Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

De unde pot achizitiona o licenta pentru Windows 7?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Salut !

Scriu si eu aici, pentru ca sa nu mai deschid alt topic.

Spuneti-mi si mie, va rog, de unde pot cumpara Windows 7 original, pe care sa-l am pe CD si sa-l instalez cand vreau eu pe calculator. Nu ma prea pricep si de aceea intreb.


Am gasit aici, de exemplu:
https://www.software...AiAAEgIo1fD_BwE
https://www.lizengo....ASAAEgIP2fD_BwE

Voi ce ma sfatuiti ?
Mulrumesc.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Esti off-topic. In plus, exista deja subiecte chiar pe aceasta tema, daca iti este prea greu sa deschizi topic nou.

Pe scurt, Windows 7 are suportul mainstream expirat, iar suportul extins va expira si el in curand. Cum nici oferta de upgrade gratuit la Windows 10 nu mai este valabila, este absurd sa cumperi licenta pentru o versiune de Windows din deceniul trecut. Microsoft nu mai comercializeaza demult Windows 7. Prin unele magazine este posibil sa mai gasesti. Dar, asa cum am spus, nu are rost.

Este posibil sa mut sau sa sterg aceasta discutie, deoarece respectarea regulamentului nu este optionala.

LE:
Am mutat discutia la topic nou.
Topicul de origine: https://forum.softpe...6#entry22643374

Edited by _-_, 21 March 2018 - 10:13.
update


#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
si eu as cumpara licenta de win7 daca as avea de ales, din pacate nu prea se mai gaseste

Ai putea achizitiona insa un laptop sau pc care are licenta de win7

Poate si 8.1 e mai acceptabil. Orice numai aceasta abominatie numita win10

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cand cumperi un laptop sau PC cu windwos 7 licenta e legata de el - nu se poate transfera la alt PC - E OEM - legata de acel produs.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postunbrutus, on 21 martie 2018 - 12:11, said:

Poate si 8.1 e mai acceptabil. Orice numai aceasta abominatie numita win10

Oare doar eu sa fiu singurul binecuvantat,care n-am absolut nimic inmpotirva W 10?

initiator.
Descarca o copie a WIN 7 si cumperi licenta de legalizare de aici:
https://www.pcgarage...p1-ggk-english/

#6
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postadisz, on 21 martie 2018 - 13:16, said:


Oare doar eu sa fiu singurul binecuvantat,care n-am absolut nimic inmpotirva W 10?

initiator.
Descarca o copie a WIN 7 si cumperi licenta de legalizare de aici:
https://www.pcgarage...p1-ggk-english/
depinde ce faci cu calculatorul, depinde ce hardware ai, oricum cu win7 simti ca esti tu cel care controleaza calculatorul si nu invers

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcosty_ytsoc, on 21 martie 2018 - 14:58, said:

depinde ce faci cu calculatorul, depinde ce hardware ai, oricum cu win7 simti ca esti tu cel care controleaza calculatorul si nu invers
Esti convins de ceea ce spui?
De cand M$ iti ofera TIE aceasta facilitate, in mod exclusiv?
Sa fim seriosi. In era digitala, a intrnetului functional pe cuptorul cu microunde, nu mai exista intimitatea persoanei, garantia securitatii informatiilor personale.
Cu atat mai putin posibilitatea de a controla TU un PC cu orice sistem de operare, atata timp cat este conectat la internet.
Ai telefon mobil?
Daca vrei sa nu stie NIMENI unde esti ACUM, trebuie sa scoti bateria din telefon si SIM-ul. ai 99% sanse sa devii invizibil!

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posteiffel, on 21 martie 2018 - 12:12, said:

Cand cumperi un laptop sau PC cu windwos 7 licenta e legata de el - nu se poate transfera la alt PC - E OEM - legata de acel produs.
exact, si il poate folosi linistit, oricum procesoarele nu au mai evoluat de ani de zile ca performanta
Eu am ales un laptopl Dell de generatia 5 pt c avea licenta si de win7 si de win8 sau 10 nu mai stiu

#9
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Bun, atunci windows 8 de unde cumpar in regula si convenabil ?

Dar daca se poate un link cu pret.


Multumesc.

Edited by sportiv2008, 22 March 2018 - 15:04.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In momentul in care apare o noua versiune de sistem de operare versiunea anterioara este retrasa de la comercializare in decurs de cateva luni - cel putin din depozite.
Mai pot ramane in magazine inca o perioada pana se epuizeaza.

Windwos 8 nu se mai comercializeaza de ani buni, de altfel e si expirat de la suport - inlocuit cu 8.1 care si el nu prea se mai gaseste - deja au aparut 5 versiuni noi de 10 si luna viitoare apare alta.

Deci slabe sanse sa gasesti exact asa cum vrei tu si mai ales "convenabil".

La PC Garage de ex, mai exista doar versiune OEM - se vindew numai cu PC nou:
https://www.pcgarage...-32-bit-romana/

Windwos 10 ce are ? Ca de luna viitoare odata cu noua versiune s-ar parea ca vor apare si licente mai convenabile - ptr versiuni mai limitate.

#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Posteiffel, on 22 martie 2018 - 16:11, said:

Ca de luna viitoare odata cu noua versiune s-ar parea ca vor apare si licente mai convenabile - ptr versiuni mai limitate.
Se stie despre ce limitari este vorba?

#12
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postviceroy56, on 21 martie 2018 - 19:17, said:

Esti convins de ceea ce spui?
De cand M$ iti ofera TIE aceasta facilitate, in mod exclusiv?
Sa fim seriosi. In era digitala, a intrnetului functional pe cuptorul cu microunde, nu mai exista intimitatea persoanei, garantia securitatii informatiilor personale.
Cu atat mai putin posibilitatea de a controla TU un PC cu orice sistem de operare, atata timp cat este conectat la internet.
Ai telefon mobil?
Daca vrei sa nu stie NIMENI unde esti ACUM, trebuie sa scoti bateria din telefon si SIM-ul. ai 99% sanse sa devii invizibil!
ce spun eu si ce  intelegi tu, nu cred ca poate cineva sa  nege faptul ca win10 e mult mai intrusiv si scarbos  daca lui win10 i se scoala de niste update-uri naspa stai si te uiti la el, apoi cauti pe net cum sa faci sa nu-ti mai faca nazbatii de genul asta

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBombalurina, on 22 martie 2018 - 17:10, said:

Se stie despre ce limitari este vorba?


Dadusem un link acu vreo luna dar nu mai stiu pe ce topic.
Preturile ar urma sa plece de pe la 26 de dolari - ptr o versiune Home nu stiu de care.

O sa aflam exact daca stirea e buna dupa lansare.

#14
unabomber

unabomber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.08.2012

View Posteiffel, on 21 martie 2018 - 12:12, said:

Cand cumperi un laptop sau PC cu windwos 7 licenta e legata de el - nu se poate transfera la alt PC - E OEM - legata de acel produs.
Si daca mi se defecteaza grav calculatorul sau vreau sa cumpar unul nou,ce fac?? Trebuie sa mai cumpar o licenta??Posted Image

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca se defecteaza grav calculatorul il poti repara la service-ul autorizat al marcii respective - suportul la licentele OEM e dat de producatorul hardware-ului nu de Microsoft.

Daca vrei sa cumperi unul nou faci ce vrei. Nu are treaba cu licenta de pe cel vechi. Eventual iti cumperi altul cu Windows preinstalat. Iesi cel mai ieftin asa.

Sau dai odata un ban si gata - iti iei licenta Retail care o poti transfera de pe un calculator pe altul fara probleme. E doar o idee mai scumpa decat una OEM achizitionata separat, dar nu te mai doare capul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate