Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Romania ar trebui sa fie pe fusul orar +1 ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

Poll: Ar fi mai bine pentru Romania sa fie pe GMT+1? (40 member(s) have cast votes)

Ar fi mai bine pentru Romania sa fie pe GMT+1?

  1. Da (18 votes [45.00%])

    Percentage of vote: 45.00%

  2. Nu (22 votes [55.00%])

    Percentage of vote: 55.00%

Vote Guests cannot vote

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Corina draga, ce stii despre paralele si meridiane? Asta ca sa nu mai preiei debitari pseudo-stintifice de la toti "telectualii".

#20
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 MembruAnonim, on 21 martie 2018 - 13:10, said:

Da, asta vad, dar daca am trece la +1, atunci o sa fim colorati verde mai intens, mai mult decat suntem acum colorati roz/rosu, adica am fi in urma cu o ora jumate, fata de timpul optim. ---> Vezi Ungaria, care e mai la vest de noi si tot sunt putin inaintea orei solare.

Da, asa este, estul tarii mai ales. De-asta ziceam ca ideal ar fi sa avem 2 fuse orare Posted Image dar sunt foarte putine tari de dimensiuni mici cu 2 fuse orare, cu exceptia arhipelagurilor rasfirate si a Ciprului probabil, care vad ca pana la urma s-a razgandit (la un moment dat Ciprul de Nord renuntase la ora de vara).

 myshyk, on 21 martie 2018 - 13:13, said:

Corina draga, ce stii despre paralele si meridiane? Asta ca sa nu mai preiei debitari pseudo-stintifice de la toti "telectualii".

Dar tu stii sa citesti o harta? Daltonism presupun ca nu suferi de asa ceva , nu?

Harta mi se pare foarte stiintifica, nu inteleg ce vezi pseudo la ea...mi-am expus o opinie si-atat. Ca-ti place sau nu, treaba ta, nu esti obligat sa comentezi, dar nu inteleg de ce trebuie sa legi de cunostintele mele mai mult sau mai putin precare dupa cum le consideri. (probabil ma crezi...paralelaPosted Image )

 Monstruozitate, on 21 martie 2018 - 13:11, said:

prefer sa se lumineze la 14PM

 Wotan, on 21 martie 2018 - 13:08, said:

Vad ca Franta e la aceasi distanta de +1 la care am fi si noi daca am trece la +1. Asa ca ar trebui sa trecem si noi la CET (Central European Time), din motive de compatibilitate cu restul UE. orar unic pentru transporturi etc.
Pai...bingo, la asta ma gandeam si eu, nu doar la situatia stricta a apusului si rasaritului.

Edited by corina_geo, 21 March 2018 - 13:22.


#21
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pentru fiecare 15grade longitudine tb adaugata 1 ora, deci cum bucurestiul are longitudinea >25 e ok sa stea la UTC + 2 (2x15 =30 grade).

cel mai bine se vede cat de apropiat esti de timpul "real" la echinoctiu,cand la ora 12 ziua soarele tb sa se afle in punctul cel mai sus. la noi la 12:22 se afla soarele in cel mai inalt punct, deci avem o diferenta de + 22 minute fata de timpul "real"

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
UTC + 2 suntem acum, pe ora de iarna, pentru ca vara trecem la UTC + 3.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2018 - 13:41.


#23
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Pe harta aia ...ce e cu mult rosu e ora PSD-ului?

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
României i-ar sta bine pe un G.M.T. + 2.30

#25
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Din partea mea as pune ora unica pe glob, se obisnuieste organismul in maxim 2 luni cu aceasta modificare. Nu ma deranjeaza sa dorm la ora 14 si la 3 sa fiu la munca daca asa se nimereste

Edited by laurentiu230480, 21 March 2018 - 13:43.


#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,805
  • Înscris: 26.02.2010
no comment.......

#27
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Avem ca toata lumea echinoctiile, un solstitiu de 15 ore lumina, si un altul de 9 ore...
Ideea e cum le incadram ca cat mai multa lume sa se bucure de cele 9 ore, iar 15 ore sa nu perturbe somnul mult prea matinal, ca nu mai suntem cand se trezea taranul la 5 AM... acum ne trezim la 8 sa lucram pe 10-18...
Sincer n-as renunta la ora de vara, dar as trece direct la GMT +3 (+1 vara)

 relu_24, on 21 martie 2018 - 13:25, said:

Pentru fiecare 15grade longitudine tb adaugata 1 ora, deci cum bucurestiul are longitudinea >25 e ok sa stea la UTC + 2 (2x15 =30 grade).

cel mai bine se vede cat de apropiat esti de timpul "real" la echinoctiu,cand la ora 12 ziua soarele tb sa se afle in punctul cel mai sus. la noi la 12:22 se afla soarele in cel mai inalt punct, deci avem o diferenta de + 22 minute fata de timpul "real"
De unde iei definitiile alea... cu trebuie... Aveam un coleg... una doua "Trebuie sa moara tata" Pana i-am explicat ca se vorbeste corect: Este posibil, Este probabil nu TREBUIE...

Esti cam pe langa cu calculele... Intre litoralul Frantei (La Rochelle) si delta Nistrului sunt fix 2 ore de deplasare solara
Intre Galati si Timisoara sunt 25 de minute...

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 13:41, said:

Din partea mea as pune ora unica pe glob, se obisnuieste organismul in maxim 2 luni cu aceasta modificare. Nu ma deranjeaza sa dorm la ora 14 si la 3 sa fiu la munca daca asa se nimereste
Incearca intai sa convingi fabricile din Pipera sa-si decaleze programul pe intervalul 7-11 AM pt evitarea supra-aglomerarii. Succesuri!

Edited by Monstruozitate, 21 March 2018 - 14:10.


#28
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 corina_geo, on 21 martie 2018 - 12:35, said:

Voi ce credeti, i-ar fi mai bine Romaniei pe ora central europeana? (GMT+1)
Eu cred că toată planeta ar trebui să treacă pe UTC și gata, s-ar rezolva o mulțime de probleme.

#29
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 corina_geo, on 21 martie 2018 - 13:13, said:

Astazi ar fi rasarit soarele la 5.36 in loc de 6.36 si apus la 5.48 in loc de 6.48, ceea ce pentru martie mi se pare normal. Mie personal fireste, eu sunt  o persoana mai matinala, urasc sa ma trezesc cand e noapte afara, biologic vorbind e ideal ca atunci cand te trezesti sa fie deja lumina sau chiar soare preferabil afara pe cat putinta
Draga, nu toata lumea e agricultor. Cum sa fie bine sa se intunece la 5:48?

#30
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 Monstruozitate, on 21 martie 2018 - 13:54, said:

Incearca intai sa convingi fabricile din Pipera sa-si decaleze programul pe intervalul 7-11 AM pt evitarea supra-aglomerarii. Succesuri!
Nu trebuie sa-i conving daca ceva devine lege. Aia care sunt la polu nord sau sud cand au juma de an toata ziua noapte sau zi, crezi ca stau ei sa se mai convinga cand sa munceasca si cand sa doarma? DAca afara este ora 7 si este noapte se apuca de munca, la fel si cand la ei este la ora 2 zi si ei se culca. De asta era omenirea sa dispara de pe Terra ca nu trecea la fusul orar

Edited by laurentiu230480, 21 March 2018 - 14:16.


#31
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 14:14, said:

Nu trebuie sa-i conving daca ceva devine lege. Aia care sunt la polu nord sau sud cand au juma de an toata ziua noapte sau zi, crezi ca stau ei sa se mai convinga cand sa munceasca si cand sa doarma? DAca afara este ora 7 si este noapte se apuca de munca, la fel si cand la ei este la ora 2 zi si ei se culca. De asta era omenirea sa dispara de pe Terra ca nu trecea la fusul orar
Adică tu ai trimite copiii la școală la miezul nopții? Posted Image

#32
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 14:14, said:

Nu trebuie sa-i conving daca ceva devine lege. Aia care sunt la polu nord sau sud cand au juma de an toata ziua noapte sau zi, crezi ca stau ei sa se mai convinga cand sa munceasca si cand sa doarma? DAca afara este ora 7 si este noapte se apuca de munca, la fel si cand la ei este la ora 2 zi si ei se culca. De asta era omenirea sa dispara de pe Terra ca nu trecea la fusul orar
Mircea Badea idiot, incerca sa explice altor prosti o prostie monumentala, citez: "Cand pe-o parte a planetei e iarna, pe cealalta e vara, si invers" teoretic are dreptate, practic e un idiot
Pt ca cel mai in Sud ai muntii Chile si Argentina inconjurati de ocean, unde clima e alta decat sezoniera, o comparatie intre clima alpina si oceanica...
Iar deja pe unde incepe civilizatia ai ajuns la 35 grade sud...

Cam asa si cu polii... cine maciuca lui hector sta dincolo de cercul polar? Si chiar daca sta, e atat de frig incat oricum stai in interior, lumina exterioara fiind ceva spre inutil...
Noi de Craciun totusi avem 9 ore de lumina... sa o incadram ca cat mai multi sa beneficieze de ea.
Vara cele 15 ore sa cuprinda majoritatea activitatii umane, ca e cald si poti sta afara pana tarziu... e de prefarat lumina pana la 22 decat prea de dimineata, cand lumea doarme si sperie somnu!

Edited by Monstruozitate, 21 March 2018 - 14:24.


#33
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 bladhaund, on 21 martie 2018 - 14:13, said:

Draga, nu toata lumea e agricultor. Cum sa fie bine sa se intunece la 5:48?
Pai e martie....nu iunie-iulie Posted Image

#34
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

 Petran_Marius, on 21 martie 2018 - 12:53, said:

Sa scoata naibi ora de iarna,sa o lase pe cea de vara,ca daca facem invers,vara vedem soarele ca rasare la 04:00 AM,si apune la 20:00.
so... ora 5 pentru răsărit și ora 23 pentru apus îți surâd mai mult?
either way, văd că Guvernul României nu va avea prea curând în plan să schimbe ceva legat de fusul orar al țării.
și chiar de se va ajunge la ceva, ne vom obișnui cu orice fel de fus, căci viața a putut evolua și fără ceas.

Edited by zyppster, 21 March 2018 - 15:20.


#35
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 djl, on 21 martie 2018 - 13:34, said:

României i-ar sta bine pe un G.M.T. + 2.30
Mda, si ar fi unica in lume cu alea 30 de minute adaugate...
Ar fi un fus orar specific numai Romaniei.

Edited by Hunor_66, 21 March 2018 - 15:28.


#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Hunor_66, on 21 martie 2018 - 15:27, said:

Mda, si ar fi unica in lume cu alea 30 de minute adaugate...
Ar fi un fus orar specific numai Romaniei.

Hai mai cauta....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate