Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Skoda YETI 2016 2.0 TDI DSG 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postandbozo, on 13 septembrie 2018 - 09:34, said:

Aveti cumva idee unde gasesc toate dimensiunile jantelor? In afara de a da roata jos si a citi in interior?
Mi-as cauta niste jante pentru iarna, ca sa nu mai schimb cauciucurile.
Aceste dimensiuni (ale jantelor) sunt trecute DOAR in COC.

... la punctul 52 Remarks...

#56
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ce e COC asta?

#57
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Postandbozo, on 14 septembrie 2018 - 08:21, said:

Ce e COC asta?
caută și găsești menționat pe ușă. dar doar ce ai în certificat poți pune. ca să treci alte dimensiuni, conform coc, trebuie să treci pe la rar.

#58
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postandbozo, on 14 septembrie 2018 - 08:21, said:

Ce e COC asta?
Certificate of conformity

#59
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Am facut si eu trecerea la cauciucurile de iarna. Cu ocazia asta am aflat si ce jante am. 7Jx16H2  ET45. Poate pana la primavara gasesc sa cumpar un set ca sa imi fie mai usor cu schimbatul.
Cauciucurile de vara, desi DOT 2016 au facut ceva crapaturi fine pe calea de rulare, ca si cum ar fi imbatranite. Trebuie sa ma hotarasc daca le mai tin sau renunt la ele. Profil mai au sufucient si pentru vara urmatoare.

58k km, se apropie revizia.

Edited by andbozo, 15 November 2018 - 11:26.


#60
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Aveti idee daca revizia de 60k trebuie neaparat facuta la reprezentanta Skoda sau merge si la altele? Seat de exemplu? In ideea pastrarii garantiei.

#61
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Mos Craciun a venit cu o revizie la masina. Cum cei de la Skoda Iasi nu raspund la telefon, am mers pana la Suceava. Placutele fata erau uzate( nu anuntau nimic in bord) si au fost schimbate si ele.
Pretul a iesit ceva mai mic decat ma asteptam

Attached Files



#62
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Avia Motors are in Bucuresti in aceeasi batatura service Skoda si Seat, acum nu stiu cum o fi prin alte zone.

#63
Snepy83

Snepy83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2019
Salutări tuturor.eu sunt nou pe aici.as vrea sa achiziționez o yeti 4Ś4,2,0 140 cp.va rog frumos daca puteti sa imi spuneti +Si - ale acestui model.portbagajul este chiar asa mic?va multumesc

#64
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Ai gresit forumul, baiatu' meu! Intra pe VWforum sau Skodaforum si afli mai multe. Sa-ti raspund eu, sintetizat, la intrebare:
Portbagajul de 415L este mic pentru cine vine de pe Octavia si mare pentru cei care au avut Fabia.
Minusuri: masina este diesel si poti avea probleme cu noile taxe si interdictii pe care le tot vehiculeaza unii. Alt minus este ca nu se mai fabrica.
Plusuri: motor potent, consum mic, 4X4.

#65
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Plusurile si minusurile asa cum le vad eu, sunt in primul post. Portbagajul este destul de mic, dar depinde de fiecare aici. Daca esti genul care cara tot ce prinde, e mic.
Cred ca se poate considera un minus, faptul ca este o platfoma destul de veche 2009, cu un facelift prin 2013. In cazul meu, am masina 2016, dar tehnologia de pe ea nu e la nivel de 2016.

Cu ninsorile din ultima vreme, au fost doua sau 3 zile cand m-a salvat sistemul 4x4. Cu Leonul nu am reusit sa ies din parcare.

#66
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ieri am pus masina la treaba mai serioasa. Am inchiriat o remorca si am transportat un tractoras pana la tara la Suceava.
La dus consumul a fost de 7.9 l/100km, iar la intors(doar remorca goala) 7.1l/100km.  
Interesant ca masina a stiut ca am atasat o remorca si a decuplat senzorii de parcare.

Attached Files



#67
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
In iulie 2018 am schimbat  parbrizul, si dupa aproximativ o luna s-a spart din nou. Am reusit sa il schimb abia la inceputul lui mai, si vineri iar a incasat o piatra.
Saptamana trecuta am citit pe unul din topicurile cu Honda Civic despre reparare, asa ca am zis sa incerc.
Rezultatul e  multumitor, omul parea sa stie ce face. Daca are cineva din Iasi nevoie, il recomand cu drag.

Intre timp, am ajuns la 73k km. Nu prea e nimic de mentionat.

Attached Files


Edited by andbozo, 03 June 2019 - 18:21.


#68
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Nu am mai postat de mult.
Intre timp s-au schimbat placutele de frana( sept 2019 ~ 85k km) si  s-a facut revizia de 90K in decembrie. S-au schimbat ulei, filtre, lichid frana si ulei grup. Pret ~1800 lei la dealerul nou Skoda din Iasi. Oamenii de acolo par mult mai ok decat la cealalta reprezentanta, vedem si pe viitor. Mi-am propus sa fac schimburile la 15k km de acum incolo.
In prezent masina are 98k km si nu au fost alte probleme.
Sunt in cautare de cauciucuri pentru vara. Recomandari?

#69
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Daca ieri am zis de bine, sa spun astazi si de rau:

Torpedoul nu mai sta inchis decat prin aceasta minune tehnologica, iar schimbatorul de la CUTIA AUTOMATA arata ca naiba. Mai tinem ce e drept mana pe el din obisnuinta, dar tot mise pare exagerat. La seat-ul din 2006 manual arata de 10 ori mai bine.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   321.63K   114 downloads
  • Attached File  2.jpg   399.79K   121 downloads


#70
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Imi place maxim cum ai remediat defectiunea.... :P Belitura aia de la maciuca e boala Skodelor! Si a mea, si a lui @tfm (si pe vwforum e plin de reclamatii) insa asta sa fie singura problema...

#71
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Aveam si o solutie mai buna, dar trebuia sa cumpar un Super Glue si numai nu se intampla. Deocamdata am probleme mai mari:

Un mosulica de doar 71 ani mi-a iesit in fata de pe un drum fara prioritate si nu am putut sa il evit. Nu aveam viteza prea dar nu am apucat sa franez destul. Pagube...destule. Din fericire nici eu nici sotia nu am patit nimic.
Astept saptamana asta constatarea celor de la asigurari. Omul avea RCA la Watford insurance...ceva(e prima data cand aud de ei) si eu am casco, masina fiind inca in leasing. Sper sa rezolv intr-un mod acceptabil.
La cei de la Watford am deschis dosar ieri dupa incident si astept sa ma sune pt programare. La Casco am discutat telefonic si a ramas sa trimit toate hartiile luni dimineata si apoi sa vina la constatare.

Mici nelamuriri cu care sper sa ma ajutati:
1. Cine ar trebui sa asigure masina la schimb pe perioada reparatiilor? Asiguratorul sau service-ul(care isi recupereaza banii de la asigurator)?
2. Daca mi-o declara dauna totala asiguratorul va plati valoarea asigurata anului acesta catre firma de leasing si acestia imi vor da si mie ceva pentru banii platiti timp de 4 ani? sau doar se inchide leasingul? "Epava" cui ramane?

Attached Files



#72
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
nu e dauna totala. cam 5k euro reparatia. oricum la dauna totala iesi in pierdere.

masina la schimb o asigura service-ul si sunt platiti de asigurator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate