Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Numar înregistrare Initiativa Legislativa:"Rable poluante pentru centrale termice și panouri solare"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,


Initiativa Legislativa propusa  la Senat de 27senatori si deputati - "Rable pluante pentru centrale termice și panouri solare" pentru eliminărea autovehiculelor poluante
prin care în schimbul maşinii vechi plouante, s poate primi un tichet care se poate folosi însă doar pentru achiziţia de panouri solare, centrale termice cu coeficient de poluare redus şi surse alternativ/ecologice, prin care se elimina Acţiunile de Speculă (pe seama cetăţenilor bine intenţionaţi)



Ce numar de inregistrare are aceasta propunere/initiativa legislativa ? s-a dat aviz pozitiv, urmeaza a fi implementata ?  



Multumesc

Edited by July02, 21 March 2018 - 12:01.


#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
B43/2018

Stii cum am facut? Am accesat senat.ro si la rubrica de cautare am scris "centrale termice".

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Proiectul legislativ respectiv trebuie mai intai adoptat de Parlament, promulgat de catre presedintele Romaniei si publicat in Monitorul Oficial.
Proiectul de lege a fost depus la Senat pe data de 21 - Februarie - 2018 si poate trece foarte multa apa pe Dunare pana va intra in dezbatere.
Acum este doar la nivel de ... nimic
http://adevarul.ro/e...487f/index.html

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Domnule sunt tari astia cu proiectul lor de lege, cica:

Quote

Tichetul valoric nu pate fi înstrăinat, aşa cum se poate proceda în cadrul programului “Rabla”. “Campania specifică din cuprinsul acestei legi se suprapune Programului Rabla pentru anul aferent. Beneficiarul nu poate înstrăina, spre folosinţă, tichetul solicitat acordat în baza prezentei legi. Orice situaţie de acest gen anulează prima de casare”, se arată în proiectul de lege. Tichetele „Rabla“, monedă de schimb şi pentru panouri solare sau centrale termice
de parca rablele nu pot fi vandute inainte de a pretinde un tichet mai mult sau mai putin valoros.

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostNaijax, on 21 martie 2018 - 12:20, said:

asa mult sa dureze...? de la senat la parlament ?

- Cam care sa fie un termen mediu pana la aprobare sau respingere proiect ?

- Sunt sanse sa fie aprobat proiectul prin intiativa aceasta ?

Edited by July02, 21 March 2018 - 13:11.


#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Eu nu inteleg care-i problema daca se instraineaza tichetul...Posted Image
O masina veche a fost inlocuita cu una noua...pana la urma nu acesta era scopul programului?

O masina veche care statea pe dreapta si nu mai circula, deci nu mai polua, a fost inlocuita cu o masina noua care va emite 2 tone CO2 pe an pentru ca circula cam 15.000 Km pe an.

Edited by kolfleading, 21 March 2018 - 13:04.


#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpoadol, on 21 martie 2018 - 12:58, said:

proiectul este foarte bun scoate din schema bisnitarii care fac specula!
de ce speculatorii si dealerii sa ia ei defapt contravaloarea primei de casare prin specula si oamenilor sa nu le dea nimic in schimb!

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Daca Consiliul Economic si Social a dat Aviz Nefavorabil pentru proiectul de Act Normativ ,
inseamna ca nu va mai trece de la Senat la Parlament sa se poata vota Legea?inseamna ca a fost stopata ?

Edited by July02, 21 March 2018 - 13:48.


#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"pe seama cetăţenilor bine intenţionaţi" asta imi aduce aminte de oamenii de bine....avizul nefavorabil inseamna ca nu merge mai departe, si oricum in forma aia suna ca si cum niste copii s-au gandit la asta, sau senatorii se plictiseau si ei, si hai sa ne facem ca muncim

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPlaton, on 21 martie 2018 - 13:50, said:

"pe seama cetăţenilor bine intenţionaţi" asta imi aduce aminte de oamenii de bine....
Aviz-ul Nefavorabil e dat doar de  Consiliul Economic si Social - restul au dat aviz pozitiv, nu stiu daca  Avizul Consiliului Economic si Social e determinant, poate ca e doar consulatativ

Edited by July02, 21 March 2018 - 16:50.


#11
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Am citit avizul nefavorabil de la CES si mi-a stricat toata ziua. Mai jos email-ul meu pentru ei.

Buna ziua,
Aş dori un răspuns mai detaliat în legătura cu avizul NEFAVORABIL legat de propunerea legislativă descrisă mai jos[1]:

Număr de înregistrare Senat: B43/2018

"Propunere legislativă privind susţinerea eliminării autovehiculelor poluante, cu vechime mai mare de 12 ani şi acordarea de voucher valoric, în sumă de 4.500 de lei, pentru achiziţia de panouri solare, centrale termice cu coeficient de poluare redus şi surse alternativ/ecologice"
Ca simplu cetăţean am citit avizul NEFAVORABIL [2] legat de propunerea de mai sus şi sunt absolut confuz, năucit... cele 2 motive invocate sunt absolut puerile şi de o absurditate ieşită din comun.
Există vreo persoană raţională în tot acest CES care poate face o expunere de motive mai de Doamne ajută... decât: "pentru montarea panourilor solare se scoate din uz terenul agricol"

Raţionamentul este penibil. Cât teren se pierde, netrebnicilor, prin ocuparea cu panouri solare cumpărate cu un tichet de 4500 lei ?! CÂT ?! dar de montarea panourlor solare, fie termice sau fotovoltaice, pe acoperisul casei aţi auzit ?!

Iniţiativa asta ar fi fost singurul motiv pentru mine şi pentru mulţi alţi de aş-i da maşina la rabla pentru montarea de panouri solare termice pentru producere de apă caldă menajeră cu aport la încălzire.

Sincer sunt şocat că din banii mei sunteţi plătiţi voi, voi ăştia care aţi reuşit să mai îmi umpleţi paharul un pic... şi să ma faceţi să mă car din ţara asta.

Domnilor, din banii noştri sunteţi plătiţi... nu vă mai bateţi joc.

Cu consideraţie dar fără stimă,
XXX

Edited by pssst, 03 April 2018 - 14:17.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostJuly02, on 21 martie 2018 - 16:49, said:

Aviz-ul Nefavorabil e dat doar de  Consiliul Economic si Social - restul au dat aviz pozitiv, nu stiu daca  Avizul Consiliului Economic si Social e determinant, poate ca e doar consulatativ
Nu e determinant.

View PostJuly02, on 21 martie 2018 - 12:00, said:

Ce numar de inregistrare are aceasta propunere/initiativa legislativa ? s-a dat aviz pozitiv, urmeaza a fi implementata ?  
https://senat.ro/leg...b43&an_cls=2018

Mai este cale lungă.

View Postpssst, on 03 aprilie 2018 - 14:17, said:

Am citit avizul nefavorabil de la CES si mi-a stricat toata ziua. Mai jos email-ul meu pentru ei.
Bravo!
Acum am citit și eu ce au scris. Dacă e cineva curios, aici sunt cele două motive:
https://senat.ro/leg...18/18b043ES.pdf

Edited by althea, 03 April 2018 - 16:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate