Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Scheme de vaccinare - anii 1990-2000

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
eu am terminat liceul in 2001.
am facut toate vaccinarile si in scoala generala, si in liceu, nu am ratat nici una

am facut si toate vaccinurile inainte de scoala.

voiam sa intreb pe cei care stiu - in acesti ani, se vaccina contra complexului ROR?
rubeola, oreion, rujeola?

Adica, daca am vaccinurile facute, mi le-au administrat si pe acestea?

intreb, fiindca eu nu mai am nici o documentatie din acei ani (si nici nu sunt un bun pastrator de hartogarii)

Multumesc

Edited by pinguinul666, 21 March 2018 - 13:33.


#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Mai mult ca sigur ca au fost incluse si alea, se facea un vaccin heptavalent.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 Assur, on 21 martie 2018 - 13:38, said:

Mai mult ca sigur ca au fost incluse si alea, se facea un vaccin heptavalent.

esti sigur?
sunt curios - am fost vaccinat in clasa 1, anul 1988, apoi candva prin clasa a 9-10 la liceu.

aveti idee pt ce erau acele vaccinuri?

tin minte ca imi aparea o usoara umflatura rosie la locul vaccinului si atat.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
nu cred, daca e sa ne luam dupa acest articol, din care reiese ca ROR-ul a fost introdus in schema nationala de vaccinare abia in 2004:
https://stirileprotv...da-rulanta.html

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 corinadaniela, on 21 martie 2018 - 14:00, said:

nu cred, daca e sa ne luam dupa acest articol, din care reiese ca ROR-ul a fost introdus in schema nationala de vaccinare abia in 2004:
https://stirileprotv...da-rulanta.html


nu am incredere in stirile pro tv, nici 1%!

conform acest LINK, inca din 1975 se pare ca se faceau impreuna! acum am citit si eu!

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ti-am mai spus, la celalalt subiect, daca vrei sa scapi de dubii, iti faci analizele pentru depistarea anticorpilor si astfel afli daca ai fost vaccinat si/sau daca ai facut bolile copilariei.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 pinguinul666, on 21 martie 2018 - 13:28, said:

eu am terminat liceul in 2001.
am facut toate vaccinarile si in scoala generala, si in liceu, nu am ratat nici una
am facut si toate vaccinurile inainte de scoala.
voiam sa intreb pe cei care stiu - in acesti ani, se vaccina contra complexului ROR?
rubeola, oreion, rujeola?
Adica, daca am vaccinurile facute, mi le-au administrat si pe acestea?
intreb, fiindca eu nu mai am nici o documentatie din acei ani (si nici nu sunt un bun pastrator de hartogarii)
Multumesc
Ce ne intrebi pe noi daca ai tu toate vaccinurile facute! ai citit subiectul ASTA ?
(subiectul asta trebuie inchis, exista celalalt subiect unde poate sa scrie cat doreste!)

Edited by stlk, 21 March 2018 - 14:50.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si eu am facut toate vaccinurile si am facut si oreion si varsat de vant si pojarel
Pojarelu l-am facut la 23 de ani
Nu a stiut nimeni sa imi puna diagnostic pana nu am ajuns la sectia de infectioase
Doctoru de familie zicea ca-i scarlatina,ba am mai fost si pe la orl ca ma aveam gandglionii umflati si ma durea in fundul ochilor,orl-istu ala era gata sa ma si opereze pentru nu stiu ce nebunii vazuse el ca am la ureche,acumulari de lichide..etc
Am avut noroc ca am fugit din cabinet si am aterizat la infectioase unde sa lamurit problema
Daca e sa le faci oricum le faci....important e sa depistezi la timp problema si nu se va intampla nimic rau
Din contra sa te bucuri ca stai 2-3 saptamani acasa si te odihnesti

Edited by I2O, 21 March 2018 - 14:46.


#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
du-te sa-ti bage in tine toate vaccinurile ca sa fii bine

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 pinguinul666, on 21 martie 2018 - 13:28, said:

eu am terminat liceul in 2001.
am facut toate vaccinarile si in scoala generala, si in liceu, nu am ratat nici una

am facut si toate vaccinurile inainte de scoala.

voiam sa intreb pe cei care stiu - in acesti ani, se vaccina contra complexului ROR?
rubeola, oreion, rujeola?

Adica, daca am vaccinurile facute, mi le-au administrat si pe acestea?

intreb, fiindca eu nu mai am nici o documentatie din acei ani (si nici nu sunt un bun pastrator de hartogarii)

Multumesc

Nu neapararat  , acest vaccin , in acele vremuri , nu era pe stoc tot timpul  si o parte de copii  au scapat nevaccinati , dar per ansamblu cca 80% au facut acest vaccin , plus ca se recupera  ulterior .
Bineinteles cei care  au facut pojar, oreon  sau rubeola, pina in vaccinare  au fost omisi  fiind considerati cu imunitate
Restul schemei de vaccinare atingea 90% din populatie , cea ce explica si starea de sanatate a celor care azi refuza vaccinarea  pt copiii lor, dar prostia si fudulia intodeauna se vor plati

Edited by ciine, 21 March 2018 - 15:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate