Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Marvelon

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
sharkus

sharkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.03.2005
Salut,
Am si eu o problema... daca ma poate ajuta cineva cu niste explicatii
Prietena mea a luat vreo 3 luni Marvelon 6, parca asa se cheama, prescrise de doctorita de la planing. a renuntat sa mai ia pastilele pentru ca a inceput sa ia in greutate, vreo 5 - 7 kg in 3 luni, nu stiu exact, pofta de mancare ca asta a fost problema. ideea este ca ei ii este frica acum sa nu fi avut loc vreo dereglare hormonala. eu cunosc termenul, stiu ca nu e bine, dar daca este cineva dragut si binevoitor sa-mi explice prin ce se manifesta o dereglare din asta, (in afara de ingrasare) daca are un efect permanent sau este doar trecator am mai inteles de la unu altu ca ii poate veni ciclul de doua ori in aceeasi luni sau sa nu-i mai vina luni intregi. ideea este ca eu nu prea stiu cum sa o consolez. mie nu mi se pare cine stie ce. nu ca as fi misogin si indiferent ca saraca a luat pastile s-a ingrasat si eu m-am simtit bine ca un porc, dar parerea mea este ca nu poate fi o chestie permanenta ca s-a ingrasat si ca dupa o perioada de timp o sa-i revina "hormonii" la normal. acuma daca gresesc eu sau ea se agita degeaba, rog pe cineva sa ne lamureasca.
multumesc anticipat

Edited by mufă, 24 February 2006 - 08:48.


#2
sanziana05

sanziana05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.01.2006
Am multe cunostinte fete care iau marvelon.Si eu la randul meu am luat si nu am auzit pana acum de vreo tulburare data de aceste pastile.Dar de ce nu se duce la doctor sa le i le schimbe si eventual sa isi faca niste analize?Eu cred ca nu este cazul sa se ingrijoreze!

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Marvelonul, ca si multe alte anticonceptionale, poate avea acest efect secundar. Multe fete care iau anticonceptionale incep sa capete proportii.
Asta e, din pacate.

#4
sharkus

sharkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.03.2005
intrebarea mea este daca asta este un efect permanent sau doar pe o perioada mai scurta de timp

#5
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
hormonii continuti de anticonceptionale au efect scurt. in momentul in care se intrerupe "tratamentul" in cateva saptamani se reface echilibrul hormonal .
dar nu o sa scada in greutate la fel de repede...asta se face su sex, sport si dieta....

Edited by Coana, 24 February 2006 - 14:27.


#6
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 sharkus, on Feb 23 2006, 23:34, said:

Salut,
Am si eu o problema... daca ma poate ajuta cineva cu niste explicatii
Prietena mea a luat vreo 3 luni Marvelon 6, parca asa se cheama, prescrise de doctorita de la planing. a renuntat sa mai ia pastilele pentru ca a inceput sa ia in greutate, vreo 5 - 7 kg in 3 luni, nu stiu exact, pofta de mancare ca asta a fost problema. ideea este ca ei ii este frica acum sa nu fi avut loc vreo dereglare hormonala. eu cunosc termenul, stiu ca nu e bine, dar daca este cineva dragut si binevoitor sa-mi explice prin ce se manifesta o dereglare din asta, (in afara de ingrasare) daca are un efect permanent sau este doar trecator am mai inteles de la unu altu ca ii poate veni ciclul de doua ori in aceeasi luni sau sa nu-i mai vina luni intregi. ideea este ca eu nu prea stiu cum sa o consolez. mie nu mi se pare cine stie ce. nu ca as fi misogin si indiferent ca saraca a luat pastile s-a ingrasat si eu m-am simtit bine ca un porc, dar parerea mea este ca nu poate fi o chestie permanenta ca s-a ingrasat si ca dupa o perioada de timp o sa-i revina "hormonii" la normal. acuma daca gresesc eu sau ea se agita degeaba, rog pe cineva sa ne lamureasca.
multumesc anticipat
la planing au un singur fel de anticonceptionale, care sa da gratis. mai bine s-ar duce la ginecolog, care ii da anticonceptionale in functie de ea, si corpul ei.era mai bine daca lua tot de acolo anticonceptionale injectabile. oricum... daca merge la ginecolog, ii va da ce pastile are nevoie, cum am mai spus, in functie de ea.

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cred ca s-a mai spus asta pe-aici pe undeva: anticonceptionalele nu ingrasa! adica, ele nu contin nici glucide, nici lipide, nici proteine. cu un pic de control asupra regimului alimentar se rezolva problema.

si ce-a zis coana se poate face si acum, nu trebuie sa astepte pana cand nu mai ia marvelon  :) (mai ales sexul  :D  )

#8
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

Quote

a inceput sa ia in greutate, vreo 5 - 7 kg in 3 luni, nu stiu exact, pofta de mancare ca asta a fost problema

nu a zis că s-a îngrășat (în mod direct) de la anticoncepționale

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Fr3ak, on Feb 24 2006, 23:23, said:

nu a zis că s-a îngrășat (în mod direct) de la anticoncepționale

nu, a zis doar ca s-a ingrasat in cele 3 luni cat a luat anticonceptionale. ce anume nu ti-e clar?

#10
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Pana la urma, prin ce mecanism "ingrasa" anticonceptionalele?
Prin modificarea apetitului, sau prin afectarea metabolismului bazal?
Prin actiunea lor asupra hipofizei, si asupra hormonilor gonadotropi, oare nu scad concentratia si altor hormoni tropi, cum ar fi tireotropina?
Tireotropi scazuti=>hormoni tiroidieni scazuti=>metabolism bazal scazut.
Ar merita facut un studiu.

#11
sharkus

sharkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.03.2005
:o :o :o m-ai pierdut in termeni si ati deviat de la subiect. da s-a ingrasat din cauza anticonceptionalelor nu in mod direct. ideea este: daca pofta de mancare mare si eu stiu ce alte reactii vor trece sau vor ramane permanent.

Edited by mufă, 25 February 2006 - 00:19.


#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
vor trece...cu putin efort/control...

#13
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Conceptionalele sunt raspunzatoare pentru luarea in greutate pentru ca determina corpul sa retina apa, dar dupa cum a zis Coana dupa cateva saptamani de la intreruperea tratamentului totul va reveni la normal. (Nu mai stiu unde am citit asta  :D )

Edited by mufă, 28 February 2006 - 09:46.


#14
Nicoleta&yonutz

Nicoleta&yonutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2007
daca fumez sau consum alcool in timp ce iau anticonceptionale,risc sa raman insarcinata?pilulele  mai au acealasi efect..din cauza tutunului? si mai multe detalii daca se poate va rog eu multumesc

Edited by me_and_myself, 07 January 2007 - 15:15.


#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Nicoleta&yonutz, on Jan 7 2007, 14:05, said:

daca fumez sau consum alcool in timp ce iau anticonceptionale,risc sa raman insarcinata?pilulele  mai au acealasi efect..din cauza tutunului? si mia multe detalii daca se poate va rog eu multumesc


nu risti nimic - eventual sa uiti sa iei marvelonul dupa prea mult alcool  :naughty:

fumatul - cand mai cresti un pic (poti sa citesti prospectul intre timp) va trebui sa te ingrijoreze, dar din alte motive, nu anularea efectului contraceptiv.

#16
coteanu laura

coteanu laura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2007
am o mica problema si poate ma puteti ajuta cu un sfat.am inceput pastilele(marvelonul) dupa o pauza de 6 luni si le-am inceput dupa ce mi-a trecut menstruatia la vreo 3 zile.ce pot sa fac in continuare.sa le mai iau?sa ma opresc si sa le incep luna viitore?cand o sa-mi vina ciclul?cand pot sa fiu sigura ca si-au facut efectul?
pls help ca sunt disperata

Edited by mianna, 29 July 2007 - 16:54.


#17
plausus_histrionis

plausus_histrionis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2007
marvelon trateaza si acnea in cazul in care aceasta se datoreaza unor dereglari hormonale?adica asa cum o trateaza yasmin...

#18
oliviu_t

oliviu_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.11.2007
Buna ziua. Prietena mea ia Marvelon de 2 ani fara pauza. Ea crede ca ar fi probleme daca nu ar face o pauza de cateva luni dar eu nu stiu ce sa ii spun. Mi-ati putea da un sfat? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate