Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Tuse seaca indelungata

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
In ultimii 5 ani de fiecare data dupa ce mi-a trecut raceala, tusea ma m-ai tinut inca 1 luna-1 luna si jumatate . O tuse puternica, seaca pe care nu am rupt-o deloc, deloc. Singurul mod prin care puteam sa fac ceva era acela sa nu vorbesc decat foarte putin, sa nu respir foarte mult pe gura si sa o controlez din respiratie. Ceea ce fac si acum. Vreau sa mentionez aici: chiar si dupa ce imi trecea tusea (adica in perioada in care n-aveam nimic) si trageam puternic aer in plamani, cand expiram pe ultima parte a expirarii tot tuseam putin.
Acum 5 ani aprox. mi-am facut si o radiografie la plamani. N-a iesit nimic.
Normal ca am incercat sa iau siropuri ca sa rup tusea ( parca si medicamente). Degeaba.

Acum am o raceala cu febra, iar tusea e foarte puternica. Avand experientele anterioare stiu sa apreciez foarte bine cat o sa ma tina si anume peste 1 luna.
Ce credeti ca m-ar ajuta?
Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un medic.

Dacă ești craiovean, te trimit eu la un pneumolog bun.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Când te-ai vaccinat ultima oară impotriva răcelii/gripei.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ceai de ceapa
Nu glumesc - de fapt este un fel de fiertură de ceapă.
Tai ceapa in 4 si o pui la fiert asa cum este (cu tot cu coaja)
Cat "ceai" d'asta am baut cand eram copil ... cum ma auzea bunica ca tusesc un pic - gata, punea ceapa la fiert
Chiar functioneaza Posted Image

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,449
  • Înscris: 30.10.2003
A inceput si la mine. Am o tuse de o luna, acum e pe la sfarsit. Am bagat 2 feluri se siropuri de tuse in mine (1 dat de medic) si am mancat o gramda de supa de pui in care s-a fiert destul o bucata de ceapa.

Pe unde mergi in oras, toata lumea tuseste. Dar totusi la mine a tinut destul de mult tusea asta.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După ce rezolvați cu tusea, aveți puțină grijă de imunitate.
La anu' nu o să mai tușiți.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ciprianned, on 21 martie 2018 - 15:56, said:

Acum am o raceala cu febra, iar tusea e foarte puternica. Avand experientele anterioare stiu sa apreciez foarte bine cat o sa ma tina si anume peste 1 luna.
Ce credeti ca m-ar ajuta?

Da.. Ultimele varianta de raceala profunda, cunoscute (care au facut si victime) au lasat urme - o tuse puternica care mai dureaza inca o luna.  E bine sa stii ca e vorba doar de o iritatie profunda a gatului, care desi are legatura cu raceala, de la un punct incolo e o afectiune independenta, un fel de alergie la tot ce respiri si culmea.. se manifesta mai pregnant pe vreme calda decat pe ger, indicand ca are legatura cu calitatea aerului respirat care e infinit mai buna pe ger decat pe caldura.

Ce sa-ti recomandam... Un ceai de cimbru cu lamaie, in caz ca ai prin casa si niste sirop de tuse de la farmacie...curatenie maxima la nivel de camera (aspirat praful, schimbate asternuturile).
Insanatosirea e lenta dar se rezolva pana la urma.

 exceswater, on 21 martie 2018 - 16:13, said:

După ce rezolvați cu tusea, aveți puțină grijă de imunitate.
La anu' nu o să mai tușiți.

Ba da. Actuala raceala si gripa (ultimii virusi scapati din laborator care au facut peste 100 de victime in Romania)  e configurata sa aduca cu sine o tuse alergica pe termen lung (cca o luna).
Va poate confirma oricine a racit recent...

#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Cred ca asa e virusel in ultimii ani.
Cam 95% din oamenii pe care i-am vazut racitii au rahatul asta de tuse.
La unii trece in 1-2 saptamini, la altii in 1-2 luni.
Poti sa inghiti ce vrei, pina nu nimeresti exact remediul... degeaba.
La mine ce mai calmeaza cu bomboane de tuse (gen halls....), ceaiuri (sa am gitul umed tot timpul)
La nevasta-mea sirop de tuse de pin, ceai, fervex (sau nu situ cum s echeama, la plic.... ceva forte parca.....)
De trecut... pana mea, cred ca trece de la sine.

Edited by mybrandnewmail59, 21 March 2018 - 16:19.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
"scapati" ... mă jur eu

Au deschis cușca și le-au dat și două bice pe spinare "Dii virușii lu' tata. Mergeți de faceți bani !"

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Mi-au zis și mie unii, oameni de la țară. Unii din ei cu astm.

Cătină cu miere. Așa au scăpat ei de tuse. Și au astm.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 ciprianned, on 21 martie 2018 - 15:56, said:

O tuse puternica, seaca pe care nu am rupt-o deloc, deloc.
....
Ce credeti ca m-ar ajuta?
Multumesc.
Probabil un antitusiv mai puternic, daca la auscultatie medicul de familie aude ceva dubios, un examen radiologic. Banuiesc ca PEF-tester nu are la cabinet.
Ar trebui evaluate si sinusurile.  Sa-ti dea trimitere si la laborator pt proteina C reactiva, eventual si pt Mykoplasma.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
eu tusesc si dau flegme verzi in fiecare dimineata. Tu te plangi de 1-2 luni?

#13
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Reteta mea care nu m-a dezamagit niciodata: tzuica fiarta cu ghimbir si piper cand simt ca ma inteapa-n  gat + o baie calda cu sare la picioare.

Pt.imunitate: propolis si polen dimineata, sau catina cu miere

Pt. tuse: zeama de ridiche neagra cu miere, ceai de ceapa, salvie.

Consoarta care are tuse din asta care nu se mai termina face aerosoli cu adrenalina, fluimucil si cand zici ca i-a trecut, o ia iara.

#14
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Salut, cunosc problema, eu aveam transpiratii, mai ales noaptea, tuseam de ma daramam 2 ani la rand in fiecare iarna am facut radiografie pulmonara si nu iesea nimic. Dupa ce trecea raceala ,exact ca la tine tusea ramanea 1 luna aproximativ. De un an am schimbat radical stilul de viata nu mai fumez, nu mai beau, fac sport, mananc variat, problema s-a remediat.

Edited by BalisticWords, 21 March 2018 - 18:14.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 ciprianned, on 21 martie 2018 - 15:56, said:

In ultimii 5 ani de fiecare data dupa ce mi-a trecut raceala, tusea ma m-ai tinut inca 1 luna-1 luna si jumatate . O tuse puternica, seaca pe care nu am rupt-o deloc, deloc. Singurul mod prin care puteam sa fac ceva era acela sa nu vorbesc decat foarte putin, sa nu respir foarte mult pe gura si sa o controlez din respiratie. Ceea ce fac si acum. Vreau sa mentionez aici: chiar si dupa ce imi trecea tusea (adica in perioada in care n-aveam nimic) si trageam puternic aer in plamani, cand expiram pe ultima parte a expirarii tot tuseam putin.
Acum 5 ani aprox. mi-am facut si o radiografie la plamani. N-a iesit nimic.
Normal ca am incercat sa iau siropuri ca sa rup tusea ( parca si medicamente). Degeaba.
In acesti 5 ani ai luat cumva pentru raceala aceleasi medicamente, sau cel putin cu acelasi compus activ? Citeste atent prospectele pentru ele, si vezi ce reactii adverse pot produse.
Chiar daca scrie ca poate provoca tuse seaca la 1 persoana din 10.000 sau 100.000, poti fi chiar cu acel caz nefericit din 10.000 sau 100.000.

Edited by Hider141, 21 March 2018 - 18:22.


#16
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Strict pt. tusea uscata si reziduala - Tusocalm 3/zi, 2-3 zile ( e codeina). Siropurile nu ajuta in acest caz.

Mai ajuta si ceaiul de cimbrisor si vit. C in doza de 1000 mg/zi.

#17
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Si au am avut o raceala, gripa, ce o fi fost, iarna asta, dupa care am ramas cu o tuse seaca aproape 1 luna. Am fost la medicul de familie, nu a auzit nimic ciudat la plamani, mi-a dat Eurespal si alte prostii, niciun efect. A trecut de la sine cand imi cam pierdusem speranta si incepeam sa ma gandesc deja la pneumonie. Stiu cat de enervant poate fi... Nopti nedormite, tuse de cate ori respiri mai profund. Nici sa vorbesc nu puteam, pentru ca de cate ori vorbeam, tuseam. E simplu, mers la doctor. Daca e raceala la plamani sau pneumonie, medicul o sa auda ceva. Daca nu, e doar un virus agresiv care te tine mult si nu prea ai ce sa faci.

#18
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007

 pexCom, on 21 martie 2018 - 16:05, said:

Când te-ai vaccinat ultima oară impotriva răcelii/gripei.
Acum 15 ani.

 Bursul, on 21 martie 2018 - 16:11, said:

A inceput si la mine. Am o tuse de o luna, acum e pe la sfarsit. Am bagat 2 feluri se siropuri de tuse in mine (1 dat de medic) si am mancat o gramda de supa de pui in care s-a fiert destul o bucata de ceapa.
Pe unde mergi in oras, toata lumea tuseste. Dar totusi la mine a tinut destul de mult tusea asta.
Ce siropuri?

 Hider141, on 21 martie 2018 - 18:22, said:

In acesti 5 ani ai luat cumva pentru raceala aceleasi medicamente, sau cel putin cu acelasi compus activ? Citeste atent prospectele pentru ele, si vezi ce reactii adverse pot produse.
Chiar daca scrie ca poate provoca tuse seaca la 1 persoana din 10.000 sau 100.000, poti fi chiar cu acel caz nefericit din 10.000 sau 100.000.
Nu, nu am luat aceleasi medicamente. Aproape toate au fost la recomandarea medicului.
Nu m-am gandit la asta, dar e de luat in calcul.

 BalisticWords, on 21 martie 2018 - 18:11, said:

Salut, cunosc problema, eu aveam transpiratii, mai ales noaptea, tuseam de ma daramam 2 ani la rand in fiecare iarna am facut radiografie pulmonara si nu iesea nimic. Dupa ce trecea raceala ,exact ca la tine tusea ramanea 1 luna aproximativ. De un an am schimbat radical stilul de viata nu mai fumez, nu mai beau, fac sport, mananc variat, problema s-a remediat.
Aici nu am probleme.

O sa incerc retetele de mai sus.
Ma doare si capul cand tusesc. Daca nu rup deloc tusea...

Edited by ciprianned, 23 March 2018 - 22:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate