Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acte pierdute ! :(

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Salutare, zilele asta am comis'o grav...mi am pierdut portofelul , avand in el permisul si buletinul, sanse de al gasi=0 , habar n am unde l am pierdut , acasa am realizat ca nu il mai am.
Intrebarea mea este 》 de ce anume am nevoie pentru a scoate altele?
Buletinu il facusem in 2014 , la implinirea de 18 ani , iar permisul il aveam din aprilie 2016.
PS :  la  reinoire se schimba pozele sau raman cele vechi?  
Mulțumesc anticipat si daca am gresit categoria va rog sa ma scuzati !

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Asteapta o saptamana, poate gaseste cineva portofelul si iti restituie actele minus banii.

#3
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postrinaldoparaipan, on 21 martie 2018 - 00:11, said:

Asteapta o saptamana, poate gaseste cineva portofelul si iti restituie actele minus banii.
l am pierdut sambata seara, pana acum    creeed ca daca era sa apara, aparea :)

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cu certificatul de nastere si cu parintii de manuta care sa dovedeasca domiciliu te prezinti la SPCLEP pt acte noi , la politie dai declaratie ca ai pierdut permisul de conducere, platesti o amenda ( ca esti neatent )  si aia e.

Edited by Baxon, 21 March 2018 - 00:15.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrinaldoparaipan, on 21 martie 2018 - 00:11, said:

Asteapta o saptamana, poate gaseste cineva portofelul si iti restituie actele minus banii.
Nu trebuie sa astepte, e ilegal, e un termen sa declari actele pierdute.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Cand stateam pe langa Gara de Nord gaseam 1-2 buletine aruncate in fata blocului, langa gardul viu. Ma invatase un postas sa le pun in cutia postala, ajungeau singure la destinatar.

CI-ul este simplu, ti s-a spus mai sus.

Pentru permis depui cerere eliberare duplicat + documente scanate, se poate si prin corespondenta in Bucuresti. Dar mai intai trebuie sa ai CI.

#7
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Trebuie sa te duci sa le declari pierdute si sa-ti faci alte acte. Urgent. Daca cineva face accident de masina  si lasa in masina aia portofelu cu actele tale. Ce se intampla? Poti dovedi ca l-ai pierdut daca nu l-ai declarat pierdut? Politia o sa creada ca tu ai condus masina si ai fugit de la locul acciudentului, mai ales daca nu exista nici martori sau se lasa si cu accidentati/morti. Sau se comite o talharie, un furt, o alta infractiune pe undeva prin zona ta si la locul faptei se gaseste portofelul cu actele tale. Ce se intampla? Poti dovedi ca l-ai pierdut daca nu l-ai declarat pierdut?

Faza cu asteapta poate ti-l aduce careva este pana seara sau pentru maxim o zi, pe urma te duci si-ti faci alte acte. Este timp suficient ca cineva sau politia sa ti-l aduca daca l-a gasit careva. Au fost situatii cand unii cu actele pierdute, s-au pomenit cu contracte pe la IFN-uri sau pe la operatorii de servicii de telefonie mobila cu complicitatea angajatilor de acolo.

Edited by laurentiu230480, 21 March 2018 - 07:29.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu am gasit portofel cu acte, de 2 ori in tufele de langa bloc. Bineinteles ca era fara bani. Am reusit sa gasesc proprietarul in ambele cazuri. In ambele cazuri, trecuse cam o saptamana, cand ne-am intalnit, mi-au spus ca isi scosesera acte noi.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poate ai noroc si il gasesti pe facebook, am vazut o gramada de intmplari in care se distribuiau postari ca sa gaseasca proprietarul (desigur, daca esti intr-un oras mare).

Pentru restul de informatii, mergi la politie.

#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postandreic, on 21 martie 2018 - 00:28, said:

Nu trebuie sa astepte, e ilegal, e un termen sa declari actele pierdute.

Le declari in termen legal din momentul in care constati pierderea/furtul.

Momentul constatarii este perfect nedemonstrabil. Deci poate sa astepte linistit cat vrea el.

#11
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ca sa nu mai primesti amenda, le declari furate. Spui ca ti-a fost furat portofelul cu actele. In fond, nu este fals in declaratie atat timp cat nici tu nu stii exact cum a disparut portofelul. Deci, exista o mica posibilitate ca acesta sa fi fost insusit de un conational Posted Image

Edited by ionut27, 21 March 2018 - 09:10.


#12
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Daca le declara furate, automat inseamna plingere si demarare ancheta de catre politie.
Ce scrie el in declaratie: furate, nu stiu unde, nu stiu absolut nimic. Am plecat cu ele de acasa si seara m-am trezit ca "s-a furat".
Si probabil polititsul, ori din experienta, ori din lene ca nu vrea sa investigheze, nu o sa spuna "zi mah nene ca le-ai pierdut".
Oricum, amenda aia nu este obligatorie, si eu mi-am pierdut permisul si nu am platit nici o amenda.
Ca sa nu mia zis de aia cu conationalul, daca tu esti rasist, asa e toata lumea ?!

Edited by mybrandnewmail59, 21 March 2018 - 09:20.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Du-te la Evidență cu unul dintre părinți (pentru că-s proprietarii locuinței, bănuiesc), certificatul de naștere original+copie, contractul în original+copie, ca să-ți faci întâi CI.
Mai trebuie chitanța unei taxe de 7 lei care se plătește la Impozite și taxe sau la ghișeu, dacă-s organizați.

Dup-aia îți poți face și duplicat la permis, caută DRPCIV + județul de unde ești și vezi ce scriu pe site la eliberarea unui alt permis în caz de pierdere.

Nu te complica cu declaratul furtului, mai ales că nu știi dacă așa e. N-o să-ți dea nimeni amendă.

#14
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Pentru permisul de conducere ai nevoie si de adeverinţă medicală că eşti apt

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie dacă e în termenul de valabilitate.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostPeter Blood, on 21 martie 2018 - 09:59, said:

Pentru permisul de conducere ai nevoie si de adeverinţă medicală că eşti apt
K'mon, pentru eliberare duplicat trebuie doar o cerere tip, insotita de CI original+copie si dovada platii contravalorii permisului. Data expirarii duplicatului va fi aceeasi cu a celui original, care era dictata de termenul de valabilitate de 5 sau 10 ani a fisei medicale.
http://www.prefectur...is_de_conducere

Am categoriile B si C, iar termenul de expirare a permisului este de 5 ani pentru C, 10 ani pentru B.
In caz de pierdere mi se va elibera un duplicat cu acelasi termen de valabilitate (de la eliberarea permisului original), adica 5 ani pentru categoria C si 10 ani pentru B.

#17
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
claudiu1, la eliberarea celui nou trebuie facuta  alta poza sau ramane  cea din vechiul permis? Mersi ~!

Edited by althea, 21 March 2018 - 13:49.
nu mai cita mesajul imediat anterior în întregime, încarci inutil pagina


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai un link în mesajul lui claudiu1, de ce nu faci click pe el?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate