Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Unde se poate vinde AUR?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
As dori sa stiu unde exista posibilitatea de a vinde aur in afara de casele de amanet. Din ce am auzit BNR ul ar fi singura solutie, dar nu gasesc nicio informatie legata de aceasta.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
la rromi:)

Edited by jimi91, 21 March 2018 - 16:07.


#3
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

 jimi91, on 21 martie 2018 - 15:57, said:

de la rromi:)

de la rromi se poate vinde?! such logic, much wow...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Unde nu de unde...

2. Depinde ce preț ai :)

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Scubaskot, on 21 martie 2018 - 15:59, said:


de la rromi se poate vinde?! such logic, much wow...

oo

am crezut ca vrea sa cumpere:))

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da' cu amanetul ce-ai ?

#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Daca pretul e bun probabil oriunde. Chiar si-aici. Sau ... La orice institutie bugetara si nu numai sunt ,,cocoane" amatoare de chilipiruri. Cu traista cu haur in spate...  ia-o la colindat.

#8
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

 JurasikMan, on 21 martie 2018 - 16:07, said:

Da' cu amanetul ce-ai ?

Nu scrie pe fruntea mea "prost"

 exceswater, on 21 martie 2018 - 15:59, said:

1. Unde nu de unde...

2. Depinde ce preț ai Posted Image

unde ai vazut ca am scris  "de unde"

eu am adresat o intrebare legata de ce institutie ar cumpara aur, nu de pretul tranzactionarii pe care l am.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule nu pe tine te corectam pe colegul jimi91. - tu ai întrebat unde să vinzi, el a răspuns de unde să cumperi Posted Image

Ziceam de preț că dacă accepți 200 ron / kil îl iau eu tot.  Posted Image


On topic:
La amanet, magazine de bijuterii, bancă.

Articol din 2004:

"Aurul poate fi sub forma de monede din aur fara valoare numismatica, emise in Romania si in alte tari sau fragmente din astfel de monede; medalii comemorative romanesti si din alte tari, specificate in cataloage; lingouri si bare din aur; bijuterii si obiecte din aur minim 14 K; placute aur dentar.

Cei care doresc sa vanda aur se pot adresa, pentru inceput, la Sucursala BCR Lipscani din Bucuresti, urmand ca, in viitor, acest serviciu se fie extins si la alte unitati ale bancii din Bucuresti si din tara.

Clientul, persoana fizica sau juridica, se prezinta la ghiseul de metale pretioase de la Sucursala BCR Lipscani cu obiectele din aur pe care doreste sa le tranzactioneze iar angajatul bancii efectueaza analiza pentru stabilirea obiectelor din aur ce pot fi achizitionate. Obiectele din aur se achizitioneaza pe loc cu eliberarea numerarului in lei. In cazul in care clientul nu este de acord cu tranzactia, obiectele sunt restituite pe loc acestuia.

BCR va afisa zilnic, pe linga cursul valutar de la casele de schimb, si cursul de cumparare pentru aurul de 24 karate. In situatia in care clientul vinde aur cu un numar de karate inferior celui de 24 de karate, suma in lei ce se elibereaza va fi corespunzatoare numarului de karate respectiv. BCR nu cumpara aur cu mai putin de 14 karate si nici alte metale sau pietre pretioase.

BCR este astfel singura banca comerciala din Romania care ofera acest gen de servicii populatiei si agentilor economici.

Pentru informatii suplimentare despre produsele si serviciile oferite de BCR, populatia poate apela numarul de telefon al INFO BCR - 0801.0801.227, (0801.0801.BCR), taxabil la tarif de convorbiri locale, indiferent de locul din tara de unde este apelat. Numarul poate fi apelat in reteaua ROMTELECOM. De asemenea, Serviciul INFO BCR se poate apela si din reteaua de telefonie mobila Connex la numarul: *0801.BCR (*0801.227). Serviciul INFO BCR functioneaza de luni pana vineri intre 8:00 - 20:00 si sambata intre 8:00 - 12:30.
"

Edited by exceswater, 21 March 2018 - 16:30.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Patriarhia Română? Posted Image

#11
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

 PSC, on 21 martie 2018 - 16:35, said:

Patriarhia Română? Posted Image

Eh, au prea mult, nu cred ca vor mai putin de 24 K

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ateliere de bijuterii?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce vremuri...
În anii 60 încă existau legătorii de cărţi care foloseau fir de aur la literele de pe coperţile unor anumite cărţi. Ei erau direct interesaţi de aur de la 18K în sus.
Dacă mai există legătorii de cărţi...

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 Scubaskot, on 21 martie 2018 - 16:15, said:


Nu scrie pe fruntea mea "prost"



unde ai vazut ca am scris  "de unde"

eu am adresat o intrebare legata de ce institutie ar cumpara aur, nu de pretul tranzactionarii pe care l am.

Sunt unele banci care cumpara lingouri si monede standardizate dar iti ofera un pret de o sa-ti piara cheful. In rest doar la amanet sau la rromi. Cine cumpara aur trebuie sa se gandesca la acest aspect in momentul cumpararii.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
amanetu-i pt aia care-i arde buza sa "scoata castigul din aparat" la 1 noaptea.

si eu ma intrebam pe unde se poate valorifica la un pret decent aurul standardizat. adica ala cumparat lingouri de la banci. inteleg ca pretul cu care-l vinzi e ceva mai mic, dar nu la jumate din cel cu care-l vinde banca la momentul ala.

#16
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Scubaskot, on 21 martie 2018 - 15:55, said:

As dori sa stiu unde exista posibilitatea de a vinde aur in afara de casele de amanet. Din ce am auzit BNR ul ar fi singura solutie, dar nu gasesc nicio informatie legata de aceasta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MLWQAHFrM6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sorry, nu m-am putut abtine.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Fane, on 21 martie 2018 - 17:17, said:

amanetu-i pt aia care-i arde buza sa "scoata castigul din aparat" la 1 noaptea.

si eu ma intrebam pe unde se poate valorifica la un pret decent aurul standardizat. adica ala cumparat lingouri de la banci. inteleg ca pretul cu care-l vinzi e ceva mai mic, dar nu la jumate din cel cu care-l vinde banca la momentul ala.
Ala care il cumperi de la banci are un pret umflat cu comisioane.
De ex. acum 1 g de AU 99.99 %  este cca 162 lei, iar bcr vinde cu 210 lei.
La vanzare nu ai cum sa primesti mai mult  de 162 lei - comision ( undeva la maxim 150 lei/ g )

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
iti cumpar eu .100 lei gramul. ORICAT

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate