Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sisteme pentru macro

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
As vrea sa deschid acest topic pentru pasionatii de macro, un topic in care sa discutam despre echipamentele cele mai bune si metode de a obtine imagini speciale.

Incep discutia un articol in care se compara 2 obiective macro pursange - Laowa 25mm f/2.8 2.5-5x   cu   Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x:

https://petapixel.co...anon-mp-e-65mm/

#2
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Nu știu dacă am înțeles bine dar prin reglarea focalizării se schimbă și rata de mărire? Înseamnă că nu poți face photo stacking decît cu rail?

#3
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu e prea mult de discutat. Iti trebuie obiectiv macro dedicat (ar fi totusi de discutat care-i focala potrivita pentru diverse situatii) si aparat de fotografiat care stie focus stacking cu obiectivele potrivite pentru asa ceva. Dupa aceea urmeaza chinuiala cu sanie macro, obiectiv care-i bun sau nu-i bun pentru stacking sau distractia cu f11,15,22, difractie, bate nu bate vantul, se misca putza la furnica sau nu, sau hipstereala cu obiective intoarse, unul peste altul, adaptarea unor vechi obiective de marit. Bine mai sunt si variantele cu obiective nemacro, inele macro, lentile close-up. In momentul asta varianta cu lentile close up acromate este preferata mea pentru calatorii, toataziua, etc. Voi posta si imaginile speciale . .. doar dupa ce le voi realiza, insa cine are Oly M1 (am inteles ca mai nou a intrat si M5 in liga) nu are nici o scuza sa evite postarea lor Posted Image

Edited by edri, 22 March 2018 - 13:33.


#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 gepres, on 22 martie 2018 - 10:51, said:

Nu știu dacă am înțeles bine dar prin reglarea focalizării se schimbă și rata de mărire? Înseamnă că nu poți face photo stacking decît cu rail?
Da, in zona macro rotirea inelului de focalizare duce la modificari ale factorului de marire, iar focalizarea trebuie facuta prin deplasarea aparatului!

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 edri, on 22 martie 2018 - 13:27, said:

lentile close up acromate
Stii cumva un exemplu bun pe 58 mm ?

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 gepres, on 22 martie 2018 - 10:51, said:

Nu știu dacă am înțeles bine dar prin reglarea focalizării se schimbă și rata de mărire? Înseamnă că nu poți face photo stacking decît cu rail?
Daca schimbi focalizarea inseamna ca obiectul este mai aproape/departe si implicit apare mai mare/mic, nu? Softul ar trebui sa stie de asta si sa faca resize cand faci focus stack.

 Taxon, on 22 martie 2018 - 13:42, said:

Stii cumva un exemplu bun pe 58 mm ?
raynox? Sau nu e acromat?

Edited by crokodilu, 22 March 2018 - 14:06.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 edri, on 22 martie 2018 - 13:27, said:

Voi posta si imaginile speciale . .. doar dupa ce le voi realiza, insa cine are Oly M1 (am inteles ca mai nou a intrat si M5 in liga) nu are nici o scuza sa evite postarea lor Posted Image


Am mai scris asta : este adevarat ca focus stacking este doar pe E-M1 si E-M5 II (cred).
Insa focus bracketing este pe toate modele OMD, chiar si pe E-M10 II - camera entry level.
Deci oricine are un OMD de ultima generatie poate sa testeze si sa vina cu exemple.

Faza interesanta este ca Olympus a pus focus stacking si in compactele din seria TG. Acestea au si modul : "microscop mode" despre care lumea spune ca este fenomenal.
http://asia.olympus-...5/feature4.html

Eu nu sunt foarte pasionat de macro, dar sper ca la un moment dat sa pot veni cu impresii si fotografii. Mai spre vara.

Edited by katran, 22 March 2018 - 15:24.


#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 Taxon, on 22 martie 2018 - 13:42, said:

Stii cumva un exemplu bun pe 58 mm ?

Eu am inceput cu Canon 250D si 500D. Alegerea depinde si de domeniul distantelor focale ale obiectivelor pe care se vor utiliza. Au fost OK, pana cand am fost intr-o calatorie in italia unde mi le-au furat. Apoi am vrut sa-mi cumpar altele dar nu am mai gasit. Din acelea noi "speciale" pentru digital, cu tot felul de tratamente optimizate ...bla, bla am vazut ca exista Marumi si Kenko. Eu am mai luat Kenko pentru ca se gaseau de cumparat la ef64 cand aveau site-ul ala vechi si functional, acum au disparut. Mai am si ceva filtre mai vechi Minolta, nu sunt rele nici alea.
DIn ce am mai citit cel mai bun filtru este cel de la Raynox, e tot acromat, cu trei lentile, celelalte acromate sunt cu 2 lentile. Nu am cumparat pentru ca nu-mi place sistemul de prindere si nu mi-e clar daca nu vigneteaza pe anumite obiective.

Este aici o lista utila cu specificatiile mai multor filtre close up acromate:

http://www.ki.tng.de...mats.html#chart

 katran, on 22 martie 2018 - 15:13, said:

.......
Insa focus bracketing este pe toate modele OMD, chiar si pe E-M10 II - camera entry level.
Deci oricine are un OMD de ultima generatie poate sa testeze si sa vina cu exemple.
.......

Pentru cele care au numai focus bracketing, furnizeaza Olympus un software dedicat pentru stacking pe calculator?

Edited by edri, 23 March 2018 - 12:40.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Raynox imi vigneteaza pe wide, la mediu-tele nu prea. Sistemul de prindere mi se pare practic, am ob oarecare pt poze normale, vad gaza - pun repede lentila, termin cu gaza - scot lentila si continui poza de peisaj.

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu fac atit de rar cite un macro incit am considerat ca nu are rost sa tin 100-le asa ca l-am vindut si am luat un set de tuburi. Si alea prind praful degeaba si ocupa loc in geanta inutil. Dar o lentila, sa fie acolo, la nevoie de pus pe teleul mediu...

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
E ieftin si bun raynox, e aproape pacat sa nu ai unul, l-am folosit de la 25 la 600mm fara probleme, cateodata cu inele stepdown ca sa se poata prinde in ceva (la ob cu filet peste 70mm).

Edited by crokodilu, 23 March 2018 - 13:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate