punctul de lucru nu este necesar, totul se va realiza din diverse locatii alese de catre angajati.

Daca doriti sa mai aflati diverse aspecte, va rog sa ma intrebati.

Astept pareri. Multumesc!

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Turismul e ascendent de ceva vreme în România, deci MERITĂ :) Dacă vrei să promovezi Ploieştiul :) dă-mi un răcnet !!!

#3
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostPloiesteanul2015, on 22 martie 2018 - 11:12, said:

Turismul e ascendent de ceva vreme în România, deci MERITĂ Posted Image Dacă vrei să promovezi Ploieştiul Posted Image dă-mi un răcnet !!!

Da, si eu tot la asta m-am gandit. Te voi contacta daca voi face demersurile spre a pune pe picioare afacerea. Multumesc!

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce păreri dorești ? Dacă ți se pare o idee bună, purcede la drum. Fă-ți firmă, angajează oameni...
Baftă

#5
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postexceswater, on 22 martie 2018 - 11:19, said:

Ce păreri dorești ? Dacă ți se pare o idee bună, purcede la drum. Fă-ți firmă, angajează oameni...
Baftă

Din punctul meu de vedere, este o idee ok, numai ca in ziua de azi, nu prea se mai merita sa iti arunci banii in visuri si sa te trezesti ca societatea nu ar fi interesata de ideea ta. Asta incerc sa aflu, daca ar prinde in domeniul turismului.

#6
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Candva am visat si eu la ceva de genul asta. Pot sa zic ce am patit eu: te vei lovi de o reticenta crunta a proprietarului de pensiune/restaurant de a investi in asa ceva. Nu cu bani. Daca le zici ca le faci gratis, poate nici asa. Si asta era in urma cu 8 ani.

Intre timp au aparut variante mult mai usoare pentru ei: booking.com de exemplu. Unde spre deosebire de ce vrei tu sa faci, acolo nu plateste nimic pana aia nu ii dau clienti, si atunci platesc un comision per client.

Nu zic, suna foarte bine ce vrei tu, din punctul tau de vedere. Incearca doar sa te pui in locul clientului tau si gandestete incepand de jos in sus, de ce ar vrea el sa-ti dea tie bani. Gandeste-te ca el te primeste cu injuraturi si tu trebuie sa-l convingi sa pleci cu bani, asa de jos trebuie inceput planul.

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
PM, daca este nevoie de continut scris (texte SEO) pentru site-urile nou create.

#8
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postlula_canci, on 22 martie 2018 - 11:23, said:

Candva am visat si eu la ceva de genul asta. Pot sa zic ce am patit eu: te vei lovi de o reticenta crunta a proprietarului de pensiune/restaurant de a investi in asa ceva. Nu cu bani. Daca le zici ca le faci gratis, poate nici asa. Si asta era in urma cu 8 ani.

Intre timp au aparut variante mult mai usoare pentru ei: booking.com de exemplu. Unde spre deosebire de ce vrei tu sa faci, acolo nu plateste nimic pana aia nu ii dau clienti, si atunci platesc un comision per client.

Nu zic, suna foarte bine ce vrei tu, din punctul tau de vedere. Incearca doar sa te pui in locul clientului tau si gandestete incepand de jos in sus, de ce ar vrea el sa-ti dea tie bani. Gandeste-te ca el te primeste cu injuraturi si tu trebuie sa-l convingi sa pleci cu bani, asa de jos trebuie inceput planul.

Foarte bun raspunsul, apreciez.

Ideea este ca din punctul meu de vedere, in primul rand as cauta obiectivele turistice, nu cazarile si alte locatii de genul. Astea fiind spuse, dupa gandirea mea as fi putin mai sus de booking.com si in plus, va fi o accesibilitate mult mai sporita pentru turistii care vor vedea posibilitatile pe care le au in acea zona direct din site-ul zonei pe care ar dori sa o viziteze.
Multumesc!

Edited by D-Ovidiu, 22 March 2018 - 11:31.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Obiectivele turistice cunoscute - traditionale - nu au nevoie de nici un fel de promovare.
Se promoveaza singure si aproape gratis. Crezi ca Poiana Brasov, Sighisoara sau Vama Veche au nevoie de promovare aditionala ?
Mult mai utila ar fi promovarea obiectivelor turistice care sunt mai puţin sau deloc cunoscute de turişti.
Sunt o gramada de locuri chiar unice in lume - obiective naturale de o frumusete rara care ar putea sa ii lase pe turisti cu gura cascata dar si cladiri sau chiar sate intregi mai putin cunoscute si vizitate care in lipsa promovarii raman anonime.
Daca vrei sa faci ceva cu adevarat deosebit scoate-le din anonimat

Edited by Naijax, 22 March 2018 - 11:36.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să explic pe larg detaliat și cu explicații ?

NU.

#11
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View PostNaijax, on 22 martie 2018 - 11:34, said:

Obiectivele turistice cunoscute - traditionale - nu au nevoie de nici un fel de promovare.
Se promoveaza singure si aproape gratis. Crezi ca Poiana Brasov, Sighisoara sau Vama Veche au nevoie de promovare aditionala ?
Mult mai utila ar fi promovarea obiectivelor turistice care sunt mai puţin sau deloc cunoscute de turişti.
Sunt o gramada de locuri chiar unice in lume - obiective naturale de o frumusete rara care ar putea sa ii lase pe turisti cu gura cascata dar si cladiri sau chiar sate intregi mai putin cunoscute si vizitate care in lipsa promovarii raman anonime.
Daca vrei sa faci ceva cu adevarat deosebit scoate-le din anonimat

La asta ma refeream. Normal ca nu voi putea promova zonele deja cunoscute si vizitate frecvent. Mi-ar inchide toata lumea usa in nas. Cel putin la inceput.

View Postexceswater, on 22 martie 2018 - 11:38, said:

Ca să explic pe larg detaliat și cu explicații ?

NU.

Poti sa argumentezi, te rog?

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Reticența românului vis-a-vis de cheltuială pentru firmă.
Are pensiune, crâșmă, hotel, motel, orice, se așteaptă să meargă de la sine sau dacă face un site se uită să îl facă pe o omletă și 3 cafele.
Dacă îi spui de SEO, mentenanță și costuri deja pari dubios.

Discută cu 2-3 de la tine din zonă ce dețin chestii de genul acesta. Dacă îi convingi să plătească ești bun.

Când îmi aleg o zonă unde vreau să fac o ieșire, un weekend etc, nu mă uit la obiective și să caut ceva gen www.paginaxcuofertedecazaredinbuzau.com.ro ci mă uit pe booking.

Singura chestie ok-ish din ce ai scris tu ?

• Promovarea acestora intr-o multitudine de moduri

Degeaba ai site dacă nu știe nimeni de el.

Edited by exceswater, 22 March 2018 - 12:28.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Problema nu este cu zonele si obiectivele turistice, in cea mai mare parte cunoscute de pe la televiziuni si de pe net. Problema cea mai "arzoi" este problema accesului  la acesta zone/puncte. Cred ca aceasta problema merita o atentie deosebita, oferirea de informatii mereu actualizate despre posibilitatile de acces in zone. Pentru ca, exista destule zone cu un urias potential turistico-financiar, dar care, pentru ca nu exista informatii pertinente si actualizate la perioade scurte de timp, nu se pot nici macar mentine, nu sa se mai si dezvolte.
In plus, exista destule situatii in care oamenii din zonele turistice, din lipsa de informatii credibile, nu se implica in activitatea de turism. Sau si mai rau se implica dar cu niste costuri puse in carca potentialilor turisti,care pur si simplu ,ii indeparteaza de zona respectiva. Uitati-va la preturile practicate in Brasov, Poiana Brasov, Valea Prahovei,  Sinaia, Azuga,........
Ca exemplu, as da Baile Herculane, unde existenta ruinelor fostelor hoteluri, voit neglijate pentru a se devaloriza, ar putea fi, in mare parte, compensata de locuri de cazare la privati, la niste sume rezonabile,care ar putea duce la un nivel sporit al taxelor locale, ce ar permite investitii in readucerea statiunii la un nivel europeaan.
Oricum ideea este buna, iar realizarea ei, ar fi posibila cu implicarea unei minime munci de voluntariat in perioada de inceput.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu ești dispus să plătești pentru consultanță privind inițializarea biznisului ?

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostD-Ovidiu, on 22 martie 2018 - 11:06, said:

Salut!
Am de ceva vreme o idee despre o afacere, dar nu stiu daca "s-ar prinde" sau nu. As dori si parerea voastra.
Astept pareri. Multumesc!

Afacerea ta a fost incercata de mai multi bloggeri de turism prin asa-numitele "portaluri de turism". Unele au mers, altele nu. Vorbesc prin prisma experientei mele in domeniu (sunt blogger de travel de vreo 8-9 ani).
Cateva exemple ar putea fi:
https://www.ghiduri-...scopera-romania
http://www.romania-tourist.info/acasa
https://www.turistinfo.ro/

Uite ce scrie in prezentarea portalului Romania-tourist (tin minte ca baza de plecare a portalului era introducerea coordonatelor GPS pentru fiecare obiectiv turistic in parte):

"Romania Tourist Info este un portal turistic social, ce are ca scop crearea unui ghid turistic on-line cu o vastă colecție de obiective turistice românești de valoare, atât amenajate cât și în stare naturală și greu de găsit, pentru a le putea oferi doritorilor într-un cadru organizat și foarte eficient.

Având o gamă largă de informații concrete, descriere, galerie foto, accesibilitate, hărți, coordonate geografice, precum și o serie de mecanisme de căutare, noi credem că putem ușura procesul de localizare și maximiza plăcerea de a vizita aceste locuri. Turismul românesc suferă grav în lipsa unei promovări eficiente și suntem convinși că putem remedia acest lucru cu ajutorul tău, și ai celorlați români prin intermediul acestui portal.

Eficiența portalului depinde foarte mult de cantitatea de informație de care dispune. Dacă ai vizitat obiective în România care crezi că merită văzute, participă și tu. Îți vom fi recunoscători și noi și cei călători în baza informațiilor oferite de tine."

Edited by florinbad, 22 March 2018 - 13:07.


#16
D-Ovidiu

D-Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2018

View Postmyshyk, on 22 martie 2018 - 12:26, said:

Problema nu este cu zonele si obiectivele turistice, in cea mai mare parte cunoscute de pe la televiziuni si de pe net. Problema cea mai "arzoi" este problema accesului  la acesta zone/puncte. Cred ca aceasta problema merita o atentie deosebita, oferirea de informatii mereu actualizate despre posibilitatile de acces in zone. Pentru ca, exista destule zone cu un urias potential turistico-financiar, dar care, pentru ca nu exista informatii pertinente si actualizate la perioade scurte de timp, nu se pot nici macar mentine, nu sa se mai si dezvolte.
In plus, exista destule situatii in care oamenii din zonele turistice, din lipsa de informatii credibile, nu se implica in activitatea de turism. Sau si mai rau se implica dar cu niste costuri puse in carca potentialilor turisti,care pur si simplu ,ii indeparteaza de zona respectiva. Uitati-va la preturile practicate in Brasov, Poiana Brasov, Valea Prahovei,  Sinaia, Azuga,........
Ca exemplu, as da Baile Herculane, unde existenta ruinelor fostelor hoteluri, voit neglijate pentru a se devaloriza, ar putea fi, in mare parte, compensata de locuri de cazare la privati, la niste sume rezonabile,care ar putea duce la un nivel sporit al taxelor locale, ce ar permite investitii in readucerea statiunii la un nivel europeaan.
Oricum ideea este buna, iar realizarea ei, ar fi posibila cu implicarea unei minime munci de voluntariat in perioada de inceput.

Da, asa este, dar ca debutant pe piata agentilor economici, este aproape imposibila realizarea acestor lucruri. Necesita o investitie foarte mare pentru actualizarea in timp relativ real al zonelor de acces.

Multumesc pentru parere! Sunt constient ca nu va fi un profit considerabil la inceput si ca va trebui sa investesc ceva bani pentru plata salariilor in primele luni pana ajungem cunoscuti.

View Postexceswater, on 22 martie 2018 - 12:32, said:

Tu ești dispus să plătești pentru consultanță privind inițializarea biznisului ?

Da, daca ma hotarasc sa pun in aplicare ce am in cap, prima investitie in consultanta as face-o pentru a-mi modela ideile.

View Postflorinbad, on 22 martie 2018 - 12:57, said:

Afacerea ta a fost incercata de mai multi bloggeri de turism prin asa-numitele "portaluri de turism". Unele au mers, altele nu. Vorbesc prin prisma experientei mele in domeniu (sunt blogger de travel de vreo 8-9 ani).
Cateva exemple exemple ar putea fi:
https://www.ghiduri-...scopera-romania
http://www.romania-tourist.info/acasa
https://www.turistinfo.ro/

Uite ce scrie in prezentarea portalului Romania-tourist (tin minte ca baza de plecare a portalului era introducerea coordonatelor GPS pentru fiecare obiectiv turistic in parte):

"Romania Tourist Info este un portal turistic social, ce are ca scop crearea unui ghid turistic on-line cu o vastă colecție de obiective turistice românești de valoare, atât amenajate cât și în stare naturală și greu de găsit, pentru a le putea oferi doritorilor într-un cadru organizat și foarte eficient.

Având o gamă largă de informații concrete, descriere, galerie foto, accesibilitate, hărți, coordonate geografice, precum și o serie de mecanisme de căutare, noi credem că putem ușura procesul de localizare și maximiza plăcerea de a vizita aceste locuri. Turismul românesc suferă grav în lipsa unei promovări eficiente și suntem convinși că putem remedia acest lucru cu ajutorul tău, și ai celorlați români prin intermediul acestui portal.

Eficiența portalului depinde foarte mult de cantitatea de informație de care dispune. Dacă ai vizitat obiective în România care crezi că merită văzute, participă și tu. Îți vom fi recunoscători și noi și cei călători în baza informațiilor oferite de tine."


Foarte bun raspunsul. Sincer sa fiu, din puctul meu de vedere, conteaza foarte mult si implicarea.

#17
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pai du-te si fa un experiment, iti sugerez o zona de ski, fie Transalpina, fie Sureanu...ar fi util ca eu, ca si amator de a merge la ski, sa am intr-un loc toate cazarile si restaurantele din zona respectiva, care sunt cam greu de gasit acum...succes!

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postd-ardeleanu, on 22 martie 2018 - 13:35, said:

Pai du-te si fa un experiment, iti sugerez o zona de ski, fie Transalpina, fie Sureanu...ar fi util ca eu, ca si amator de a merge la ski, sa am intr-un loc toate cazarile si restaurantele din zona respectiva, care sunt cam greu de gasit acum...succes!
Am scris pe Google "restaurante transalpina" si uite ce a rezultat:
https://www.google.r...00!2i780!4f13.1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate