Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

quantum sieving

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In principiu nu prea postez stiri de pe facebook pe forum insa ceva mi-a atras atentia. Am primit pe facebook de la un canal la care sunt abonat , o stire despre quantum sieving. Adica o echipa din manchester a reusit crearea unei site atomice. Am vazut ca acum ceva timp s-a vorbit aici pe aria de stiinta despre cum asa ceva ar putea ajuta la separarea atomilor si astfel sa se poata face rost de combustibili. Ei bine chiar daca s-a zis ca sunt aberatii in topicul respectiv , iata ce am primit pe facebook
https://phys.org/new...ieve-atoms.html
Descoperirea are din punctul meu de vedere aplicatii enorme.
PS:asta inseamna oare ca entropia este reversibila?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Am vazut ca acum ceva timp s-a vorbit aici pe aria de stiinta despre cum asa ceva ar putea ajuta la separarea atomilor si astfel sa se poata face rost de combustibili.
Las-o naibii p-asta ! tu nu ai vazut ca s-au construit *cristalele timpului ? si au atras interesul DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) care vrea sa le foloseasca la cercetarile DRINQS (Driven and Nonequilibrium Quantum Systems) ?!  Posted Image
La ora actuala se incearca gasirea metode de aplicare a acestor cristale

*http://stiintasitehn...tale-temporale/

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Las-o naibii , ce e asa de extraordinar la cristalele alea temporale? Necesita energie bagata. Deci....
Si nici nu folosesc la obtinerea de energie.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@karax, tu nu vezi imaginea de asamblu ?
Doar prin existenta fizica a acestor cristale temporale inseamna ca timpul poate fi alterat de om ! adica este posibil sa calatoresti in timp !!!
Nu e asta mai tare decat separarea atomilor ?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 karax, on 20 martie 2018 - 20:15, said:

PS:asta inseamna oare ca entropia este reversibila?

Pentru a trece particulele prin "ciurul" respectiv se va consuma energie. Deci entropia sistemului va crește. Vezi demonul lui Maxwell.



#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 super8, on 21 martie 2018 - 08:33, said:

@karax, tu nu vezi imaginea de asamblu ?
Doar prin existenta fizica a acestor cristale temporale inseamna ca timpul poate fi alterat de om ! adica este posibil sa calatoresti in timp !!!
Nu e asta mai tare decat separarea atomilor ?
La ce te ajuta? Acum e nevoie de energie si civilizatie nu de calatorii in timp ...care pana la urma s-ar putea s anu fie posibile datorita paradoxului bunicului (parca asa se numeste) si efectului butterfly.
In plus nu la asta se refera termenul de temporale. Se refera doar la faptul ca un cristal ar putea reveni mereu la forma initiala.

 caiuscorneliu, on 21 martie 2018 - 08:51, said:

Pentru a trece particulele prin "ciurul" respectiv se va consuma energie. Deci entropia sistemului va crește. Vezi demonul lui Maxwell.
Da stiu asta, insa pe masura ce o energie se consuma , alta se creeaza in felul asta. Poate ca nu s-ar numi entropie reversibila insa poate echilibru entropic ar putea fi denumit, presupunand ca reusesti ca aceeasi cantitate de energie pe care o bagi , sa o si scoti.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca tot e vorba de quantum sieving poate s-ar putea face o sita din asta , ale carei canale, sau mai bine zis peretii ei sa fie facuti din electromagneti si sa atraga atom cu atom atomii diferiti. Folosind forta electromagnetica necesara corespunzatoare fiecarui atom diferit.

Sau daca nu merge cu electromagneti (nanoelectromagneti mai bine zis) ar merge cu nanoacceleratoare de particule care sa ofere momentul magnetic necesar ruperii atomilor din molecule , acceleratoare ce sa functioneze pe diferite particule.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
@karax
Vezi-ti de treaba ta, subiectul asta depaseste pe majoritatea oamenilor, ma depaseste si pe mine, iar pe tine cu siguranta.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
well, am vrut si eu sa vad daca merge  , care e problema, n-am voie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate