Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Problema dificila...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
As dori sa va expun o situatie foarte trista si am nevoie de ajutorul dumneavoastra si sper ca este aria corecta unde scriu ,daca nu rog adminii sa mute topicul la locul potrivit.
Am o fosta colega de munca (si cu care am ramas amici,sau cunostinta ,cum doriti sa-i spuneti...) are doi copii ambii baieti.In cazul de fata este vorba despre cel mare.
Cel mai mare avea 27 de ani (spun ca "avea" pentru ca astazi a fost inmormantarea acestuia). Acesta era casatorit,si au si un copil de vreo doi ani,in momentul in care sotia acestui baiat a aflat ca el sa imbolnavit (o tumoare intre plamani...) la parasit,el si parintii lui care sunt destul de  tineri (el in jur la 50 ea cam de 45...de ani)au crescut acest copil .
Acum dupa ce baiatul de 27 de ani a murit a venit fosta lui sotie  sa isi ia copilul pa care timp de aproape doi ani nu a interesato absolut nimic de soarta acestui copil.
Mama baiatului si in acelasi timp bunica bebelusului vrea sa se lupte pentru obtinera tutelei copiluluiavand in vedere ca;
-Ei l-au crescut timp de aproape doi ani.
-Ea a parasit domiciliul si copilul.
-Sunt si divortati iar copilul a fost dat tatalui.
Dar daca el acum a decedat cine are dreptul asupra tutelei copilului ;Mama care la abandonat sau Bunicii care l-au crescut?
Va multumesc anticipat.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca pot bunicii sa demonstreze ca mama si-a abandonat copilul dupa divort ( nu a tinut legatura , nu a platit pensie alimentara conform deciziei tribunalului ) aceasta a decazut din drepturi automat .

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Merge cu martori,mai ales daca este si la gradinita.

Edited by daniMMM, 20 March 2018 - 20:05.


#4
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Nu este la gradinita ,are aproape doi ani ,iar ea la parasit cand avea vreo 3-4 luni...

Edited by magaenea, 20 March 2018 - 20:07.


#5
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Cred ca numai in instanta se poate obtine tutela copilului de catre bunici. Si acolo acestia trebuie sa demonstreze ce au spus colegii mai sus (mai putin partea cu pensia alimentara, deoarece nu era o hotarare de divort in momentul decesului).

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Dar daca el acum a decedat cine are dreptul asupra tutelei copilului ;Mama care la abandonat sau Bunicii care l-au crescut?
Ce înseamnă a fost dat tatălui? Exercitau în comun autoritatea părintească și domiciliul copilului a fost stabilit la tata? Dacă da, mama are tot dreptul să-l ia.  
Întreabă dacă amândoi, sau doar tata exercita autoritatea părintească.

De decăzut din drepturile părintești cam greu, Baxon. Automat în niciun caz.

Edited by althea, 20 March 2018 - 20:11.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca mama are toate sansele si drepturile pentru a creste acel copil.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpasilla, on 20 martie 2018 - 20:15, said:

Eu cred ca mama are toate sansele si drepturile pentru a creste acel copil.
Sigur că da.
magaenea știe doar o parte a poveștii, e firesc să fie implicat emoțional...

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 20.02.2008
Indiferent cum ar fi legal, daca si-a parasit copilul de 3-4 luni, aia nu e mama si nici om.
Daca va castiga copilul sper ca cineva sa ii comunice acestuia cand va fi suficient de mare (15-18 ani) despre ce a facut "mama" lui...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca bunicii copilului ar trebui sa incerec o impacare cu fosta nora, daca chiar isi doresc sa isi mai vada nepotul.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postioppo, on 20 martie 2018 - 20:22, said:

Indiferent cum ar fi legal, daca si-a parasit copilul de 3-4 luni, aia nu e mama si nici om.
Iar începe Judecata de Apoi.

Ce v-o fi plăcând să faceți scenarii habar n-am. Nu știi ce a fost acolo, viața cu socrii nu-i ușoară. Apoi, la vârsta aia încă nu ești copt, unii nici după 30 n-au minte suficientă... ușor de dat cu pietre.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postioppo, on 20 martie 2018 - 20:22, said:

Indiferent cum ar fi legal, daca si-a parasit copilul de 3-4 luni, aia nu e mama si nici om.
Daca va castiga copilul sper ca cineva sa ii comunice acestuia cand va fi suficient de mare (15-18 ani) despre ce a facut "mama" lui...
Nu va conta si nici nu stim noi ce a fost acolo.

#13
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
<<Sigur că da.
magaenea știe doar o parte a poveștii, e firesc să fie implicat emoțional...>>
Nu sunt implicat emotional ci doar simt o oarecare frustrare daca aceasta mama care si-a abandonat sotul cand a aflat ca este bolnav si mai mult de ata copilul care avea doar 3-4 luni ,a parasit domiciliul conjugal si acum vine cu pretentii de mama...Nu mi se pare drept...

Asa este nu stim daca plecarea ei a fost pe fondul ca el sa imbolnavit sau au fost alte divergente intre nora si socri... eu stiu doar varianta spusa de fosta colega de munca (mama baiatului decedat ,bunica si soacra...)
Dar din moment ce sa pronuntat un divort iar copilul a intrat sub tutela tatalui ...ceva nu e ok cu mama...

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmagaenea, on 20 martie 2018 - 20:40, said:

Dar din moment ce sa pronuntat un divort iar copilul a intrat sub tutela tatalui ...ceva nu e ok cu mama...
Aria se numește Juridic, nu dezbatem asta. Nici nu e corect să țesem povești despre viețile altora pe baza variantei uneia dintre părți.
Atâta timp cât nici măcar nu știi ce scrie pe sentință referitor la autoritatea părintească nu prea avem despre ce să scriem, sper că înțelegi de ce.

#15
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Ok, am inteles, Vroiam doar sa stiu si eventual sa comunic acestei biete mame si bunica ce sanse are de castig...daca merita sa mai cheltuiasca bani si timp prin tribunale....
Daca se bate cu...vantul e in zadar...
Eu va multumesc pentru raspunsuri si daca mai aflu ceva poate voi mai reveni cu noi amanunte.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
In principiul mama are dreptul la reincredintarea copilului.
Exceptiile sunt putine, nevasta-mea a lucrat grefier pe drepturile familiei sau ceva de genul asta si am intrebat-o acum.
Exceptia trebuie insa demonstrata.. E greu deoarece sunt argumente si de-oparte si de alta si in principiu, daca procesul decurge "lin", fara probe covasitoare, copilul i se reincredinteaza mamei. Exceptiile sunt rare.

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postioppo, on 20 martie 2018 - 20:22, said:

Indiferent cum ar fi legal, daca si-a parasit copilul de 3-4 luni, aia nu e mama si nici om.
Daca va castiga copilul sper ca cineva sa ii comunice acestuia cand va fi suficient de mare (15-18 ani) despre ce a facut "mama" lui...
Si ce ai fi vrut sa faca, sa renunte la tot si sa stea cu socri ca sa creasca copilul?
daca mama e apta si are mijloacele necesare, e tot dreptul e sa creasca copilul.Pana la urma nu e vina e ca tatal s-a imbolnavit si a murit.Datoria ei e sa isi continue viata, si sa creasca copilul.Bunicii pot veni in vizita, daca se impaca cu fosta nora.

#18
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmagaenea, on 20 martie 2018 - 19:58, said:

Mama baiatului si in acelasi timp bunica bebelusului vrea sa se lupte pentru obtinera tutelei copilului avand in vedere ca;
-Ei l-au crescut timp de aproape doi ani.
-Ea a parasit domiciliul si copilul.
-Sunt si divortati iar copilul a fost dat tatalui.
Dar daca el acum a decedat cine are dreptul asupra tutelei copilului ;Mama care la abandonat sau Bunicii care l-au crescut?
Va multumesc anticipat.
Inutil.

Mama are prioritate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate