Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Intretinere copil cu handicap

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Buna seara,locuiesc intr-o casa cu mama si cu o nepoata cu handicap gradul 1 si pana acum mama mea a avut grija de nepoata mea.
Mama inplanind varsta de pensionare a iesit in pensie. Pana acum a avut grija atat eu cat si mama mea de nepoata doar ca drepturile erau trecute pe mama. Acum mama este neputiincioasa sa o mai intretina,locuim in acelasi imobil,cum pot eu ca si unchi sa pot avea drepturi de intretinator asta insumand responsabilitate asupra nepoatei atata timp cat mama este deja neputiincioasa,primaria spunand mamei ca citez: ai luat o pensie? Stai ca stai bine. Nepoata locuieste in acelasi imobil cu mama si cu noi si m-a rugat sa am grija de nepoata. Care este procedura atata timp cat tot eu unchiul o intretin si am grija de ea in continuare sa pot benificia de o angajare tip intretinator sa am o angajare tip social sau altceva,
Primaria a specificat caci nu mai face angajari. Este posibil asa ceva? Doresc sa ma angajez ca si ingrijitor in locul mamei si sa am grija de un handicapat gradul 1 si sa-mi mearga drepturile legale prevazute de lege.
Care este procedura si cum ma pot lupta cu primaria?
Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce job ai acum si de ce mama ta in momentul in care a iesit la  pensie a devenit "neputincioasa" ?

#3
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Nu am nici un job caci locuim intr-un sat,apoi mama inca de pe timpul intretinerii nepoatei suferea de cateva boli doar ca am lasat sa aibe si ea saraca de o pensie sa se poata intretine.
Ideea era daca eu ca si unchi pot benificia de drepturile legale prevazute de lege,

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 21:40, said:

Nu am nici un job
Deci nu te "costa" nimic ca sa ai grija de nepoata.

#5
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Multumesc de raspuns doar caci ma lovesc de urmatoarea problema,primaria afirma caci nu mai poate face angajari si banii de intretinator ia nepoata odata cu pensia aferenta. Asadar de ce daca totodata locuim in acelasi imobil,eu avand in continuare grija si sustinere de nepoata sa nu benificiez macar de vechime si o asigurare de sanatate?

#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
alex, orientativ, pentru Bucuresti.

Trebuie mers la DGAPSC a județului.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 pasilla, on 20 martie 2018 - 21:45, said:

Deci nu te "costa" nimic ca sa ai grija de nepoata.
Costa mai mult decat crezi, persoana aia cu handicap nu papa de pe marginea drumului.
Ori preparatele le aduce primarul la pat?

#8
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Nu exista primaria nu face angajari :)) ca doar nu suntem in las fierbinti. Trebuie doar sa mergi la medicul care stie de diagnostic si spui ca vrei sa fii intretinator. Apoi o sa iti de-a o hartie la mana cu care vei merge la primarie. Acolo vei depune un dosar cu tot ce trebuie.

#9
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 21:40, said:

Nu am nici un job
Da' sa muncesti "pe bune" ti-a trecut vreodata prin cap? Parintii "nepoatei" ce fac?

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 21:50, said:

banii de intretinator ia nepoata
Pai atunci, sa te plateasca ea.

#10
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Aa, pai daca banii de intretinator ia nepoata atunci ce mai vrei? Da, practic ea trebuie sa te plateasca din banii de intretinator.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Onan_Barbaru, on 20 martie 2018 - 21:59, said:

Da' sa muncesti "pe bune" ti-a trecut vreodata prin cap? Parintii "nepoatei" ce fac?


Pai atunci, sa te plateasca ea.
omul vrea sa beneficieze de un drept pe care il are...care e problema?..si eu am in familie un caz asemanator

#12
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

 Onan_Barbaru, on 20 martie 2018 - 21:59, said:

Da' sa muncesti "pe bune" ti-a trecut vreodata prin cap? Parintii "nepoatei" ce fac?


Pai atunci, sa te plateasca ea.
Au abandonat-o de la nastere si noi am crescut-o.

 jimi91, on 20 martie 2018 - 22:05, said:

omul vrea sa beneficieze de un drept pe care il are...care e problema?..si eu am in familie un caz asemanator
Multumesc frumos de incurajare,

 I_am_RunninG, on 20 martie 2018 - 22:04, said:

Aa, pai daca banii de intretinator ia nepoata atunci ce mai vrei? Da, practic ea trebuie sa te plateasca din banii de intretinator.
Nu am nevoie de banii ei,oricum tot noi avem grija de ea,era treaba de niste drepturi nedobandite gen asigurare sau angajare,multumesc.

#13
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 22:11, said:

Nu am nevoie de banii ei,oricum tot noi avem grija de ea,era treaba de niste drepturi nedobandite gen asigurare sau angajare,multumesc.
Si-atunci, de ce nu te angajezi undeva?

#14
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

 Onan_Barbaru, on 20 martie 2018 - 22:16, said:

Si-atunci, de ce nu te angajezi undeva?
Intr-un sat parasit de lume si uitat de guvern ce oferi de munca? Sant zilier in sat cand prind cate ceva la cate un pensionar. Mi-e foarte greu sa ma rup de la casa parinteasca si de cei 2 copilasi si cu o problema la lombosciatica,
Oricum ai o situatie mai buna ca a mea dar asta e. Am lucrat la 6 firme care au falimentat pe rand,
Nu toti s-au nascut cu stea in frunte,

Am vrut doar sa explic o situatie reala si sa primesc cateva raspunsuri corespunzatoare ca sa stiu care sant procedurile legale,oricum va multumesc pentru raspunsurile date,incerc sa vad ce drepturi pot dobindi legal si atata tot.

Edited by alexzsky2, 20 March 2018 - 22:40.


#15
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 22:26, said:

Ma rupi de la casa parinteasca si de cei 2 copilasi?
Pai parca era unul (una). Acum s-au facut doi? Sau ai si tu doi ai tai si cu toate astea nu muncesti?!?

#16
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Era vorba despre nepoata mea cu handicap gradul 1 nu vad legatura cu copii mei,oricum multumesc de raspuns.

#17
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 alexzsky2, on 20 martie 2018 - 22:42, said:

nu vad legatura cu copii mei
Legatura e ca ai copii si stai acasa ca un parazit.

-user sancționat-

Edited by althea, 21 March 2018 - 04:22.


#18
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

 Onan_Barbaru, on 20 martie 2018 - 22:47, said:

Legatura e ca ai copii si stai acasa ca un parazit.
i-ti multumesc frumos de raspuns.

 Onan_Barbaru, on 20 martie 2018 - 22:47, said:

Legatura e ca ai copii si stai acasa ca un parazit.
Ce oferta ai? Sincer. Pana la urma fac un compromis,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate