Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

RCA proprietar diferit de sofer

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.03.2009
In legatura cu acest subiect am vazut multe intrebari, dar a mea e putin diferita.
Eu nu mai conduc o masina, (dar conduc alta) ,dar ca proprietar, cand fac RCA pun ca si conducator alta persoana, dar mai tanara (in speta, fiul meu de 30 ani).
Acum, in caz de accident, cine primeste penalizarea la Bonus Malus? Logic ar fi ca cel pus ca si conducator de vehicul.
Sau e posibil sa fiu penalizat si eu fiind proprietarul masinii?
PS
Cand am facut simulare pe net, mi-a dat Bonus Malus B8, adica atata cat am eu in acest moment. De asta nu mi-e clar raspunsul la intrebare.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vehiculul primeste penalizare de bonus malus nu soferul.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postturisticus, on 20 martie 2018 - 19:41, said:

In legatura cu acest subiect am vazut multe intrebari, dar a mea e putin diferita.
Eu nu mai conduc o masina, (dar conduc alta) ,dar ca proprietar, cand fac RCA pun ca si conducator alta persoana, dar mai tanara (in speta, fiul meu de 30 ani).
Acum, in caz de accident, cine primeste penalizarea la Bonus Malus? Logic ar fi ca cel pus ca si conducator de vehicul.
Sau e posibil sa fiu penalizat si eu fiind proprietarul masinii?
PS
Cand am facut simulare pe net, mi-a dat Bonus Malus B8, adica atata cat am eu in acest moment. De asta nu mi-e clar raspunsul la intrebare.

Cum adica "eu nu mai conduc o masina, dar conduc alta"?...  Pe cine treci pe asigurare se face cautare in baza de date dupa CNP. Daca il treci pe fiul tau, s-ar putea sa nu mai aiba B8 si sa platesti mai mult. In caz de eveniment este penalizat cel pe numele caruia s-a facut asigurarea.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSpeedDemon, on 20 martie 2018 - 19:47, said:

Vehiculul primeste penalizare de bonus malus nu soferul.
eu cred că proprietarul primește fiindcă asigurarea se face pe numele celui înscris în talon.sincer nu știu cum poți face asigurarea pe numele altei persoane decât cea din talon.eu nu am mai auzit așa ceva

#5
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Exista optiunea sa treci pe RCA si un alt utilizator fata de proprietar. Eu o trec si pe sotia mea la utilizator si bonusul nu a fost modificat.

Edited by cjo, 20 March 2018 - 19:56.


#6
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pe asta n-o stiam...

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Norma ASF nr 20/2017 prevede:

Art. 32: Bonusuri şi penalităţi aplicabile sistemului bonus-malus
(1) În cazul neînregistrării unor daune plătite în perioada de referinţă, asiguraţii beneficiază de un bonus, respectiv
o reducere a primei de asigurare.
(2) Clasa de bonus se păstrează pe perioada anului calendaristic în care se încheie contractul RCA indiferent de
perioada asigurată.
(3) Dacă în perioada de referinţă sunt înregistrate daune plătite, asiguraţii sunt penalizaţi prin aplicarea unui malus,
respectiv majorarea primei de asigurare prin penalizarea cu două clase pentru fiecare eveniment pentru care s-a plătit
o despăgubire.
(4) În situaţia în care un asigurat persoană fizică deţine mai multe vehicule, asiguratul beneficiază de aceeaşi clasă
a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrării în vigoare a prezentei norme, reînnoirea contractului
de asigurare încheiat de către persoanele fizice care deţin mai multe vehicule se încadrează în cea mai favorabilă
clasă de bonus-malus corespunzătoare istoricului de daunalitate al asiguratului.

Edited by pasilla, 20 March 2018 - 20:03.


#8
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Nume Proprietar.....
Nume Utilizator....

Attached Files

  • Attached File  rca.jpg   112.71K   111 downloads


#9
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.03.2009

View Postrosix, on 20 martie 2018 - 19:49, said:


Cum adica "eu nu mai conduc o masina, dar conduc alta"?...  Pe cine treci pe asigurare se face cautare in baza de date dupa CNP. Daca il treci pe fiul tau, s-ar putea sa nu mai aiba B8 si sa platesti mai mult. In caz de eveniment este penalizat cel pe numele caruia s-a facut asigurarea.
Tocmai ca l-am trecut si pe el in simulare, dar imi apare bonus malus tot B8.
Poate are si el bonus malus B8, ca are permis de 12 ani si nu a avut evenimente in istoric!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postturisticus, on 20 martie 2018 - 20:12, said:

Tocmai ca l-am trecut si pe el in simulare, dar imi apare bonus malus tot B8.
Poate are si el bonus malus B8, ca are permis de 12 ani si nu a avut evenimente in istoric!
In cazul PF bonus/malus este al proprietarului.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Socrul a facut asigurare RCA acum cateva luni si nu a trecut nici un alt utilizator.
Masina lui are portbagajul mai mare decat a mea si eu am nevoie sa tot car materiale de constructie pentru casa.
Asa ca mi-a dat mie sa circul cu masina lui pana-mi termin casa.

Ce se intampla daca eu fac un accident din vina mea?

Edited by kolfleading, 20 March 2018 - 20:52.


#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View PostSpeedDemon, on 20 martie 2018 - 19:47, said:

Vehiculul primeste penalizare de bonus malus nu soferul.
Nu, titularul RCA primeste penalizarea, aceasta se va aplica pentru toate contractele RCA pe numele lui. La fel e si pentru bonus.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postkolfleading, on 20 martie 2018 - 20:50, said:

Socrul a facut asigurare RCA acum cateva luni si nu a trecut nici un alt utilizator.
Masina lui are portbagajul mai mare decat a mea si eu am nevoie sa tot car materiale de constructie pentru casa.
Asa ca mi-a dat mie sa circul cu masina lui pana-mi termin casa.

Ce se intampla daca eu fac un accident din vina mea?
Socul nu iti va mai imprumuta masina cand va vedea ce RCA trebuie sa plateasca.

Edited by pasilla, 20 March 2018 - 20:57.


#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ma rog, asta o rezolv eu cumva...important este sa-l despagubeasca pe pagubit chiar daca la volan nu se afla proprietarul masinii...

#15
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Il despagubeste, nu-ti face griji. Nu conteaza cine conduce (prietenul, vecinul, ginerele), proprietarul masinii plateste (prin asigurarea pe care o are).

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSpeedDemon, on 20 martie 2018 - 19:47, said:

Vehiculul primeste penalizare de bonus malus nu soferul.
rca e pe persoana. exista rubrica utilizator pe asigurare, dar nu are nici o utilitate practica.
in principiu s-a gandit la un moment dat sa platesti asigurarea si in functie de un utilizator, dar in schimb sa ai malus mai mic daca acel utilizator face accident, malus mai mare daca face accident cineva netrecut in asigurare. insa cand a iesit legea chestia asta s-a scos, nu si rubrica gandita initial in asigurare.

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Utilizatorul se trece (în mod normal) în cazul leasing-ului. Unu' e proprietarul, altu' e utilizatorul.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSpeedDemon, on 20 martie 2018 - 19:47, said:

Vehiculul primeste penalizare de bonus malus nu soferul.
Deci, dacă cumpăr un autoturism sh vine și cu bonus-malus de la vechiul proprietar? Nu prea cred.. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate